Chceš si zničit život? Běž za svou vášní

Michal Kašpárek | rubrika: Recenze | 14. 3. 2013 | 13 komentářů
Když budete hledat práci, kterou byste mohli milovat, narazíte na tvrdou konkurenci a trpkou deziluzi. Radši se naučte milovat to, co už děláte, a být v tom zatraceně dobří, radí Cal Newport.
Chceš si zničit život? Běž za svou vášní

Ještě jednou kohokoliv uslyším, jak chození do kanclu označuje za „krysí závod“, tak mu papulu secvaknu sešívačkou. Bude to brzo: co chvíli se dozvídám, že jen hloupí lidé běhají v kolečku. Ti chytří mají čtyřhodinový pracovní týden, svobodu v práci, byznys postavený na své vášni…

Ty plky mě unavují, protože vidím, jak málo místa ve freelancerském nebi je. Někdo taky musí vyrážet ve čtyři ráno s rolbou na zasněžené silnice nebo od pondělí do pátku pacientům odstraňovat polypy z konečníků. „Základní ekonomické pravidlo říká, že pokud chcete něco, co je vzácné a hodnotné, musíte něco jiného vzácného a hodnotného nabídnout na oplátku. (…) Chcete dělat skvělou práci? Musíte taky skvělou práci umět zastat,“ usazuje snílky na zem Cal Newport v knize So Good They Can’t Ignore You (Když jste skvělí, nemůžou vás ignorovat).

Svoboda přichází teprve s mistrovstvím. A není to svoboda, jen kontrola

Newportův manifest stojí na několika prostých myšlenkách:

Nic na světě není zadarmo. „Jdi za svou vášní“ je proto nebezpečná rada. Hlavně pro ty, kteří toho mají málo k nabízení a jejich vášeň (psaní, hru na kytaru, grafiku a design…) sdílí spousta šikovnějších.

Anketa

Máte rádi svoji práci?

Nejprve potřebujete naakumulovat „kariérní kapitál“. Bude to bolet. Znamená to víc než pověstných 10 000 hodin tréninku – víc kvantity i víc kvality. Nestačí si jen tak něco pohrávat se slovy v texťáku, brnkat si nedvědovic Stánky nebo šudlat vrstvy v Photoshopu. Musíte aktivně studovat složité problémy, v potu tváře se propracovávat k mistrovství.

Jděte cestou malých sázek. Vykukujte ze své komfortní zóny, zkoušejte, co funguje a co ne. Velké mediálky budou zřejmě portfolio začínajícího grafika rovnou mazat z pošty. Místní firmy mu práci nabídnou spíš; na těchto chlebovkách vyroste k větším zakázkám, na větších zakázkách k mistrovství. „Chce to trpělivost,“ připomíná Newport.

Teprve s mistrovstvím přichází vysněná svoboda – ač Newport používá příhodnější a méně patetické slovo „kontrola“. Jak praví název knihy: když jste fakt dobří, nemůžou vás ignorovat. Práce z domu? Půlúvazek? Platba předem? Tříměsíční volno na cestování? Normálně to neděláme, ale…

A co je ještě důležitější: teprve s mistrovstvím přijde štěstí. Z toho, jak vám jde práce dobře od ruky a jak smysluplný najednou váš pracovní den může být. (Tady bych si dovolil výtku: špičkoví profesionálové často trpí syndromem šejdíře a pochybují o vlastních schopnostech. Autor nicméně nikde neslibuje, že přijde chvíle, kdy se člověk do komfortní zóny definitivně vrátí a už nikdy z ní nebude muset vystrčit čumák.)

Cal Newport: So Good They Can't Ignore You: Why Skills Trump Passion in the Quest for Work You Love

 Vydalo nakladatelství Business Plus v září 2012. 304 stran, 16 dolarů. Za tip na knihu autor děkuje Robertu Vlachovi.

Chceš do Carnegie Hall? Musíš trénovat

Newport tvrdí, že lidé, kteří se naučili milovat to, co dělají, bývají šťastnější než ti, kteří se rozhodli dělat, co milují. Druhá cesta mnohé přivedla ke střídání zaměstnání a k únavě z marného „hledání štěstí“, o které tak vtipně píše Oliver Burkeman v podobně vyznívající knize The Antidote. Že oblíbené sakces storís tvrdí opak? Záleží, jak se na ně díváte: „Kdyby mladý Steve Jobs poslechl svou vlastní pozdější radu a rozhodl se věnovat naplno tomu, co miloval, zřejmě by dnes byl jedním z nejoblíbenějších zenových mistrů v Los Altos. Jenže on se tou radou neřídil. Společnost Apple se nezrodila z vášně.“ Vášeň pro počítače si student buddhismu a kaligrafie „udělal“ až postupem času, jak jedna úspěšná malá sázka navazovala na druhou.

Ač by se to tak méně pozorným mohlo jevit, So Good They Can’t Ignore You není kontrarevoluční pamflet. Newport vás nepřesvědčuje, že máte navždy zůstat v práci, která vás užírá zevnitř, a ještě za ty dary poníženě děkovat. Jen se střízlivě ptá: Proč by měl svět padnout k nohám dalšímu nezávislému grafikovi, PR konzultantovi, fotografovi nebo lektorovi? Dokud na to neznáte přesvědčivou odpověď, neposlouchejte libé písně o svobodném životě – lidem bez kariérního kapitálu je totiž zpívají zrádné Sirény.

Redakce radí

Michal Kašpárek

Každý týden dva Kašpárky

Každý pátek pod pravidelným komentářem, radou či tipem Michala Kašpárka doporučujeme další komentáře, rady a tipy téhož autora. Dnes uděláme výjimku. Doporučíme ještě něco navíc. Kromě jiného proto, že je čtvrtek. A ve čtvrtek vycházejí Michalovi Kašpárkovi na sesterském webu Finmag knižní recenze.

Michal pro vás přečetl už dávno víc stovku knih. O ekonomice, o ekonomii, o financích, o motivaci. A podobně. Někdy to musela být radost, jindy utrpení. Každý ten zážitek najdete na Finmagu v uživatelsky příjemném, tedy čtivém a vtipném balení.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+25
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 13 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

8. 10. 2014 17:37, Janík

Lituju vaše děti, obludo zrůdná. Jen jim stříháte křídla. :-)

Zobrazit celé vlákno

+10
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

14. 3. 2013 8:28, eďa

Ale kdepak, milá Soňo. Chápat v dnešní nové době staré zvyky, zlozviky a přesvědčení stejně je přežitekem a iluzí. Daleko efektivnější způsob bytí je vědět, aniž byste věděla. Tím, že si stanovujete si mrzké cíle vás staví do role kořisti. A vo tom je pak i celý váš život. Rozhoduje praxe -ono mistrovství být si vědom, pač kecy - ony plky jsou jej a jen na hovno. Přejí kouzelný den.

Zobrazit celé vlákno

-5
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (13 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

Odhalte tajemství nejinspirativnějších přednášek

21. 2. 2013 | Michal Kašpárek

Odhalte tajemství nejinspirativnějších přednášek

Chcete se naučit lépe prezentovat? Dobrý návod koupíte za čtyři dolary a přečtete za hodinu.

Můžete být i dvakrát dražší než ostatní. Když lidem chutná

9. 2. 2013 | Michal Kašpárek | 10 komentářů

Můžete být i dvakrát dražší než ostatní. Když lidem chutná

Majitelé baru sídlícího v netradičních prostorách banky mluví o neštěstí cenových válek, o štěstí s prohibicí i o tom, jestli někdy na place potřebovali baseballku.

Proč nepodnikat

4. 2. 2013 | Jan Frýdek | 7 komentářů

Proč nepodnikat

Už je to nějaký pátek, co Peníze.cz publikovaly seriál Začínáme podnikat z pera aktivního podnikatele Michala Chlebouna. Někteří možná naše tipy využili a podle praktických instrukcí... celý článek

Očima expertů: Co studovat a který obor bude mít zlaté dno?

14. 12. 2012 | Ondřej Tůma | 24 komentářů

Očima expertů: Co studovat a který obor bude mít zlaté dno?

Na pomoc při hledání nejperspektivnějších oborů jsme si přizvali prestižní ekonomy, sociology, zástupce státní správy, personálních agentur, ale také osobností z byznysu.

Produktivita se skrývá ve třech NE: co NEdělat, co NEřešit, na co NEodpovídat

2. 11. 2012 | Michal Kašpárek | 5 komentářů

Produktivita se skrývá ve třech NE: co NEdělat, co NEřešit, na co NEodpovídat

Proč jsou vaše pokusy o produktivitu kontraproduktivní?

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.