Omezení pro pendlery: Najděte si ubytování za hranicemi, nebo skončete

Jiří Hovorka | rubrika: Aktuality | 23. 3. 2020 17:30 | 76 komentářů

Vláda od čtvrtka uzavře hranice i pro takzvané pendlery. Lidem, kteří pravidelně dojíždějí za prací do Německa a Rakouska, dala už jen jedinou možnost: Mohou vyjet do zahraničí a zůstat tam na delší dobu.

Takovým lidem vláda doporučila vrátit se nejpozději do tří týdnů. Až se vrátí, zůstanou dva týdny v karanténě. Hranic s Polskem i se Slovenskem se tato nová opatření netýkají. Po jednání vlády to oznámil ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). 

„Jednali jsme i s kolegy v Rakousku a Německu, bavili jsme se o tom, aby požádali firmy o zajištění ubytování pro české pracovníky. Vnímáme i reakce lidí z příhraničních krajů. Musíme ale respektovat i to, že jde o poslední kanál, ze kterého se sem může dostávat epidemie,“ řekl Hamáček.

O možném zavření hranic pro pendlery mluvil už v neděli šéf Ústředního krizového štábu Roman Prymula. „Ukazuje se, že to riziko pendlerů je opravdu vysoké. V jednom z regionů bylo deset procent pendlerů nemocných,“ řekl v Otázkách Václava Moravce České televize.

Až doteď mohli lidé, kteří pracují do 100 kilometrů od hranic, do zaměstnání dál jezdit. Pro přejezd hranic vláda nechala otevřené vybrané přechody. Na nich postupně policisté začali kontrolovat teplotu lidem, kteří se vrací.

Od soboty vláda na hranicích kontrolu dál zpřísnila, když policisté lidem při odjezdu i příjezdu do země nově dávají razítka na speciální papír. Takzvaná knížka přeshraničního pracovníka má dosvědčit, že lidé jezdí za hranice pravidelně, a tedy skutečně za prací.

Virus v peněžence

Kdy vám pojištění pomůže? A má smysl si ho teď narychlo sjednat? Projděte si odpovědi na nejčastější otázky.

Koronavirus a životní pojištění: Co kryje a kdy máte smůlu


Zájem o odklad splátek kvůli koronaviru je obrovský, hlásí banky. Kdo má šanci, na jak dlouho a jaké jsou podmínky?

První banky řekly, jak odloží splátky. Řeší i paušál za účet

Tlak na vládu a republikový krizový štáb, aby došlo k uzavření hranic i pro pendlery, šel přímo z regionů, z nichž lidé dojíždějí za prací do Německa a Rakouska. V těchto dvou zemích je nakažených víc než v Česku. Výzva k uzavření hranic na konci minulého týdne přišla od hejtmanů z Jihočeského, Karlovarského, Plzeňského i Ústeckého kraje.

Jiná je situace u Polska i Slovenska, které mají méně nakažených. Dnes těsně po poledni to bylo 649 nakažených koronavirem a sedm mrtvých v Polsku a 186 nakažených a žádný mrtvý na Slovensku. Česko bylo na 1165 případech a jednom mrtvém. V Německu pak bylo 26 220 nakažených a 111 mrtvých a v Rakousku 3759 nakažených a 16 mrtvých.

Bavorsko, které sousedí s Českem, patří k nejzasaženějším spolkovým zemím. I proto od soboty zakázalo volný pohyb osob ve stejném režimu, jaký máme v Česku. Může se tedy do práce, na nákup nebo jednotlivě na procházku. Už dříve zavřely Němci například školy, kina a další místa, kde se potkává více lidí.

V Německu rozhodují o opatřeních proti epidemii jednotlivé spolkové země a Bavorsko patří k těm, kde jsou pravidla nejpřísnější. Centrální vláda se pak se spolkovými od dnešního dne dohodla na tom, že se lidé na veřejnosti nesmí shlukovat. Venku mohou chodit jen jednotlivci nebo rodinní příslušníci, kteří spolu žijí v jedné domácnosti.

Anketa

Dotkne se omezení nějak i vás?

V Německu i v Rakousku, které například uzavřelo hranice s Itálií, není povinné nošení roušek jako v Česku. Někteří pendleři si stěžují, že jim němečtí zaměstnavatelé nošení roušek přímo zakazují nebo se jim jejich němečtí kolegové vysmívají.

Zkušenosti lidí z pohraničí jsou různé, jak zaznamenal například web Chebské info. Na redakci se například obrátil pracovník z McDonaldu v Mitterteichu, že tam v minulém týdnu zakazovali personálu nosit roušku i ochranné rukavice. Mitterteich je přitom městem se speciálními opatřeními kvůli zvýšenému výskytu nemoci. Na druhou stranu lidé píší i to, že německé firmy postupně reagují, zavádějí povinné roušky, dodávají je zaměstnancům a dezinfikují pracovní prostory.

Nakažených v Bavorsku je už skoro 5000 a největší německá spolková země má také 22 mrtvých. Česko ještě sousedí se Saskem, kde situace není tak vážná a je tam 731 nakažených a jeden mrtvý. Když počty nemocných přepočteme na sto tisíc obyvatel, vypadá situace takto: Bavorsko jich mělo krátce po dnešním poledni 37, Sasko 18, Rakousko 16, Česko 11, Slovensko více jak tři a Polsko bylo na necelých dvou nakažených na sto tisíc lidí.

Podle údajů evropského statistického úřadu Eurostat z loňského září dojíždělo každý den za prací do zahraničí téměř 60 tisíc českých občanů. Do Německa dojíždělo denně přes 37 tisíc a do Rakouska přes 12 tisíc lidí. Na Slovensko dojíždí pracovat asi 2300 Čechů a nejmenší zájem je o práci v Polsku.

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

Líbil se vám článek?

+37
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 76 komentářů

Chcete prodat svou nemovitost?

Nechte si zpracovat ZDARMA cenovou nabídku!

Stačit nám bude pár základních informací o vašem bytě nebo domě a kontakt.

Cenu zjistíte OBRATEM.

Mám zájem prodat:

Prodej bytuByt
Prodej domuDům
Prodej pozemkuPozemek
Ostatní prodej nemovitostiJiné
Zpět

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

23. 3. 2020 21:43, Jaroslav Vacek

Nejhorší řešení jaký mohli vymyslet 60 000 pendlerů s rodinami je to snad málo lidí kteří budou tímto rozhodnutím diskriminováni? Hanba jim chytrákům

+110
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

23. 3. 2020 22:42

Citace - Balů / 23.03.2020 22:24

to to trvalo,připadá mi to že naše vláda chtěla být politicky korektní až to bolí....Nechat pendlery jezdit je stejná hovězina jako vyhlásit že karanténa začíná za dva dny v 24.00 a bylo zaděláno na prúser, pičusi se předháněli aby nemuseli do karantény - to byla zhovadilost...nemluvě o další hovězině a čistém amaterismu s rouškama šitými doma, to se fakt nikdo nenajde aby lidem řekl co je to za blbost????? Ruce, oči,ošahané potraviny, kliky a nevím co ještě - virus si cestu najde a tato šaškárna - je jenom tah jak zaměstnat lidi kteří absolutně nepřemýšlí......

Zobrazit celé vlákno

-47
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (76 komentářů) příspěvků.

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

A tohle už jste četli?

Pomáhá léčit lidi, na své dluhy ale nestačí. Jak z toho ven?

20. 9. 2021 | Jitka Šorfová

Pomáhá léčit lidi, na své dluhy ale nestačí. Jak z toho ven?

Zdálo by se, že kdo podniká ve farmacii, nemůže se mít špatně. Zvlášť v době, kdy svět ochromila pandemie. Příběh lékárníka Pavla Veselého, jednoho z protagonistů pořadu Krotitelů dluhů,... celý článek

Smlouvu potvrdíte jako heslo do banky. Startuje Sign

16. 9. 2021 | Olga Skalková | 5 komentářů

Smlouvu potvrdíte jako heslo do banky. Startuje Sign

Lidé dostanou jednodušší a levnější alternativu ke klasickému digitálnímu podpisu – takzvanému kvalifikovanému certifikátu. Novinka staví na bankovní identitě.

Konec otravného volání. Stopka na telemarketing definitivně prošla

15. 9. 2021 | Jiří Hovorka | 37 komentářů

Konec otravného volání. Stopka na telemarketing definitivně prošla

Firmy budou moci volat jen lidem, kteří s tím předem výslovně souhlasili. Podle dosavadních pravidel to bylo obráceně.

Neplacené volno. Kdy ho šéf musí dát, jak je to s odvody a další pravidla

15. 9. 2021 | Petra Dlouhá | 8 komentářů

Neplacené volno. Kdy ho šéf musí dát, jak je to s odvody a další pravidla

Kdy máte nárok na neplacené volno a kdy to záleží jen na zaměstnavateli? Jak je to potom s odvody sociálního a zdravotního pojištění, nebo třeba s nemocenskou? Poradíme.

Dejte zaměstnancům peníze na kartu. Ať se netopíte v účtování nákladů

14. 9. 2021 | Renata Lichtenegerová

Dejte zaměstnancům peníze na kartu. Ať se netopíte v účtování nákladů

Startup Fidoo zbavuje zaměstnance papírového vyúčtování nákladů. Starosti ubudou i účetním a šéfům, kteří výdaje schvalují. „Firmy potřebují řešit byznys, ne se brodit tunami papírů,“... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.