Psychopaty klidně volte, nic jiného vám stejně nezbývá

Michal Kašpárek | rubrika: Komentář | 30. 6. 2017 | 6 komentářů
Vlivní „doktoři duše“ varují před psychopaty v politice. Zbytečně.
Psychopaty klidně volte, nic jiného vám stejně nezbývá

Na dlouhém seznamu věcí a lidí, kterých byste se měli podle odborníků bát, se etablovali psychopati. „Psychopat je rozený vůdce stáda, nesmrdí potem strachu, je charismatický, přesvědčivý, prolže se vším,“ vysvětlil psychiatr Radkin Honzák v Apelu DVTV. Protože je psychopat emočně plochý, „vyhledává a miluje riziko, sex a hlavně moc. Aby jí dosáhl, není mu nic cizí a není mu nic svaté.“ A protože psychopat umí své chladné srdce maskovat vřelými úsměvy, po cestě na vrchol získává obdiv dvou třetin populace (se „stádním charakterem“, samozřejmě).

„V našem státním aparátu je to nespočetné hejno představitelů. Nebudu je jmenovat, abych jim dělal reklamu. Ale budeme je volit znovu?“ uzavírá Honzák sugestivní otázkou.

Trochu tím fušuje do řemesla celostnímu lékaři Janu Hnízdilovi, který se s varováním před psychopaty dostává do médií pravidelně, naposled v květnu na Impulsu: „Ti lidé nemají vyvinutá mozková centra zodpovědná za soucit, stud, svědomí a spolupráci. Podle toho se chovají. Vidím pěkný pero, no tak ho vemu. Můžu jít opilej odhalovat korunovační klenoty? No když můžu, tak můžu!“

Ke kafi Kašpárkův výběr

Chytré čtení na víkend

Dobré čtení má oproti sebelepší buchtě jednu výhodu. Nevadí, že se do něj před vámi zakousl někdo jiný. Každý týden šéfredaktor Finmag.cz Michal Kašpárek ochutná metráky textů. A každý pátek vám e-mailem pošle přehled těch nejlepších. Pokud tedy budete chtít a přihlásíte se k odběru našeho pravidelného newsletteru. 

Čtení na víkend

Nechejme stranou, že Hnízdil diagnostikuje na dálku, což je hrubě neprofesionální, nebo že je štvaní proti psychopatům marné už z principu, protože jdou stěží odhalit na cétéčku, natož na billboardu. Apel „přestaňte volit psychopaty“ je pomýlený ještě ze dvou hlubších a méně nápadných důvodů.

Dvě ostří psychopatie

Předně: státníci s psychopatickými rysy nemusí nutně voličům škodit, naopak. Dobré podpůrné argumenty pro tuhle teorii se dají najít přinejmenším ve dvou knihách: Proti empatii a Moudrost psychopatů.

Recenze té první vyšla na Finmagu nedávno, tak jen v rychlosti k zásadnímu bodu: lidé mají tendenci být empatičtí vůči těm, kteří trpí tady a teď, ne těm, kteří by trpěli, kdyby. Paul Bloom jako příklad uvádí očkování: „Představte si prima osmiletou dívenku, která po injekci závadné vakcíny trpí vážnými zdravotními problémy. Když si s ní a s její rodinou budete povídat, empatie poteče takovým proudem, až vámi začne cloumat chuť něco udělat. Jakmile ale budete muset vzít do úvahy, že zastavení očkovacího programu přivodí smrt dejme tomu tuctu dětí, empatie bude k takovému číslu hluchá – jak by někdo mohl plakat pro statistickou abstrakci?“

Pro statistickou abstrakci by sice nemohli plakat ani psychopati, nedostatek empatie jim ale může napomáhat k rozhodnutím založených na faktech a racionálních argumentech, ne zjitřených emocích.

Kevin Dutton pak v Moudrosti psychopatů téhle skupině lidí přičítá i vlastnosti, které se dají vnímat jako pozitivní: jsou houževnatí, neohrožení, činorodí a nehroutí se pod tlakem. Což odpovídá tomu, co bych čekal od lidí hájících v politice moje zájmy a ideály: že neuhnou, nebudou se bát a nevycukají se, když je jiný psychopat zkusí podrtit.

Hledáme hodné lidi. Rozhoduje souboj s nožem

Druhý problém s heslem „nevolte psychopaty“ je v tom, že (už zase) psychologizujeme společenské otázky a řešíme mikroskopické záležitosti (osobní rysy politiků) místo makroskopických (vlastnosti institucí a celého systému).

Pokud vám psychopati v politice navzdory mému uklidňování vadí, pak mám špatnou zprávu – v praxi je nemůžete nevolit. Jsou to právě psychopati, kdo má největší šanci probít se na otevřeném hřišti stranických organizací na špičky kandidátek. (Protože jsou společensky obratní, mají to mimochodem tím snazší, čím neformálnější prostředí a nejasnější pravidla ve stranách a hnutích panují. Už v sedmdesátých letech o tom napsala pěknou esej feministka Jo Freemanová.)

Psychopati to ostatně nemají snazší jen v politice – protože jsou neomalení a výkonní, snáz stoupají firemními hierarchiemi. (O čemž zase hezky píše Rao Venkatesh.)

Pokud byste to chtěli psychopatům co nejvíc ztížit a naopak pomoci nahoru těm ostatním, měli byste ve stranách i ve firmách (což začíná pomalu splývat) zavádět pravidla některých spolků a družstev: ženám (ani mužům) se neskáče do řeči, každý může mluvit jen v přesně vyhrazeném čase, na věcech se hledá kolektivní shoda. To může zabránit tomu, že diskuzi a rozhodování unese jediný psychopat. Má to ale i své náklady: je to neefektivní, pomalé, otravné.

Sám ještě pořád věřím tomu, že liberální demokracie je proti excesům psychopatů docela dobře bráněná principem dělby moci. Že je nejlepší obranou proti psychopatickému premiérovi psychopatický prezident a psychopatický šéf opozice a že proti nim mají hrát psychopatický nejvyšší státní zástupce, psychopatický předseda ústavního soudu a psychopatičtí šéfredaktoři.

Psychopaty proto klidně volte, ostatně nic jiného vám nezbývá. Bojte se těch, kteří chtějí oslabovat veřejné instituce a centralizovat moc – a můžou to nakrásně omlouvat tak, že tím od ní přece chtějí odstavit ty zlé psychopaty.

Jakou cenu má vaše nemovitost?

Jakou cenu má vaše nemovitost?

Získejte na pár kliknutí jediná certifikovaná data o realitním trhu a rozhodujte se na základě správných informací.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+50
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 6 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

1. 7. 2017 8:35, Hunter

Největší problém současné formy zastupitelské demokracie je v tom, že ve volbách se testují úplně jiné osobnostní charakteristiky, než jsou potřeba pro vykonávání dané funkce.

To je jako bysme hledali neurochirurga do týmu, a ve výběrovém řízení by bylo úkolem žonglovat, krotit tygra, jezdit na jednokolce a _nic jiného_

Současný systém volebních kampaní funguje na tom principu, že hledá nejlepšího šaška, co nejvíc pobaví národ, ten je vybrán a pak mu řekneme: "na, tady spravuj (třeba) státní finance".

Není to problém ČR, je to problém celého demokratického světa.

Že to spěje ke katastrofě je asi zřejmé.

+16
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

30. 6. 2017 11:22, verka

Snad se konečně začne Kašpárek vykecávat ve Čtení na víkend a nebude otravovat se svými scestnými názory na Peníze.cz. Už se těším, že bude od něho tady pokoj.Tomu člověku chybí pořádná práce jak sůl.

-9
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (6 komentářů) příspěvků.

Vyplňte si daňové přiznání k dani z příjmů online. Hotovo máte za 10 minut. Cena 249 Kč. Garantováno daňovým poradcem.

DníHodinMinutVteřin

Pokud chcete řešit daně po staru, máme pro vás chytré formuláře.

A tohle už jste četli?

Mobilní reklamní revoluce mění offline propagaci a volební kampaně

20. 3. 2025 | PR text

Mobilní reklamní revoluce mění offline propagaci a volební kampaně

V současné době prochází oblast offline reklamy významnými změnami. Tradiční formáty získávají novou konkurenci v podobě dynamických řešení, která reagují na rostoucí potřebu odlišit... celý článek

Pracovní úraz a trvalé následky. Na co máte nárok a jak postupovat?

17. 3. 2025 | Zbyněk Drobiš | 1 komentář

Pracovní úraz a trvalé následky. Na co máte nárok a jak postupovat?

Trvalé následky pracovního úrazu mohou výrazně ovlivnit nejen profesní, ale i osobní život zaměstnance. Jak správně postupovat, aby cesta za získáním odškodnění byla úspěšná?

Jak si říct o vyšší mzdu? Experti radí, co na šéfa funguje

14. 3. 2025 | Kateřina Hovorková | 1 komentář

Jak si říct o vyšší mzdu? Experti radí, co na šéfa funguje

Jste nespokojení se svým příjmem a máte za to, že si zasloužíte přidat? Experti radí, jakou strategii vyjednávání zvolit, abyste se žádostí o vyšší mzdu u zaměstnavatele uspěli. A také... celý článek

Stavební zakázky pod lupou: Co je dobré vědět před novou stavební sezonou?

13. 3. 2025 | Adam Šoukal

Stavební zakázky pod lupou: Co je dobré vědět před novou stavební sezonou?

Nová stavební sezona se blíží a s ní přicházejí také výběrová řízení na nové zakázky. Na co nezapomenout před uzavřením smluv? Je lepší spolehnout se na jednu větší zakázku, nebo radši... celý článek

Nová podpora v nezaměstnanosti: Co se změní a kolik dostanete?

11. 3. 2025 | Kateřina Hovorková

Nová podpora v nezaměstnanosti: Co se změní a kolik dostanete?

Výraznou změnu v systému podpory v nezaměstnanosti schválili poslanci. Žadatelé dostanou na začátku o dost víc peněz, aby se nebáli odejít z práce jen kvůli strachu z nezaplacených... celý článek

Zjistěte zdarma cenu fotovoltaiky pro váš dům

Nezávislý srovnavač fotovoltaik Řešímto.cz

Partners Financial Services