Tolik volných míst v Česku ještě nebylo, hlásí úřady práce

pk | rubrika: Aktuality | 9. 9. 2019 09:30 | 1 komentář

Celkem 350 564 volných pracovních míst hlásili zaměstnavatelé úřadům práce letos v srpnu. To je o 4001 víc než v červenci a o 37 340 víc než loni v srpnu. Oznámil to Úřad práce ČR.

U tří čtvrtin (261 348 pozic) zaměstnavatelé uvádějí, že by na ně chtěli přijmout i pracovníky ze zahraničí. Právě marné shánění tuzemského uchazeče prostřednictvím úřadu práce je podmínkou, aby firmy mohly obsadit místo občanem státu mimo Evropskou unii.

Nejvíc volných pozic chtějí obsadit zaměstnavatelé v Praze (74 706), ve Středočeském (58 425), v Plzeňském (38 427), Jihomoravském (27 627) a Pardubickém (26 776) kraji. Z celkového počtu volných míst nabízeli zaměstnavatelé 6682 pozic na dohodu o provedení práce a 7009 míst na dohodu o pracovní činnosti. Pro uchazeče se zdravotním postiženým je vhodných 13 160 míst.

Na zhruba dvě třetiny volných míst zaměstnavatelé nežádají vyšší než základní vzdělání. U tří procent – 11 683 míst – se dokonce obejdou bez jakéhokoli vzdělání, zdůrazňuje Lukáš Kovanda, analytik Czech Fund. Vzdělání s maturitou je požadováno u zhruba jedenácti procent volných pracovních míst. „Obrázek je však nepochybně vychýlen v tom smyslu, že údaje úřadů práce podhodnocují poptávku po kvalifikovanější pracovní síle. Zaměstnavatelé hledající pracovníky s vyšší kvalifikací totiž v řadě případů svoji poptávku na úřadu práce vůbec neumisťují, neboť správně tuší, že šance najít vhodného zaměstnance právě prostřednictvím úřadu práce je za současné stále napjaté situace na trhu práce extrémně nízká,“ dodává Kovanda.

Na jedno volné místo připadá v průměru 0,6 uchazeče, z toho nejvíc v okresech Karviná (5,5), Sokolov (2,7), Ústí nad Labem (2,3), Jeseník (2,2), Znojmo a Hodonín (shodně 2,1), Bruntál a Most (shodně 2).

„Zaměstnavatelé měli v srpnu největší zájem o dělníky v oblasti výstavby budov, montážní dělníky, pomocníky ve výrobě, uklízeče a pomocníky v hotelích a dalších objektech, řidiče nákladních automobilů, tahačů a speciálních vozidel, obsluhu vysokozdvižných vozíků a skladníky, svářeče, řezače plamenem, páječe nebo kuchaře,“ říká mluvčí Úřadu práce ČR Kateřina Beránková.

„Firmám dlouhodobě chybí kvalifikovaní řemeslníci, ale také odborníci v informačních technologiích. Tradičně velká poptávka je po technických profesích napříč všemi obory,“ dodává mluvčí.

Hledej práci!

Nečekejte, že práce přijde za vámi!

Sháníte práci? Zkuste se rozhlédnout u nás. Nabídky práce ze všech úřadů práce a předních pracovních portálů na jednom místě!

Nabídky práce na Peníze.cz

Ke konci srpna evidovaly úřady práce 204 789 uchazečů o zaměstnání, což je 331 méně než v červenci a o 25 710 osob méně než před rokem. Zároveň jde o nejnižší srpnovou hodnotu od roku 1996. Ne všichni uchazeči jsou takzvaně okamžitě dosažitelní. Když odečteme ty, kteří nemůžou bezprostředně nastoupit do zaměstnání kvůli dočasné pracovní neschopnosti, vězení či vazbě, rekvalifikaci, krátkodobému zaměstnání nebo na „mateřské dovolené“, zůstane 186 327 uchazečů.

Podíl nezaměstnaných osob zůstal v srpnu na 2,7 % – stejně jako v červenci. Před rokem dosahoval 3,1 %. Česká nezaměstnanost zůstává dlouhodobě nejnižší v celé Evropské unii. 

Nejvyšší podíl nezaměstnaných je v okresech Karviná (6,6 %), Ostrava - město (5,1 %), Chomutov (4,9 %), Most (4,8 %), Bruntál (4,7 %), Louny (4,3 %), Ústí nad Labem (4,2 %), Hodonín a Znojmo (oba 4,1 %). Naopak nejnižší nezaměstnanost hlásí okresy Praha – východ a Jindřichův Hradec (oba 1,2 %), Rychnov nad Kněžnou (1,3 %), Pelhřimov (1,5 %), Prachatice, Písek, Praha - západ, Plzeň - jih, Benešov a Cheb (shodně 1,6 %).

Podporu v nezaměstnanosti pobíralo v předchozím měsíci 77 462 lidí, tj. 37,8 % uchazečů.

Lidé starší 50 let se na celkovém počtu nezaměstnaných podílejí 35,9 %. Déle než dvanáct měsíců bez práce je 23,1 % z celkového počtu uchazečů. Mezi nezaměstnanými mírně převažují ženy (55,6 % z celkového počtu uchazečů). Zhruba šestina nezaměstnaných (16,7 %) má zdravotní postižení. 

V evidenci úřadů práce jsou nejčastěji lidé s nízkou kvalifikací, se základním, nedokončeným a středním odborným vzděláním, s výučním listem či středním vzděláním s maturitou.


Nabídka od státu

Příspěvek na dojíždění a stěhování dostaly už tisíce lidí. Chcete taky?

Líbil se vám článek?

+11
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 1 komentářů

Chcete prodat svou nemovitost?

Nechte si zpracovat ZDARMA cenovou nabídku!

Stačit nám bude pár základních informací o vašem bytě nebo domě a kontakt.

Cenu zjistíte OBRATEM.

Mám zájem prodat:

Prodej bytuByt
Prodej domuDům
Prodej pozemkuPozemek
Ostatní prodej nemovitostiJiné
Zpět

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

A tohle už jste četli?

Držte si cashflow! Tok peněz zrychluje

21. 9. 2021 | Daniel Tácha | 2 komentáře

Držte si cashflow! Tok peněz zrychluje

Nejistota, výpadky dodávek, rostoucí inflace, ale i ekonomický růst nutí mnohé firmy k přehodnocení svých byznysových modelů. Průměrná splatnost faktur se prodlužuje, což může narušit... celý článek

Pomáhá léčit lidi, na své dluhy ale nestačí. Jak z toho ven?

20. 9. 2021 | Jitka Šorfová | 2 komentáře

Pomáhá léčit lidi, na své dluhy ale nestačí. Jak z toho ven?

Zdálo by se, že kdo podniká ve farmacii, nemůže se mít špatně. Zvlášť v době, kdy svět ochromila pandemie. Příběh lékárníka Pavla Veselého, jednoho z protagonistů pořadu Krotitelů dluhů,... celý článek

Smlouvu potvrdíte jako heslo do banky. Startuje Sign

16. 9. 2021 | Olga Skalková | 5 komentářů

Smlouvu potvrdíte jako heslo do banky. Startuje Sign

Lidé dostanou jednodušší a levnější alternativu ke klasickému digitálnímu podpisu – takzvanému kvalifikovanému certifikátu. Novinka staví na bankovní identitě.

Konec otravného volání. Stopka na telemarketing definitivně prošla

15. 9. 2021 | Jiří Hovorka | 43 komentářů

Konec otravného volání. Stopka na telemarketing definitivně prošla

Firmy budou moci volat jen lidem, kteří s tím předem výslovně souhlasili. Podle dosavadních pravidel to bylo obráceně.

Neplacené volno. Kdy ho šéf musí dát, jak je to s odvody a další pravidla

15. 9. 2021 | Petra Dlouhá | 8 komentářů

Neplacené volno. Kdy ho šéf musí dát, jak je to s odvody a další pravidla

Kdy máte nárok na neplacené volno a kdy to záleží jen na zaměstnavateli? Jak je to potom s odvody sociálního a zdravotního pojištění, nebo třeba s nemocenskou? Poradíme.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.