Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Neplýtvejte dovolenou: Kdy si říct o placené volno

Jsou v životě situace, kdy pracovat prostě nemůžete. A šéf to musí vzít. Tedy dát volno a ještě ho proplatit. Řečí zákona jde o osobní překážky v práci na straně zaměstnance. Přečtete si, kdy a za jakých podmínek máte na placené volno nárok.

Dnes nebude řeč o nemocenské, dočasné pracovní neschopnosti, ani mateřské nebo rodičovské dovolené. Nýbrž o mimořádných situacích, kdy na den nebo dva čerpáte placené volno. Je dobré svá zaměstnanecká práva a nároky znát – už proto, abyste zbytečně nemrhali dovolenou. Té přece není nikdy dost.

Náhrada mzdy v době placeného volna se vyplácí ve výši průměrného výdělku. Výpočet je stejný jako u náhrady mzdy za dovolenou:

Propojeno!

Víc volna pro úředníky

Když v červenci začal být účinný nový služební zákon, doprovodilo ho nařízení vlády, ve kterém přibyly nové dny volna. Ovšem ne pro každého! Výhody se týkají právě jen zaměstnanců ve státní službě.

Svatba: Berte se v pátek, bude víc volna

Jestli se ženíte nebo vdáváte, máte nárok na dva dny pracovního volna – z nichž jeden připadá přímo na den obřadu. Druhý si můžete vybrat před svatbou nebo po ní. Kdo skládá manželský slib v sobotu, neděli nebo jiný den, který by pro vás beztak nebyl pracovním, má nárok jen na den volna. Náhradu mzdy každopádně dostanete jen za jeden den, druhý už čerpáte bezplatně.

Pokud jde o svatbu vašeho dítěte, máte nárok na jeden den placeného volna – v den obřadu. Když se jedná o svatbu vašeho rodiče (nebo rodičů), máte nárok taktéž na jeden den volna, bude ovšem neplacené.

Ostatní svatebčani si musí vzít v termínu obřadu dovolenou – pokud tedy vychází na jejich pracovní den.

Čekáte? Čtěte!

Mateřská a rodičovská v kostce

To nejdůležitější o mateřské a rodičovské dovolené a o peněžité podpoře v mateřství a rodičovském příspěvku. Včetně kalkulaček. Pro zaměstnankyně i ženy samostatně výdělečně činné.

Narození dítěte: Cesta do porodnice placená, porod gratis

Nastávající otec má nárok na placené volno v případě, že veze nebo doprovází ženu do porodnice. Zaměstnavatel mu to musí na dobu nezbytně nutnou umožnit. To samé platí pro cestu čerstvé maminky z porodnice domů. Když chce být otec u porodu, šéf mu to musí umožnit, ovšem nikoli zaplatit – jde tedy o neplacené volno. Reálnou dobu trvání porodu pak potvrzuje lékař.

Úmrtí v rodině: Jeden až tři dny volna

Další situací, kdy máte v zaměstnání nárok na placené volno, je, když vám zemře někdo z blízkých. V případě úmrtí manžela, manželky, druha, družky nebo dítěte, máte nárok na dva dny placeného volna. A jeden další den na pohřeb.

Když jdete na pohřeb rodiče, sourozence (případně rodiče či sourozence vašeho zákonného partnera), zetě, snachy, švagra nebo švagrové máte nárok na jeden den placeného volna. A jeden další den v případě, že pohřeb zařizujete.

Pouze po nezbytně nutnou dobu – nanejvýš jeden den – máte nárok na placené volno, když se účastníte pohřbu prarodiče nebo vnuka (případně prarodiče vašeho zákonného partnera) nebo jiné osoby, která s vámi žila ve společné domácnosti. I tady ale platí, že když pohřeb zařizujete, můžete žádat ještě o den volna navíc.

Když jdete k doktorovi jako pacient: Jen blízko

Pokud si potřebujete zajít k lékaři na vyšetření nebo ošetření a nejde to mimo pracovní dobu, šéf vám to musí umožnit v jejím průběhu. Volno bude placené. Ovšem dostanete ho jen na dobu, kterou k tomu nezbytně potřebujete. Můžete si klást jen přiměřené požadavky: což konkrétně znamená, že byste měli navštívit nejbližší zdravotnické zařízení, kde vám mohou potřebnou péči poskytnout. Jinak bude volno neplacené.

Když jdete k doktorovi jako doprovod: Záleží s kým

Na jednodenní pracovní volno máte nárok i v případě, že potřebujete k lékaři nebo do nemocnice doprovodit někoho z blízkých. Jestli půjde o volno placené, nebo neplacené, záleží… Placené volno můžete čerpat, když doprovázíte dítě, manžela, manželku, druha, družku, rodiče nebo prarodiče (své nebo vašeho manžela či manželky). Ale pozor: placené volno nelze čerpat současně s ošetřovným.

Když k lékaři doprovázíte jiného člena rodiny, zaměstnavatel vám sice musí jednodenní volno dát, ovšem bez náhrady mzdy.

Anketa

Nejen pokud jde o pracovní volno – vychází vám zaměstnavatel vstříc?

Stěhování: Dva dny na přesun

Stěhovat se je prý horší než vyhořet, snad právě proto i na tuhle situaci myslí zákoník práce. Pracovní volno – bez náhrady platu – vám musí šéf dát na nezbytně nutnou dobu, maximálně však na dva dny. Pokud se stěhujete na přání nebo popud zaměstnavatele – typicky do jiného města – bude dvoudenní volno placené.

Když darujete krev: Zaměstnavatel musí kývnout

Další ze situací, které by měl zaměstnavatel podpořit poskytnutím pracovního volna: darování krve. Pokud ho nemůžete podstoupit mimo pracovní dobu, máte nárok na placené volno po dobu odběru, cesty tam a zpět, a případného zotavení (maximálně však do 24 hodin od počátku cesty k odběru; nad tento limit už se proplácí jen doba nezbytně nutná – a prokázaná).

Dopravní patálie: Když to nejede

V případě dopravní zácpy, nehody nebo jiné dopravní kalamity, která způsobí přerušení nebo zpomalení provozu a zabrání vám dorazit včas do práce, máte nárok na pracovní volno po nezbytně nutnou dobu. Ovšem jen v případě, že jste se nemohli do práce včas dostat jinak a že šlo o nepředvídatelnou potíž – což není například ohlášená stávka na železnici. S náhradou mzdy za zameškanou dobu počítat nemůžete.

Nabídky zaměstnání

Úřady práce – nabídka pracovních míst na Peníze.cz

Hledáte práci? Připravili jsme pro vás komplexní a pravidelně aktualizovanou nabídku pracovních pozic, nabízených českými úřady práce. Nechcete se za prací stěhovat? Nevadí! Práci můžete hledat také pouze ve svém okolí. Stačí vybrat okres, nebo dokonce obec, kde žijete. Naše nabídka volných pracovních míst se postará o zbytek.

Hledáte novou práci: Půl dne z týdne

Jestli se váš pracovní poměr chýlí ke konci a běží výpovědní lhůta, musí vám dát šéf určitý čas na to, abyste se pohlíželi po jiném zaměstnání – konkrétně půlden neplaceného volna týdně. V případě, že dostanete výpověď z příčin vymezených v § 52 zákoníku práce písmena a) až e) bude volno placené. Po dohodě se zaměstnavatelem je možné volno spojovat ve větší kusy: místo půldne týdně si můžete vybrat například jeden den za čtrnáct dní nebo dva dny za měsíc.

Nezapomeňte, že ať už čerpáte pracovní volno z jakéhokoli důvodu, měli byste to zaměstnavateli hlásit s dostatečným předstihem. U nečekaných případů ho informujte neprodleně, jak to bude možné. Důvod nepřítomnosti také budete muset zaměstnavateli doložit. 

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

+74
Ano
Ne

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

16. 8. 2015 18:31

A šéf to musí vzít... A následky si pak připočtěte sami sobě.

Autorce bych rád doporučil nechat se zaměstnat na průměrné pozici (pokud možno neprávnické) u náhodně vybraného zaměstnavatele, nejlépe zahraniční firmy, tam si dávají na výběru vedoucích pracovníků obzvláště záležet. Pokud možno na pracovní smlouvu na dobu určitou, obzvláště vhodná je smlouva půlroční.

Jak asi autorka pohlíží na to, že si řada zaměstnanců bere dovolenou i na marodění? Tedy jen v případě horečky nebo operace. V případě jen zvýšené teploty, kašle, rýmy chodí normálně do práce. Asi taky neznalostí nároku na nemocenskou, nebo možná bezohledností ke spoluobčanům a touhou šířit nákazu.

Reagovat

 

+21
Líbí
Nelíbí

Další příspěvky v diskuzi (11 komentářů)

6. 11. 2017 | 22:04

Souhlasim dnes jsem mela kvuli elevaci dedimeru planovane vyretreni na plicnim predem sem vse nadrizenemu oznamila, mela sem od lekare potvrzenou propustku sef mi ji ale nepotvrdil a rekl ze si musim hodiny nadelat. Mam ted...více

17. 2. 2017 | 19:22 | Denisa

Dobrý den, mám menší problém v práci . Byla jsem ze synem na ped. psych vyšetření. V práci se brání a nechtějí mi uznat vyšetření na daném místě Pedagogická psychologie. Čas je tam dopolední a já mám jen ranní. Také jsem...více

18. 8. 2016 | 11:20 | Jana Žaludová

Dobrý den, já to slyšela také, že je to letos poprvé ze zákona. Povedeme do první třídy také našeho syna, proto bych se také ráda dověděla, jaké potvrzení nebo formulář doložit v zaměstnání. Děkuji za odpověď. více

29. 7. 2016 | 5:35

Dobrý den.prosím co doložit v zaměstnání pokud doprovázíme dceru poprvé do prní třídy? Údajně je to letos poprvé ze zákona. Děkuji straznicka.blanka.@seznam.cz více

9. 6. 2016 | 15:38 | Michal

Dobrý den, chtěl bych se zeptat zda Vám zaměstnavatel může zkrátit docházkový bonus, za volno, které Vám náleží po úspěšném odběru krve? Děkuji za odpověď. více

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2018 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK