Očima zaměstnavatelů. Má se za stáž platit?

Tereza Mynářová | rubrika: Očima expertů | 17. 3. 2017
Kdo v Česku za stáže platí a kdo ne? A mají vůbec mladí za několikaměsíční praxi dostávat odměnu?
Očima zaměstnavatelů. Má se za stáž platit?

Vyplatí se absolvovat během studia nebo krátce po něm několikaměsíční stáž? Podle americké Národní asociace vysokých škol a zaměstnavatelů (NACE) záleží na tom, jestli za ni účastníci dostanou zaplaceno. Průzkum NACE z roku 2015 totiž ukazuje, že se to následně projevuje nejen při hledání zaměstnání, ale i na výplatní pásce.

Anketa

Šli byste na stáž zadarmiko?

Studie srovnává, kolik mladých dostalo po skončení praxe nabídku, aby ve firmě nebo instituci rovnou zůstali na stálý úvazek. Mezi absolventy placených stáží to v soukromé sféře bylo 72 procent, u stážistů, kteří prošli neplacenými programy, jen 44 procent. Podobný rozdíl panuje i v neziskovém sektoru a ve státních institucích. Stejně tak se liší mzdy. Medián ročního výdělku mladých, kteří mají za sebou placenou stáž, činil v privátní sféře 53 521 dolarů. U absolventů neplacených stáží se jednalo o 34 375 dolarů.

Jak na placené, tak neplacené stáže narazíme i v Česku. Kdo chce získat pracovní zkušenost ve státním sektoru či v evropských institucích, měl by se připravit na to, že odtud si výdělek spíš neodnese. Přesto se i na řadu neplacených stáží „stojí fronty“ a výsledky amerického průzkumu ani vidina práce zdarma uchazeče evidentně neodrazují. Například na podzimní vlnu stáží v Evropské komisi se přihlásilo 158 Čechů a uspělo jich 14. A do projektu Stáže pro mladé 2, který skončil na podzim 2015, vybral Fond dalšího vzdělávání jen 2930 zájemců z 11 889.

Ptáme se profesionálů. Jaká pravidla platí v dalších firmách či úřadech, které nabízejí stáže? Dostávají tu stážisté za práci odměnu? Měla by být stáž placená, nebo ne a z jakého důvodu? Mají mladí o stáž zájem i v případě, že si z ní neodnesou žádný výdělek?

Krátkodobá investice do prověřených faktur – výnos až 16 % p.a.

Jana Weinberg

manažerka personálního oddělení KPMG

Jana Weinberg
+15
+
-

Naše stáže jsou placené, protože stážisté vykonávají odbornou, nikoliv administrativní činnost. Můžou také čerpat benefity a účastnit se vzdělávacích programů jak technických, tak měkkých dovedností nebo se zapojit do programu Zdravá firma, který pečuje o zdraví našich zaměstnanců.

Loni celkový zájem o absolventské pozice i stáže oproti předchozím letům mírně opadl. Vedle demografických změn v tom hrála roli nízká nezaměstnanost a obecně velká nabídka volných zajímavých pozic nejen v soukromém sektoru. Přesto se nám podařilo pozice stážistů i absolventské pozice obsadit a nabrali jsme jich přes sto.

Petr Lebeda

ředitel nezávislého analytického centra Glopolis

Petr Lebeda
+1
+
-

Míváme dva až tři dlouhodobé stážisty za rok, platíme je za dílčí úkoly, v nichž se předtím osvědčili. Na některých projektových aktivitách, například v daňové nebo potravinové oblasti, spolupracujeme i s desítkami dobrovolníků, kteří placeni nejsou. Řada stáží vzniká z iniciativy samotných zájemců, vazba na renomovanou neziskovou organizaci může být položkou v životopisu pro příštího zaměstnavatele nebo výhodou v rámci studia na vysoké škole. Honorář podle naší zkušenosti nemá na zájem o stáže vliv. V posledních deseti letech se podařilo obsadit všechny. 

Miroslav Diro

tiskový mluvčí Hospodářské komory ČR

Miroslav Diro
-6
+
-

Studentům vysokých škol poskytujeme každý rok přibližně dvacet tříměsíčních bezplatných stáží. Nejvíce je přitahují stáže, během kterých se podílejí na přípravě podnikatelských misí doprovázejících prezidenta České republiky, předsedu vlády, předsedu Senátu, ministry nebo jejich náměstky při pracovních cestách do zahraničí. Stejně vysoká je ale i poptávka po stážích v odboru legislativy, práva a analýz. Stáže poskytujeme proto, aby studenti získali nové zkušenosti, praxi a pracovní návyky, a tím mohli zvýšit svou atraktivitu na trhu práce. Pokud se student v rámci stáže osvědčí, nic nebrání nabídnout mu pracovněprávní vztah.

Lenka Bednářová

personální oddělení Albert ČR

Lenka Bednářová
+7
+
-

Vysokoškolským studentům se zájmem o retail nabízíme program Summer Internship. Pět až deset talentovaných studentů se během tří letních měsíců věnuje práci na reálných projektech z různých odvětví maloobchodního řetězce, od logistiky a IT přes nákup a finance až po marketing a komunikaci. Stážisté se stávají plnohodnotnými členy týmů jednotlivých oddělení na centrále společnosti. I proto jsme se rozhodli pro placenou formu stáže. Na závěr můžou studenti získat certifikát o absolvování programu, ten dostávají mimo jiné na základě prezentace výsledků před členy nejvyššího vedení společnosti. Program se již od roku 2008 setkává s velkým zájmem, který až několikanásobně převyšuje počet nabízených pozic

Barbora Smutná

výkonná ředitelka lidských zdrojů České televize

Barbora Smutná
+1
+
-

Na krátkodobou stáž jsme loni nabrali přibližně dvě stě studentů. V rámci programu ČT start, kde studentům nabízíme roční pracovní zkušenost, jsme spolupracovali se šestnácti studenty. Konkurence mezi studenty je přitom čím dál větší, každý rok se hlásí stovky uchazečů.

Dlouhodobé stáže jsou placené – tito stážisté jsou plnohodnotnou součástí týmu, mají vlastní pracovní agendu a samostatné úkoly. Krátkodobé stáže mají spíše vzdělávací charakter a placené nejsou. Stejně tak, pokud u nás studenti zpracovávají své bakalářské či magisterské práce.

Jakub Horký

nábor zaměstnanců v personální agentuře McRoy ČR

Jakub Horký
+4
+
-

Ročně nabereme odhadem do deseti stážistů, zatím se nám podařilo všechny nabízené pozice obsadit. Stážisty nabíráme prvotně bez nároku na odměnu, pokud jsou ale šikovní, nějakou jim nakonec poskytneme. Částky jsou individuální, spíše v jednotkách tisíců.

Na otázku, jestli platit nebo neplatit stážisty, je těžké odpovědět. Pokud se hledá stážista pro velkou nadnárodní společnost, není potřeba tyto stážisty platit, jelikož si tyto společnosti už nyní testují potenciálního zaměstnance. Navíc student by měl být rád, že si může vyzkoušet, co vše to obnáší, a získá nějaké pracovní návyky. Na druhou stranu, pokud odvádí dobrou práci, měl by být odměněn.

Irena Valentová

zástupkyně ředitelky tiskového odboru Ministerstva zahraničních věcí

Irena Valentová
+2
+
-

Na Ministerstvu zahraničních věcí, tedy v pražském ústředí i na více než stovce zastupitelských úřadů České repbuliky ve světě, se každoročně uskuteční kolem pěti set stáží vysokoškolských studentů. Většina z nich se koná na základě dohody zájemce o stáž s daným odborem, na některé stáže se však na webu ministerstva nebo daného úřadu vyhlašuje konkurz – v takových případech se uchazeči vždy ozvou. Stáže jsou zásadně neplacené, prostředky na honorování stážistů ministerstvo zahraničních věcí nedisponuje. I přesto je zájem mezi studenty velký. Studenti mají zájem o to, aby se informace o absolvované stáži objevila v jejich v životopise.

Uršula Králová

výkonná ředitelka pro lidské zdroje T-Mobile Czech Republic

Uršula Králová
-4
+
-

Aktuálně připravujeme koncept praxí pro střední školy v regionech. Tyto stáže placené nebudou. Jde o povinné praxe, jaké vyžadují školy. Jsou většinou dvoutýdenní a studenti během nich sledují činnost jednotlivých oddělení. Praxe mají za cíl zvýšit zájem studentů o pozice zejména na infolince a prodejnách.

Minulý měsíc jsme spustili nový koncept trainee pozic, který se zaměřuje na studenty čtvrtých až pátých ročníku vysokých škol. Letos chceme obsadit deset míst. Trainee pozice je u nás placená a náplň práce je odborná. Studenti budou mít k dispozici mentora a možnost účastnit se interních rozvojových aktivit. Budou také zváni na firemní akce, aby se cítili součásti naši „party“.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

0
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

Oblíbená témata

zaměstnání, zaměstnavatelé

A tohle už jste četli?

Zajímá vás, kolik bere kolega? Firmy budou muset odtajnit mzdy

27. 11. 2023 | Kateřina Hovorková | 4 komentáře

Zajímá vás, kolik bere kolega? Firmy budou muset odtajnit mzdy

Zaměstnavatelé budou muset zvědavým pracovníkům sdělit, kolik si vydělá jejich kolega na stejné pozici. Výši mezd budou muset hlásit uchazečům už při náboru. Skončí také doložky o mlčenlivosti.... celý článek

Kdy půjdete do důchodu? Nová kalkulačka ukáže změnu

24. 11. 2023 | Kateřina Hovorková

Kdy půjdete do důchodu? Nová kalkulačka ukáže změnu

Důchodová reforma prolomí dosavadní strop, věk odchodu do penze se tak zvýší. Spočítejte si, jestli a jak se chystané změny dotknou právě vás.

Ošetřovné na dítě kvůli stávce učitelů? Smůla, říká úřad

22. 11. 2023 | Petr Kučera

Ošetřovné na dítě kvůli stávce učitelů? Smůla, říká úřad

Rodiče, kteří se musí postarat o děti kvůli stávce učitelů v pondělí 27. listopadu, nemají nárok na ošetřovné od státu. Vyplývá to z výkladu zákona, který zveřejnila Česká správa sociálního... celý článek

Podpora v nezaměstnanosti se změní. Přijde dřív, ale bude přísnější

22. 11. 2023 | Kateřina Hovorková

Podpora v nezaměstnanosti se změní. Přijde dřív, ale bude přísnější

Nezaměstnaní získají podporu hned za první měsíc, i když dostali odstupné – dosud museli až několik měsíců čekat. Novela od ledna zároveň zpřísní opakované čerpání podpory; cílem je... celý článek

Malé e-shopy nabraly správný kurz. I díky dostupnějším technologiím

21. 11. 2023 | Radim Zelený

Malé e-shopy nabraly správný kurz. I díky dostupnějším technologiím

„Menší online obchody už mají dnes stejně dobré nástroje jako ty velké,“ říká Samuel Huba, ředitel platformy Shoptet. Co se dostupnosti technologií týče, hra se podle něj vyrovnala.... celý článek

Partners Financial Services