Státní úředník bude mít víc volna než jiní zaměstnanci

A je to dobře!
Státní úředník bude mít víc volna než jiní zaměstnanci

Jediná chyba je, že se nařízení vlády týká jen státních zaměstnanců spadajících pod služební zákon. Vůbec by neškodilo, kdyby stát podobnou drobností prokázal úctu svým dalším zaměstnancům – například učitelům.

Ale od Adama.

Před pár dny vláda přijala nařízení, kterým dává státním úředníkům, přesněji osobám, které od července budou spadat pod nový služební zákon, několik víceméně symbolických výhod. Několik dní volna na rodinné záležitosti. Navíc oproti tomu, co garantuje zákoník práce všem zaměstnancům, budou mít nárok na volný den, když se bude ženit nebo vdávat jejich dítě nebo vnouče, když půjde jejich dítě prvně do školy, když dítě nebo vnouče budou promovat, když budou mít promoci oni sami, jejich sourozenci, děti nebo vnoučata. A jednou za rok si můžou vzít volno na uspořádání blíž neurčených rodinných záležitostí.

Partner rubriky

Partnerem rubriky Co si o tom myslíte? je nakladatelství Grada.

Tomáš Tyl: 10 způsobů, jak se (ne)nechat připravit o peníze

Kniha je určena nejen těm, kteří chtějí spáchat finanční sebevraždu, ale především těm, kteří se jí chtějí účinně vyhnout a kterým může pomoci, poradit nebo je jen pobavit. Čerpat z ní však mohou i profesionálové v oblasti osobních financí.

Mnoho povyku pro pár dní

Ouředník je ovšem nepopulární osoba, proto vládní nařízení probouzí v leckom rozhořčení. Když ale uvážíme hypotetického státního zaměstnance někde na počátku kariéry: řekněme, že má třeba dva sourozence, které čeká promoce na vysoké škole a svatba. Řekněme, že si pořídí tři děcka, která si taky jednou udělají vysokou školu (což je dneska pravděpodobné a bude to čím dál pravděpodobnější) a vstoupí do stavu manželského (což začíná být pomalu pravděpodobné málo a bude asi pravděpodobné ještě míň). Tak to máme dva dny na promoce a dva dny na svatby sourozenců. Přihoďme ještě promoci samotného úředníka, protože chceme, aby byl vzdělanější a udělal si ještě jednu školu. Tři dny na první školní den vlastních dětí. Po třech dnech na jejich svatby a promoce. A ať se kočky pudrujou, necháme – než náš úředník odejde do důchodu – odpromovat ještě aspoň po jednom vnoučeti od každého potomka (snad se to i při trendu čím dál pozdějšího rodičovství stihne) – to jsou další tři dny. Podtrženo a sečteno nejsme ani na třech nedělích volna. A aby se to všechno pěkně stihlo, museli bychom asi našeho figuranta sloužit státu takových čtyřicet let. Ani ne tři neděle volna na čtyřicet let. Je to hodně?

Pak je tu ještě jeden den volna na rodinné záležitosti. Chcete s ním počítat? Pro bílé límečky to není vůbec nic neznámého, v mnoha firmách máte nárok na jeden sick day – tedy den, kdy nemusíte do práce a nemusíte se s tím ani moc vysvětlovat – měsíčně. To státní zaměstnanec bude muset vysvětlovat, co si to vlastně chce zařizovat.

Za dobré slovo knížku

Minulý čtvrtek jsme v rubrice Co si o tom myslíte? psali o zákazu kouření v hospodách. 

Jak diskuze ukázala, význam hospody pro český národ dodnes neklesl, slovní souboje pod článkem byly urputné. Knížku bychom rádi poslali panu Karlovi, zjevně hostinskému. Náš editor má totiž slabost pro hostinského Palivce, ukázkového nejen sprosťáka, ale i živnostníka. Připomeňme si ho: Host jako host,“ řekl Palivec, „třebas Turek. Pro nás živnostníky neplatí žádná politika. Zaplať si pivo a seď v hospodě a žvaň si, co chceš.“ A takto Karel: „Ty meleš, musím obsloužit každýho, i koho bych na ulici nepozdravil.“ A nemyslíme ty naše sympatie ironicky nebo zle. Tak to prostě je.

Aspoň symbolicky…

Ano, státní zaměstnanci mají ještě jiné výhody, starší než zmíněné nařízení vlády. Mají například pět týdnů dovolené – zákoník práce garantuje čtyři. Nicméně není málo firem, které nabízejí svým zaměstnancům týž benefit. A stát je firma, která by si měla svých zaměstnanců zvlášť vážit. Zaplatit ty nejlepší totiž tak docela neumí.

Připomeňme: chystá se zákon, který by měl na státní zastupitelství přivést několik odborníků na IT, daně a účetnictví. Aby měli žalobci k ruce experty, kteří dokážou důkladně prošťourat zvlášť složité případy. Autoři zákona by si představovali, že by tihle lidé měli dostat plat nějakých sedmdesát tisíc. „Upozorňujeme, že požadovaný plat pro odborné zaměstnance v minimální výši 70 tisíc korun se zcela vymyká realitě platů odborníků ve státní správě,“ vzkázalo k tomu Ministerstvo financí. Jenže na druhou stranu, dodejme my, realitě platů, jaké špičkoví odborníci v daných oborech dostanou v soukromých firmách, se ta suma blíží spíš odspodu.

Před drahnou dobou psal tady na Peníze.cz v předvánoční náladě Michal Kašpárek, snad trochu rozjitřeně, své poděkování úředníkům:

„Drazí úředníci a úřednice, kterým jsem letos mohl nahlédnout do kanceláří a do životů! Často slyšíte, jak by si to s vámi lidi vyměnili. Já tedy ne. Ani za nic.

Viděl jsem neuvěřitelný kus práce odvedený za mizerné peníze. Přespávání v kanclu za patnáct tisíc hrubého, dřinu bez víkendů, úspěchy bez odměn – za škrty.“

Propojeno!

Permanentní parlamentní revoluce

Údernické nasazení zákonodárců popisuje na Peníze.cz advokátka Klára Samková. Živnostenský zákon, píše, se od roku 1991 do června 2010 novelizoval jednostodevětkrát. Kolikrát to bylo od června 2010, to jsme nepočítali – asi to nemá cenu:

Proti palbě státní buzerace jsou úředníci v první lajně

Kašpárek to psal v roce, kdy úředníci dostávali od svého chlebodárce obzvláštní sodu: byl to rok Drábkovy reformy a kolabujícího systému na výplatu dávek, byl to rok nekonečného trápení s registrem vozidel – a do toho samozřejmě dál neúprosně jela mašina permanentní legislativní revoluce. Tu jsme rozjeli před nějakými pětadvacíti lety a jsou to úředníci, kdo v ní schytává rány jako první. Dostává se jim za to opovržení obyčejných lidí: je pochopitelné, že nás štve, když třeba daňové přiznání vypadá každý druhý rok trochu jinak, když loňské postupy letos neplatí – jenže pěšák státní správy za to nemůže, je vystavený tomu samému náporu věčných, tzv. nutných reforem. Jen mnohem intenzivněji. Nenadělá nic. Ani poručík státní správy asi nenadělá nic. Major? Nevím, nevyznám se tolik ani ve státní správě, ani v armádě.

Proto je potřeba nabízet státním zaměstnancům aspoň symbolické výhody, pokud jim nejsme schopni dát dost skutečných. Ostatně – nejsou to takové výhody, jaké bývaly dřív. Kdysi býval státní úředník pod penzí, v době, kdy důchody nebyly tak docela samozřejmost. Po nějakých odkroucených letech, když se osvědčil, dostával definitivu – nemohl být tedy ze státních služeb vyhozený. Být pod penzí dnes není oproti jiným výhoda (ani výhra), definitivu náš nový služební zákon nezná. Tak aspoň něco. Loajální úředník je totiž k nezaplacení.

Jen jedno mě na nařízení vlády a na symbolických bonusech pro státní zaměstnance mrzí. Že se netýká všech státních zaměstnanců. Zvlášť myslím na učitele. Sice už neplatí, že být učitelem, znamená být chudý – v porovnání s průměrem jsou platy ve školství docela v pohodě. Jenže aby do něj šli (a zůstali) ve větším množství jen ti nejlepší, to by se měly srovnávat s něčím výš než s průměrem.

Co si o tom myslíte vy? Udělali ve vládě dobře, že dávají úředníkům něco navíc? Zaslouží si to český úředník? Nebylo to vlastně od Sobotky a kolektivu lišácké? Původně se totiž měly plošně zvyšovat platy – a ne málo, tahle cena útěchy vyjde hodně lacino. Chtěli byste být úředníkem? Jste úředníkem? Jaké to je?

Napište nám do diskuze pod článek, jsme jedno ucho. A připište do příslušné kolonky svůj mail – uvidíme ho jenom my. A budeme se dívat jenom tehdy, když nám váš příspěvek přijde tak výjimečný, že pocítíme neodolatelné puzení poslat vám za něj aspoň symbolické poděkování – knížku od nakladatelství Grada.

Rychlé řešení škod na majetku

@SubmitCaption

Zvládněte nečekané situace v klidu. Více než 30 % škod na majetku vyřešíme již v den jejich nahlášení.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+10
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 21 komentářů

Abychom udrželi kvalitu diskuze pro slušné čtenáře, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdřív musíte zaregistrovat. (Už jsem, ale zapomněl jsem heslo!)

Přihlásit se

Diskuze

29. 2. 2016 7:40 | Markéta

Zkuste si jít chvilku učit a uvidíte, kolik má učitel volna. Nevím, kde berete tu jistotu, že učitelé mají tolik volna. Je to úplná blbost, zeptejte se nějakého z nich.
+3
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

15. 6. 2015 18:42 | Pavel

Nevím, čemu říkáte pokrok, ale mě před dvěma lety ajznboňák nechtěl uznat jízdenku, protože neměl ani páru, jak taková jízdenka vypadá. To se mi tedy nikdy předtím nestalo, takže to už je pořádný pokrok. Jen nevím kam.
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

15. 6. 2015 17:41 | L.

Vaše starost o mou kariéru je milá, ale děkuji, ZŠ (a další xŠ) mám už docela dlouho za sebou a změnit své směřování na úředníka neplánuji, asi by mě to nebavilo.

Váš dotaz, proč se na registraci vozidel nemůžete objednat, nelze zodpovědět bez dalších údajů. Pokud spadáte pod menší město, je to pravděpodobně proto, že tam až tolik lidí kteří by to využili není. Pokud spadáte pod větší město, je to proto, že neumíte googlit. Třeba pro Prahu: http://www.praha.eu/jnp/cz/potrebuji_resit/elektronicke_sluzby/online_rezervace/

Za to, že si vyřizujete pas pozdě vás nikdo peskovat nebudete, ale nemůžete čekat, že se všichni postaví do pozoru a budou skákat jak vy pískáte. Ano, malá a pružná soukromá firma by za patřičný peníz určitě řešení našla, ale státní správa nemůže fungovat úplně jako malá soukromá firma. A rozhodně to není neschopným vedoucím.

Jinak jste asi nepochopil, že problém není v tom, že by někdo nevěděl, že před prázdninami bude nával na pasech, tak blbí ve státní správě (respektive samosprávě) opravdu nejsou. Ale problém je v tom, udržovat ty na špičku nadimenzované kapacity po zbytek roku.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

15. 6. 2015 10:14 | onufer

A skeptici, kteří jezdí autem, tomu nebudou chtít věřit, ale jaký pokrok udělal personál Českých drah – pamětník by se divil.
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

13. 6. 2015 20:08 | JirkaZ

Nevím, na jaké úřady chodíte. Moje zkušenost je naprosto opačná - nikde jsem nebyl více než 15 minut - at už finanční úřad, sociálka, zdravotní pojištovny, živnostenský úřad, úřad práce. Na pas se u nás ani neobjednává - přijdu, jeden člověk přede mnou, doba vyřízení 5 minut, za chvíli jsem byl venku. Pravda ale je, že pasové záležitosti řeším přes zimu - proč to nechávat na léto, že ?
Na registr vozidel nechodím už asi 15 let, jednou mi to stačilo. Vždycky tím někoho pověřím - je to rychlé a za ušetřené nervy to určitě stojí.
+3
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

13. 6. 2015 9:35 | Q

Autore, sice je to hezke ze uvadis srovnani se soukromymi firmami, kde takove dny volna maji take. dokonce existuji firmy a pozice, kde se veci jako home office, sick day, pet tydnu dovolene sice vydavaji za benefity a de facto jsou samozrejmym standardem. Existuji i jine benefity ktere jeste urednici nemaji a treba by chteli - sluzebni mobil, notebook, auto, stravenky, prispevky na ruzna pojisteni atd.. ¨takze urednictvo ma rozhodne kam rust v pozadavcich.
zapominas autore ovsem na jeden nepodstatny detail - u SOUKROME firmy kdemajitel nabizi zamestnancum takove benefity NEEXISTUJE ze by takovy benefit byl zadarmo. vsechno stoji penize a ty penize se nekde musi vzit. Jinymi slovy, pokud sem ve firme kde mam vsechny tyto vyhody, beru treba 100 tisic mesicne, tak urednik sice muze brblat "kdyz to muze mit on, proc ne ja" ale kdyz se rekne a, musi se rict i b - tedy ze u soukrome firmy existuje neco jako target, quota ci cesky proste clovek ty penize musi vydelat, aby zaplatil svuj plat, vsechny svoje benefity, zaplatil rezii firmy a v neposledni rade zaplatil i toho urednika, protoze kde jinde se berou penize ze kterych zije ten urednik, nez z krvavych dani soukromeho sektoru.
a co vlastne musi takovy urednik? k cemu ho obcan potrebuje? vlada a urednictvo tvori zakony a narizeni, ktere nuti obcany dodrzovat, platit uredniky na danich, poplatcich.. efektivita statni spravy se limitne blizi nule, pocty uredniku rostou, misto toho aby stat slouzil obcanovi (za cimzto ucelem byl zrizen) tak obcan slouzi statu a kdyz neco jednou za cas od statu potrebuje, tak se mnohdy dockava arogance a preziraveho jednani. Urednik totiz moc dobre vi, ze obcan nemuze "nekoupit jeho vyrobek a jit jinam". Nerikam ze vsichni urednici jsou spatni, ale system je spatny. a kdyz pak nekde u prepazky se vam nejaka sympaticka urednice omlouva ze to lejstro ktere vas nuti vyplnit je sice nesmyslne, ale "musi se to protoze je to prikaz shora" je to sice hezke gesto, ale k nicemu. Je to zhruba na urovni toho, kdyz by v koncentraku ve fronte do plynove komory vas esesak slusne pozdravil, usmal se omluvil se za nepohodli - zahreje to u srdce, ale stejne za chvili vyletite kominem..

je to jak u policie - respekt a vaznost uradu si nelze vynutit zakonem, narizenimi a represemi, ale dobrou a efektivni praci kde obcan vidi smysl a uzitek.
-2
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

11. 6. 2015 20:14 | jazzovec

ok, sorry, možná nejste jeden z tech líných a neschopných úředníků, ale teprve úředník budoucí. tak až dokončíte základní školu - pochopíte, že předmětem poskytování služeb je poskytovat službu. své o tom ví každý podnikatel, který si na sebe musí vydělat. pokud úředník státu nemusí fungovat stejně, je to ŠPATNĚ a takový úředník si nezaslouží mzdu ani dovolenou.
mně je celkem u vocasu, jestli někdo někde dělá hromadné registrace - ale dost mně zajímá, proč bych musel čekat, a proč se (na rozdíl od hromadných registrací) já nemohu objednat. z počtu objednaných zákazníků by se totiž snadno zjistila potřebná kapacita úřadu. kdyby se ovšem chtělo. pokud SE nechce, je něco špatně. například vedení.
s pasem je to to samý - když si posledního července vzpomenu, že druhého srpence potřebuji pas, může mně někdo peskovat že je pozdě - i když naprosto nechápu, proč by mi za relevantní poplatek nemohl být vyřízen pas na počkání. ovšem jsou-li začátkem května vyblokované VŠECHNY termíny na 4 měsíce dopředu - neznamená to nic jiného, než že vedoucí je neschopný debil. čtyřměsíční předstih není "pozdě" - a že je asi obsluha poddimenzovaná, když takto nestíhá, to by myslícímu vedoucímu mohlo docvaknout. ne-li, tak žádná dovolená, ale za přepážku a makat taky. a nebo huš ven, není důvod předpokládat že jiný vedoucí by tuto situaci nedokázal zlepšit, kdyby věděl že v případě neúspěchu taky vypadne. jenže ono je jednodušší čumět a nedělat nic, a případně vyčítat lidem že nechodí rok dopředu, že půl roku je na poslední chvíli. to nemůžete myslet vážně ...
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

11. 6. 2015 19:22 | L.

Zdá se, že jste v dnešním teplém počasí podcenil teplý režim a dostavila se dehydratace a s ní spojené blábolení. Jinak si váš příspěvek vysvětlit nedokážu.

Ano, o frontách všude možně jsem slyšel, nicméně když jsem tam něco vyřizoval, tak jsem byl hotový docela rychle. To, že lidé vyřizující časté / hromadné registrace chodí extra je norma a rozhodně nemusí být "spřátelení".

Jakým způsobem jste přešel od registru vozidel k pasům a od nich k lékaři a jeho pacientům a pak jeho dovolené je opravdu zarážející, fakt byste měl ten pitný režim dodržovat.

Jinak, pokud někdo ví že pojede v létě na dovolenou a neudělá si pas včas, přestože je mu jasné, že tam před létem budou návaly, tak si holt musí počkat. Těžko bude mít úřad v záloze X úředníků s pracovišti, kteří přes rok nic nedělají a jeden / dva měsíce by dělali ty pasy.

Z tom deliriu z horka jste zřejmě i pojal představu, že jsem úředník, ale opravdu nechápu, na základě čeho.

A jinak jsem nekritizoval samotnou normu (byť o ní můžeme debatovat), ale ideu, že to má být _maximální_ čekací doba a při jejím překročení má být vedoucí vyhozen.

S pozdravem "Vodě zdar!" L.
+2
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

11. 6. 2015 17:26 | jazzovec

nikdy jste neslyšel třeba o tom, jak mnohahodinové fronty se stojí na registrech vozidel? a jistě víte, že spřátelené autoservisy a autobazary chodí do speciálních kanceláří tamtéž, a nečekají. proč by se to mělo považovat za normu, a nikdo s tím roky nic nedělá a vedoucí přesto bere mzdu?
nebo jiný příklad. chtěl jsem se objednat na zhotovení nového pasu. nejbližší volný termín na objednání je v půlce října. ten zbytek si to musí odstát. asi nějaký debil nepochopil, že lidi obvykle potřebují nový pas na letní dovolenou. průměrný počet neobjednaných pacientů ve frontě je 12 a doba čekání 2-4 hodiny, víc termínů na objednání ale není. proč by měl mít xyndl, zodpovědný za tento bordel, jakoukoliv dovolenou?
možná i tak hloupý úředník jako vy dokáže pochopit, že norma 15 minut neznamená problém, pokud se tak stane jednou za rok při vaší provokaci - ale v případě kdy se to stane zvykem, nebo dokonce pravidlem. většina úřadů má nebo pořizuje q-matic, takže délka fronty za několik let dozadu se dá zjistit na několik úderů do klávesnice.
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

11. 6. 2015 17:04 | Pavel

Možná si zkuste uvědomit, proč jsou ouředníci nuceni se škrábat za levým uchem pravou rukou prostrčenou mezi nohama. Je to jen a jen tím, že jejich vedoucí chce být velký vedoucí a proto potřebuje hodně podřízených a k tomu musí vymyslet spoustu zbytečné práce, aby zase svému šéfovi zdůvodnil, na co ty zbytečné ouředníky potřebuje. Takže pokud ti ouředníci budou doma, nemusí se pro ně vymýšlet zbytečná práce, která ve svém důsledku normálním občanům jen škodí.

Například kdyby velký šéf nepotřeboval ke své velikosti zbytečné oddělení na vydávání zbytečných potvrzení o státním občanství a místo toho pracovalo dvakrát víc ouředníků na pasovce jen polovinu pracovní doby, tak ve důsledku to na nákladech na chod úřadu vyjde stejně, ale občan ušetří na zbytečném pobíhání od ouředníka k ouředníkovi.

Takto funguje každý státní ouřad, stačí si přečíst Parkinsonovy zákony.
+2
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

11. 6. 2015 14:57 | L.

Super! Takže když budu chtít zatopit nějakému vedoucímu, tak se prostě domluvím s několika kamarádama, přijdeme tam v jeden čas a vedoucí poletí bez odstupného :D
+2
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

11. 6. 2015 13:11

:)
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

11. 6. 2015 12:26 | jezevec

problémy s úředníky by vyřešily tři drobné úpravy:
1) chce-li ouřad jakýkoliv doklad, potvrzení, nebo výpis z jiného rejstříku - obstará si ho sám. je-li součástí úkonu úhrada nebo kolek, obstará se to přímo tam kde je to požadováno, nebude nikdo běhat do jiné kanceláře na pokladnu, nebo dokonce na poštu pro kolek. je-li součástí úkonu fotka, pořídí se přímo na místě.
2) vysadit, odvézt a spálit všechny dveře do kanceláří, jejichž úředníci mají v popis práce obsluhovat veřejnost. a samozřejmě zrušit úřední hodiny - má-li úředník v popisu práce sloužit lidu, bude to dělat po celou svou pracovní dobu.
3) maximální čekací doba na úřadě je 15 minut. vedoucí oddělení, který není schopen toto zajistit, bude propuštěn bez odstupného a s pětiletým zákazem práce ve státních službách.

PAK by mohli mít třeba šest týdnů dovolených ... s třeba i lepší platy
+19
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

11. 6. 2015 12:18 | rýmař

Hm. A dřív měli učitelé volna výrazně méně, že ze škol lezli samí moudří a vzdělaní lidé jako vy?
-2
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

11. 6. 2015 12:00 | D

Pokud chcete něco po státním úřadu, tak se připravte , že zásadně nic nejde, a na každý takový úřad půjdete minimálně dvakrát. I když se doma vybavíte všemi možnými dokumenty, vždy se ukáže, že nějaký chybí. A učitelé, to je již vůbec profláknutá profese, kde mají již dnes volna, o kterém se jinde jiným ani nesní. Také proto děti nic neumějí a rodiče si musí platit drahé doučování, jinak jim ze školy vyleze téměř analfabet.
-12
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit všech 21 komentářů

Informace na této stránce mají povahu diskusního fóra pro registrované uživatele. Byť je pro publikování příspěvku vyžadována registrace, vydavatel neručí za pravdivost zveřejněných informací a neověřuje jejich faktickou správnost či autenticitu. Pokud jste zaznamenali příspěvek, který by tu být neměl, napište nám na redakce@penize.cz

A tohle už jste četli?

Očima expertů: Musí být daňové přiznání (a daně vůbec) složité?

10. 4. 2015 | Ondřej Tůma | 9 komentářů

Očima expertů: Musí být daňové přiznání (a daně vůbec) složité?

Dalo by se zjednodušit přiznání k dani z příjmů? Jsou na tom jinde líp? A přineslo by jednodušší daňové přiznání vyšší výběr daní? Zeptali jsme se Lukáše Kovandy, Petra Macha, Aleše... celý článek

Milí úředníci, díky. Dělíte Česko od chaosu

28. 12. 2012 | Michal Kašpárek | 10 komentářů

Milí úředníci, díky. Dělíte Česko od chaosu

Varování: tento článek obsahuje mnohem méně sarkasmu, než by se dalo podle nadpisu a jména autora čekat.

eGovernment za miliardy: šikana, ponižování, svévole. Rozhovor s Petrem Říhou

12. 5. 2012 | Martin Vlnas | 2 komentáře

eGovernment za miliardy: šikana, ponižování, svévole. Rozhovor s Petrem Říhou

„Co chtějí, vědí o člověku, mají na to kartotéku,“ zpívá Jarek Nohavica. Dnes už tedy ne kartotéku, ale databázi. A ne jednu. Pokračování rozhovoru s Petrem Říhou, který poukazuje na... celý článek

Ať za chyby svých úředníků platí i politici. Co si o tom myslíte?

13. 10. 2011 | Ondřej Tůma | 19 komentářů

Ať za chyby svých úředníků platí i politici. Co si o tom myslíte?

Špatně vypsané státní zakázky, zbytečné soudní průtahy, chybné kontroly finančního úřadu – to je jen pár příkladů toho, za co stát každý rok vyplácí poškozeným občanům odškodné v řádech... celý článek

České zákonodárství v permanentní revoluci

16. 3. 2011 | Klára Samková | 3 komentáře

České zákonodárství v permanentní revoluci

Češi jsou revolucionáři, ročně provedou aspoň jednu změnu ve čtyřech pětinách svých zákonů. Bylo by potřeba s tím přestat, vydýchat se a začít naopak právní řád zjednodušovat. Pokud... celý článek

Partners Financial Services