Stravenkám šel svého času po krku Miroslav Kalousek. V oněch dávných dobách, kdy sedával v křesle ministra financí. Jeho argumentace byla jednoduchá: Stravenky jsou daňové zvýhodněné. Proč by ti, kteří je sami nedostávají, měli ze svých daní dotovat jejich příjemce?
Takhle „rekonstruoval“ na svém blogu domluvu mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem:
„Chceš po mně o 2000 Kč čistého více? To ti dát nemohu, ale dám ti 2000 Kč ve stravenkách. Ty z nich nebudeš muset platit daně a pojistné, takže vlastně máš 2000 Kč čistého navíc a já si ještě snížím daňový základ, takže zaplatím menší daň. Bude to výhodné pro nás pro oba, na stravenky máme totiž bohatého sponzora – daňového poplatníka.“
Žádného omezení daňových výhod jsme se ale za Kalouska přes veškerou jeho snahu nedočkali.
Ještě aby – svým zaměstnancům je rozdává tři čtvrtiny firem a pro zaměstnance je to asi nejoblíbenější benefit vůbec.
Alternativní měna
Oblibě se ale stravenky těší i u zaměstnavatelů, jsou pro ně výhodné: stravenky si můžou odepisovat z nákladů. Navíc si tak můžou odškrtnout zákonnou povinnost umožnit zaměstnancům stravování. Kdyby vyplácely místo stravenek příspěvek v korunách, přičetl by se prostě ke mzdě a zatížila by ho daň a navíc ještě odvody na sociální a zdravotní pojištění. Proto pochopitelně raději místo oficiální měny volí měnu alternativní.
Stravenky totiž tak trochu alternativní měnou jsou, nefungují jako poukázka na oběd nebo jeho částečnou úhradu. Ostatně sami jste nejspíš viděli v supermarketu někoho platit za plný košík štůskem stravenek. Musíme sice připustit, že by mohlo jít o člověka, který si z nakoupeného bude příští měsíc denně vařit do kastrůlku – ale snad si můžu troufnout říct, že to by byl výjimečný případ. A právě to by se prý mělo změnit. Stravenka se prý má použít na placení jídla v restauraci – a basta. Kdo s tím nápadem ale přichází?
Než nám to všechno zatrhnou
Na první pohled to může znít divně – podle webu iDnes, který o tom informoval jako první, usilují o omezení platnosti samy stravenkové firmy, sdružené v Asociaci provozovatelů poukázkových systémů. Na druhý pohled už to ale smysl dává. Firmě, která má na stravenkách postavený byznys, je ve skutečnosti samozřejmě fuk, na co je lidé používají. Hlavně když dostane své provize – a ty dostává jak od firem, které je posílají mezi zaměstnance, tak od firem, kde se stravenkami platí. Jenomže – pokud budou stravenky dál používané spíš jako platidlo než jako poukaz, dřív nebo později si na ně bude chtít někdo zase posvítit. A jejich daňové zvýhodnění kompletně zrušit. Je tedy lepší vzít iniciativu do vlastních rukou. A žádat, aby v příští novele zákona o daních z příjmů byl účel stravenek zúžený a zpřesněný. Argumentují přitom nejenom strávníky a firmami a jejich zájmy, ale také miliardovými propady v tržbách restaurací a souvisejícími ztrátami pro státní rozpočet, které by prý po zrušení stravenek přišly.
Paklík otázek
A já se přiznám, že mi to celé nějak není jasné. Vlastně nerozumím tomu, proč se mají stravenky daňově zvýhodňovat a proč by lidi nemohli dostat peníze jako příspěvek, klidně mimo plat – s daňovou úlevou. A proč vlastně jsou na světě stravenkové firmy. Doufám, že mi to někdo vysvětlí dole v diskuzi. A rovnou přibalím další paklík otázek. Stravenky totiž nedostávám a vážně by mě zajímalo, k čemu je lidi používají a za jakých okolností. Takže:
Co si o tom myslíte:
Pokud stravenky dostáváte, používáte je k placení jídla o pauze v práci, nebo je neváháte vytasit, když si třeba zajdete na večeři? Přistupují k vám v restauraci stejně jako k hostům, kteří platí penězi? Platíte stravenkami v obchodě? A jestli ano, kupujete si za ně převážně jídlo do práce? Víte o tom, že by se někde dalo stravenkami zaplatit i jiné zboží než potraviny? A jestli ano, je to podle vás běžné? Děláte to taky? Kdybyste si mohli vybrat ze trojice peníze – stravenky – závodní stravování, co byste brali? Přijde vám daňové zvýhodnění stravenek fér? A proč místo nich vlastně neexistují nějaké státní poukazy, když už státu na vašem obědě tak záleží, je opravdu prostředník v podobě stravenkové firmy potřeba?
Předem díky za odpovědi. Pro autora jedné z nich máme v redakci nachystanou knížku, tak na sebe nechte e-mail, abychom se pak mohli domluvit na předání.
Sdílejte článek, než ho smažem
Abychom udrželi kvalitu diskuze pro slušné čtenáře, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdřív musíte zaregistrovat. (Už jsem, ale zapomněl jsem heslo!)
Diskuze
10. 2. 2018 21:11 | Jana Vokáčová
2. 11. 2017 15:50 | Romana
12. 7. 2017 15:01 | lubomir fiala
29. 12. 2016 14:21 | V.M.
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
29. 12. 2016 14:15 | Jarmila V
9. 12. 2016 12:24 | Jana H.
6. 7. 2016 0:12 | Jiří
16. 6. 2016 6:48 | MB
Proto ano, na večeři stravenky klidně vytasím. Tváří se podle toho, jakou mají náladu a jakou hodnotu dám navíc nad cenu. V obchodě stravenky používám, pokud to jde. Rušení možnosti platby stravenkami v obchodech se mi vůbec nelíbí - nevidím to úplně spravedlivě, že mi někdo zakazuje možnost, abych si oběd uvařil sám.
Samozřejmě existují místa, kde lze za stravenky nakoupit i něco jiného, než potraviny. Což je škoda a popírá to celou myšlenku, ale tak časté to není, většinou jsem si všiml, že to kontrolují.
Pokud bych si mohl vybrat mezi danou trojicí a vše by bylo ve stejné hodnotě, vybral bych peníze, ale jen proto, že za stravenky nemohu nakoupit potraviny, ale typicky jen hotové jídlo (a tedy i s něčí prací a servisem).
Daňové zvýhodnění stravenek mi fér přijde (viz začátek komentáře), je to zkrátka něco za něco - stravenka rozhodně není měna, se kterou si člověk může dělat co chce, a bez zvýhodnění by neměla žádný smysl (nikdo by je nechtěl).
Neexistenci státních poukazů také nechápu, to je trochu záhada.
12. 6. 2016 7:18 | Zdeněk
9. 6. 2016 9:59 | Yng.
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
9. 6. 2016 9:43 | baumaks
Citace - monik / 05.06.2016 19:39
Co dělají ti, kteří nemají poblíž ani obchod ani restauraci?
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
8. 6. 2016 10:14 | Karel
7. 6. 2016 18:00 | liio@seznam.cz
6. 6. 2016 22:22 | kodiak medvěd
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
6. 6. 2016 15:37 | Pavel
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
Zobrazit všech 71 komentářů