Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Pět dobrých rad: Chcete si přivydělat?

| rubrika: Jak na to | 21. 4. 2015 | 6 komentářů
Chcete si přivydělat, čas i příležitost by byly… Jenže nevíte, nakolik vás sváže řemen byrokratických brzd a omezení? Přinášíme pět tipů. Do začátku se můžou hodit.

Pokud jde o pravidla a možnosti přivýdělků, záleží, k čemu si chcete přivydělat. Co případ, to unikát. Možná jste na podpoře v evidenci úřadu práce. Nebo jste zaměstnaní a hledáte navrch vedlejšák… Docela jiná je situace důchodce, maminky na rodičovské nebo třeba studenta, který si chce o nějakou kačku přilepšit.

Druhou zásadní otázkou je – jakým způsobem si chcete přivydělávat; jestli půjde o práci na dohodu, druhé zaměstnání nebo třeba podnikání. Máme pro vás pár tipů do začátku.

+16
Líbí
Nelíbí

1. Dohoda o provedení práce: Nejvýhodnější do deseti tisíc

Nejvýhodnější je přivydělávat si na bázi dohody o provedení práce – když měsíční výdělek od jednoho zaměstnavatele nepřesáhne deset tisíc. Pak totiž z odměny nemusíte odvádět zdravotní pojištění a sociální pojištění. Ale pozor, jestli máte v daném měsíci příjem pouze z dohody s odměnou nepřesahující deset tisíc – nejde tedy o přivýdělek, ale váš jediný výdělek – a neplatí za vás zdravotní pojištění stát, musíte se do osmi dní hlásit zdravotní pojišťovně a pojištění zaplatit. Podrobně se o pravidlech práce na dohodu dočtete v článku:

0
Líbí
Nelíbí

2. K podpoře si legálně nepřivyděláte

Kdo pobírá podporu v nezaměstnanosti a nechce o ni přijít, může na přivýdělek zapomenout. Přivýdělek, který získáte v rámci takzvaného nekolidujícího zaměstnání, vás ovšem nepřipraví o pomocnou ruku úředníků z pracáků. Když si měsíčně nevyděláte víc než polovinu minimální mzdy, tedy čtyři tisíce šest set korun, můžete zůstat v evidenci úřadu práce a užívat jeho služeb v oblasti hledání zaměstnání. Více o podpoře nezaměstnanosti v článku:

+14
Líbí
Nelíbí

Nabídky zaměstnání

Úřady práce – nabídka pracovních míst na Peníze.cz

Hledáte práci? Připravili jsme pro vás komplexní a pravidelně aktualizovanou nabídku pracovních pozic, nabízených českými úřady práce. Nechcete se za prací stěhovat? Nevadí! Práci můžete hledat také pouze ve svém okolí. Stačí vybrat okres, nebo dokonce obec, kde žijete. Naše nabídka volných pracovních míst se postará o zbytek.

3. Přivýdělek k důchodu: K předčasnému těžko, k řádnému snadno

předčasnému důchodu nesmíte mít výdělek, který zakládá účast na nemocenském pojištění nebo ze kterého platíte sociální pojištění – jinak o důchod přijdete. Máte tedy jen čtyři možnosti:

  • Dohoda o provedení práce s měsíční odměnou do deseti tisíc
  • Dohoda o pracovní činnosti s měsíční odměnou nižší než dva tisíce pět set korun
  • Podnikání s ročním ziskem do 63 865 korun (uvedená hranice platí pro rok 2015)
  • Příležitostný přivýdělek do třiceti tisíc za rok (Jde o jednorázové činnosti, na které nemáte živnostenský list, dohodu o provedení práce, dohodu o pracovní činnosti ani jiný papír.)

Jakmile dosáhnete řádného důchodu, můžete si přivydělávat bez omezení. Když budete v důchodu pracovat dost dlouho, můžete dokonce požádat o jeho zvýšení. Sociálka žádosti vyhoví v případě, že jste získali alespoň 360 kalendářních dní výdělečné činnosti zakládající účast na sociálním pojištění.

Když si budete k řádnému důchodu přivydělávat podnikáním, bude vaše podnikání bráno jako vedlejší činnost – což přináší řadu výhod.

+14
Líbí
Nelíbí

4. Podnikání jako přivýdělek: Výhodnější režim vedlejší činnosti

Jestli jste zaměstnaní, v důchodu (i invalidním), na mateřské, rodičovské nebo studujete (respektive jste nezaopatřeným dítětem) a současně podnikáte, budou úřady na vaše podnikání pohlížet jako na vedlejší činnost. V prvním roce z podnikání nebudete muset odvádět zálohy na zdravotní a sociální pojištění. Pojistné doplatíte až po odevzdání přehledů pro sociálku a zdravotní pojišťovnu. Když váš roční příjem po odečtení výdajů nepřesáhne rozhodnou částku, která pro letošek dělá 63 865 korun, sociální pojištění platit nebudete vůbec. A v dalším roce opět nemusíte platit ani zálohy. Pro zdravotní pojištění žádná rozhodná částka neexistuje. Když jste zároveň zaměstnaní, zálohy na zdravotní pojištění platit nemusíte ani v následujících letech, pojištění vždy doplatíte až po odevzdání přehledu podle skutečného zisku. Podnikající důchodci, studenti a rodiče na mateřské či rodičovské od druhého roku podnikání platí zálohy vypočtené podle zisku – nemusí tedy být dodržena minimální záloha.

+5
Líbí
Nelíbí

5. Zaměstnání k zaměstnání? Jde to

Jste zaměstnáni na plný úvazek? Když to budete zvládat, klidně se můžete na částečný nebo plný úvazek nechat zaměstnat i jinde. Oba pracovní poměry budou brány jako hlavní. Zdravotní pojištění, sociální pojištění a daně za vás bude zaměstnavatel nezávisle odvádět z každého z nich. Slevu na dani nicméně můžete uplatnit pouze u jednoho z příjmů. Samostatně a nezávisle u obou pracovních poměrů probíhá i čerpání dávek nemocenského pojištění. Zvlášť se bude u každého pracovního poměru posuzovat také nárok na dovolenou, délka výpovědní lhůty nebo nárok na odstupné.

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

+24
Ano
Ne

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

19. 7. 2015 15:51

Od pracaku neberu ani korunu proč si mohu vydělat jen polovinu životního minima porušuje zákon Marksová jelikož odrbává pro všechni stejné podmínky

Reagovat

 

+7
Líbí
Nelíbí

Další příspěvky v diskuzi (6 komentářů)

24. 10. 2015 | 16:19 | Radim

Dobrý den. Určitě lze mít dva hlavní pracovní poměry zároveň? U jiných zaměstnavatelů? Jak se pak řeší minimální doba pro odpočinek? Sleduje to někdo nějak? A co takové ty růžové prohlášení? Díky moc více

22. 10. 2015 | 8:23 | Dohnálková

Jak je to s přivýdělkem u předdůchodu? Nemám na mysli předčasný důchod, ale předdůchod, který je vyplácen z naspořeného penzijního připojištění? více

3. 8. 2015 | 11:46

Jo paní Marksová ?! Znám !!! Když jsem žádala o příspěvek na bydlení,tak jsem jej nedostala.TO BYLO JEŠTĚ ZA DRÁBKA top 09,totéž za KONÍČKA čssd. A nyní za paní Marksové je to stejné. Copak pravice je stejná jako levice...více

19. 7. 2015 | 15:51

Od pracaku neberu ani korunu proč si mohu vydělat jen polovinu životního minima porušuje zákon Marksová jelikož odrbává pro všechni stejné podmínky více

22. 4. 2015 | 13:06 | petrsila

Pokud vím, tak žádat může nejdříve po dvou letech. Pak jí sociálka vypočte vyšší důchod (zvýší vyměřovací základ o 1,5% za každých 360 dní). více

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2018 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK