Pět dobrých rad: Chcete si přivydělat?

Petra Dlouhá | rubrika: Jak na to | 21. 4. 2015 | 6 komentářů
Chcete si přivydělat, čas i příležitost by byly… Jenže nevíte, nakolik vás sváže řemen byrokratických brzd a omezení? Přinášíme pět tipů. Do začátku se můžou hodit.
Pět dobrých rad: Chcete si přivydělat?

Pokud jde o pravidla a možnosti přivýdělků, záleží, k čemu si chcete přivydělat. Co případ, to unikát. Možná jste na podpoře v evidenci úřadu práce. Nebo jste zaměstnaní a hledáte navrch vedlejšák… Docela jiná je situace důchodce, maminky na rodičovské nebo třeba studenta, který si chce o nějakou kačku přilepšit.

Druhou zásadní otázkou je – jakým způsobem si chcete přivydělávat; jestli půjde o práci na dohodu, druhé zaměstnání nebo třeba podnikání. Máme pro vás pár tipů do začátku.

+17
+
-

1. Dohoda o provedení práce: Nejvýhodnější do deseti tisíc

Nejvýhodnější je přivydělávat si na bázi dohody o provedení práce – když měsíční výdělek od jednoho zaměstnavatele nepřesáhne deset tisíc. Pak totiž z odměny nemusíte odvádět zdravotní pojištění a sociální pojištění. Ale pozor, jestli máte v daném měsíci příjem pouze z dohody s odměnou nepřesahující deset tisíc – nejde tedy o přivýdělek, ale váš jediný výdělek – a neplatí za vás zdravotní pojištění stát, musíte se do osmi dní hlásit zdravotní pojišťovně a pojištění zaplatit. Podrobně se o pravidlech práce na dohodu dočtete v článku:

+2
+
-

2. K podpoře si legálně nepřivyděláte

Kdo pobírá podporu v nezaměstnanosti a nechce o ni přijít, může na přivýdělek zapomenout. Přivýdělek, který získáte v rámci takzvaného nekolidujícího zaměstnání, vás ovšem nepřipraví o pomocnou ruku úředníků z pracáků. Když si měsíčně nevyděláte víc než polovinu minimální mzdy, tedy čtyři tisíce šest set korun, můžete zůstat v evidenci úřadu práce a užívat jeho služeb v oblasti hledání zaměstnání. Více o podpoře nezaměstnanosti v článku:

Krátkodobá investice do prověřených faktur – výnos až 16 % p.a.
+15
+
-

3. Přivýdělek k důchodu: K předčasnému těžko, k řádnému snadno

předčasnému důchodu nesmíte mít výdělek, který zakládá účast na nemocenském pojištění nebo ze kterého platíte sociální pojištění – jinak o důchod přijdete. Máte tedy jen čtyři možnosti:

  • Dohoda o provedení práce s měsíční odměnou do deseti tisíc
  • Dohoda o pracovní činnosti s měsíční odměnou nižší než dva tisíce pět set korun
  • Podnikání s ročním ziskem do 63 865 korun (uvedená hranice platí pro rok 2015)
  • Příležitostný přivýdělek do třiceti tisíc za rok (Jde o jednorázové činnosti, na které nemáte živnostenský list, dohodu o provedení práce, dohodu o pracovní činnosti ani jiný papír.)

Jakmile dosáhnete řádného důchodu, můžete si přivydělávat bez omezení. Když budete v důchodu pracovat dost dlouho, můžete dokonce požádat o jeho zvýšení. Sociálka žádosti vyhoví v případě, že jste získali alespoň 360 kalendářních dní výdělečné činnosti zakládající účast na sociálním pojištění.

Když si budete k řádnému důchodu přivydělávat podnikáním, bude vaše podnikání bráno jako vedlejší činnost – což přináší řadu výhod.

+14
+
-

4. Podnikání jako přivýdělek: Výhodnější režim vedlejší činnosti

Jestli jste zaměstnaní, v důchodu (i invalidním), na mateřské, rodičovské nebo studujete (respektive jste nezaopatřeným dítětem) a současně podnikáte, budou úřady na vaše podnikání pohlížet jako na vedlejší činnost. V prvním roce z podnikání nebudete muset odvádět zálohy na zdravotní a sociální pojištění. Pojistné doplatíte až po odevzdání přehledů pro sociálku a zdravotní pojišťovnu. Když váš roční příjem po odečtení výdajů nepřesáhne rozhodnou částku, která pro letošek dělá 63 865 korun, sociální pojištění platit nebudete vůbec. A v dalším roce opět nemusíte platit ani zálohy. Pro zdravotní pojištění žádná rozhodná částka neexistuje. Když jste zároveň zaměstnaní, zálohy na zdravotní pojištění platit nemusíte ani v následujících letech, pojištění vždy doplatíte až po odevzdání přehledu podle skutečného zisku. Podnikající důchodci, studenti a rodiče na mateřské či rodičovské od druhého roku podnikání platí zálohy vypočtené podle zisku – nemusí tedy být dodržena minimální záloha.

5. Zaměstnání k zaměstnání? Jde to

+10
+
-

Jste zaměstnáni na plný úvazek? Když to budete zvládat, klidně se můžete na částečný nebo plný úvazek nechat zaměstnat i jinde. Oba pracovní poměry budou brány jako hlavní. Zdravotní pojištění, sociální pojištění a daně za vás bude zaměstnavatel nezávisle odvádět z každého z nich. Slevu na dani nicméně můžete uplatnit pouze u jednoho z příjmů. Samostatně a nezávisle u obou pracovních poměrů probíhá i čerpání dávek nemocenského pojištění. Zvlášť se bude u každého pracovního poměru posuzovat také nárok na dovolenou, délka výpovědní lhůty nebo nárok na odstupné.

KREDITNÍ KARTA SMART

KREDITNÍ KARTA SMART

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+23
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 6 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

19. 7. 2015 15:51

Od pracaku neberu ani korunu proč si mohu vydělat jen polovinu životního minima porušuje zákon Marksová jelikož odrbává pro všechni stejné podmínky

+5
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (6 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

Očima expertů: Jak se motivovat a jak být lepší

27. 2. 2015 | Ondřej Tůma | 19 komentářů

Očima expertů: Jak se motivovat a jak být lepší

Další pokračování naší pravidelné anketní rubriky se bude věnovat osobnímu rozvoji. Koučové, terapeuti, psychologové, konzultanti a úspěšní podnikatelé vám dají pár praktických rad... celý článek

Sedm věcí, které ti nikdo neřekl o výběru vysoké školy

20. 2. 2015 | Michal Kašpárek | 9 komentářů

Sedm věcí, které ti nikdo neřekl o výběru vysoké školy

Nenechej si poplést hlavu průměrnými platy absolventů nebo chytrými řečmi o tom, jak bude svět vypadat za třicet let.

Dohoda o provedení práce a dohoda o pracovní činnosti: Jak se daní v roce 2015

19. 2. 2015 | Petra Dlouhá | 37 komentářů

Dohoda o provedení práce a dohoda o pracovní činnosti: Jak se daní v roce 2015

Většina brigád a přivýdělků probíhá na bázi dohody o provedení práce. Případně dohody o pracovní činnosti. Přečtěte si, jaká pravidla platí v roce 2015 pro jejich danění. Nejdůležitější... celý článek

Podpora v nezaměstnanosti 2015. Kolik vám dají. A lze si přilepšit?

29. 1. 2015 | Petra Dlouhá | 54 komentářů

Podpora v nezaměstnanosti 2015. Kolik vám dají. A lze si přilepšit?

Přišli jste o práci? Stát vás na holičkách nenechá. Alespoň ne všechny, ne zcela. Přečtěte si, za jakých podmínek v roce 2015 dostanete podporu v nezaměstnanosti a v jaké výši. Dozvíte... celý článek

Partners Financial Services