Proč vás doopravdy nezaměstnám? Protože jsem kecka!

Michal Kašpárek | rubrika: Polemika | 27. 1. 2012 | 9 komentářů
Proč vás doopravdy nezaměstnám? Protože jsem kecka!
Autor žalozpěvu o maďarském úpadku by měl být za byrokracii a vysoké daně rád. Nebýt jich, neměl by se na co vymlouvat – a na svém vybájeném byznysu by pravděpodobně prodělal byt i kalhoty.

Andor Jakab se ve svém hitu Proč vás nezaměstnám [text vyšel na Peníze.cz před desíti dny, jeho volné pokračování najdete zde; pozn. red.] drží aktivistického hesla „nemusíš mít pravdu, když máš Pravdu“. Ano, ochranářské zákony se můžou obrátit proti těm, kterým mají pomoci, maďarské daně jsou vysoké a morálka špatná. Tyto banální postřehy ale Andor podpírá takovou snůškou keců, až je s podivem, kolik tisícovek jindy ostražitých lidí vypnulo své kritické myšlení a článek sdílí s pelíškovským heslem „udělejte si dobře a hořce se tomu socíku zasmějte“.

Pět věcí, které Andor neví. Nebo ví a nepíše

Připomeňme: Andor by prý mohl zaměstnat dvanáct lidí za 19 tisíc korun čistého ve firmě nabízející neurčité služby, ale neudělá to, protože:

1. … by nemohl propustit špatně pracující zaměstnance, hlavně mladé ženy a staré lidi

Článek pomíjí skutečnost, že v Maďarsku lze stejně jako u nás kromě neomezených pracovních smluv uzavírat smlouvy na dobu určitou (zdroje: 1, 2, 3). Nemůžete je, pravda, řetězit měsíc po měsíci, ale kombinace tříměsíční výpovědní lhůty a jednoleté smlouvy na dobu určitou by Andorovi dala slušnou volnost při najímání i propouštění.

Krátkodobá investice do prověřených faktur – výnos až 16 % p.a.

Maďarsko trpí tou samou nemocí, která může za chudobu mladých Španělů: jsou v něm dva trhy práce, jeden velmi pružný a druhý strnulý, přičemž na tom pružném se pohybují hlavně ti, kteří si zasluhují ochranu. To je ovšem problém mladých žen a seniorů, nikoliv Andora.

2. … by zaměstnanců vlastně potřeboval třináct, aby vždy jeden mohl být na zákonem nařízené dovolené

Opravdu by firmě Fantasztikus Andor Services neubyly v létě a přes svátky zakázky, jako prakticky všem jiným? A i když to není úplně fér argument, čistě škodolibě by mě zajímalo, jak by se její majitel popasoval s první chřipkovou epidemií. Obvinil by na blogu vládu, že mu nedovoluje do zaměstnanců násilím každý den preventivně nacpat půl kila zelí s křenem?

3. … by kvůli vysoké DPH prý odváděl na každých 30 eur zisku dalších 7 „přímo státu“

Neznalost, nebo lež? Od sedmieurové daně by si totiž Andor mohl odečíst DPH z pronájmu kanceláře, nákupu počítačů, plateb operátorům. Prvních pár měsíců by tak nejspíš celých sedm eur zůstalo jemu. Později by z nich státu odváděl dejme tomu dvě třetiny, ovšem až po tom, co by týdny či měsíce dočasně pomáhaly cash flow na firemních účtech. Pokud by svou záhadnou službu nabízel i dalším firmám, těm by její vyšší cena nemusela vadit, protože by si DPH vzápětí samy odečetly.

Tady jsem poprvé získal dojem, že Andor nemyslí své plány s podnikáním vážně, jen ho chytá fantas někde na kolejích.

4. … nekalá konkurence by proti němu vedla očerňovací kampaně

Kolem různých očerňovacích kampaní se sám motám, proto netuším, jak může zákon porušující firma očernit někoho, kdo zákon dodržuje, a nenaběhnout si při tom sama na vidle.

Že by konkurence Andora nařkla z vysokých zisků? Tak ať svou službu profiluje jako „high margin, low volume“, exkluzivní záležitost pro ty, co potřebují spolehlivost a kvalitu. Slyšeli jste někdy dealera Dacie plivat špínu na Mercedesy?

5. … „spousta lidí by se u mě ucházela o místo, jen aby si pak přivlastnila moje know-how a odlákala mi klienty“

Na tenhle problém by náš snílek narazil všude na světě, i v těch nejliberálnějších ekonomikách, kde by mohl zaměstnance vázat doživotní mlčenlivostí. Ani tak neuhlídá, že know-how nevykecají bratrancům, kteří se do byznysu pustí místo nich.

Jedinou naději dává Andorovi sousední Rakousko, kde by snad mohl své zaměstnance nadosmrti zabetonovat ve sklepě i se svými geniálními recepty.

Kecal kecalem zůstane, i když daně klesnou zpátky na desátek

Kromě konkrétních nepřesností v textu zarazí i Andorův obecně snílkovský přístup k vedení firmy. Sám podnikám třetí rok na živnosťák a pozoruji startupy svých přátel – a vsadil bych zamilovaný hrnek na kafe, že ani jedno neplatí o Andorovi. Ten na jednu stranu připouští, že hodně startupů zkrachuje, o kousek dál ale přesně počítá, že by vydělal 1521 eur měsíčně. Finance do startu by získal nikoliv půjčkou, ne od investora, ale prodejem bytu, který by splatil přesně za devět let. Jeho nová firma by jako jediná ze stovek milionů společností na celém světě měla celou dekádu stejný počet zaměstnanců a stejné roční zisky. A to vše přesto, že by ji ohrozil jediný únik know-how nebo očernění od konkurence. Naproti tomu chybí ambice růst a vydělávat víc.

Tohle přece není střízlivý byznysplán, tohle je, bez urážky, projev Aspergerova syndromu. Lidem, kteří touhle lehkou formou autismu trpí, chybí „flexibilita a přizpůsobivost, těžce nesou změny, zejména neplánované. Bývají perfekcionističtí, často odmítají novou aktivitu, protože si nejsou jisti, jestli ji dokonale zvládnou. Jsou extrémně kritičtí k vlastním nedostatkům i chybám ostatních. Mezi silné stránky lidí s Aspergerovým syndromem patří čestnost, respektování pravidel, spolehlivost, důslednost a cit pro detail.“

Článek Proč vás nezaměstnám není ani tak dokladem maďarského úpadku, který nevylučuji ani nepopírám, ale prokrastinace jeho autora. Tomu – jakož i lajkovačům – doporučím několik výborných knih, dík kterým jsem přestal snít a začal pracovat:

Anketa

Žijeme v nejlepší době pro podnikání?

 • Úspěšní softwaroví inženýři v knize Restart varují před velikášstvím při zakládání firem. Nepotřebujete zářící kancelář, nemusíte mít hned tucet zaměstnanců. Hoďte do garáže stůl, posaďte k němu tři šikovné lidi a zkuste, co dokážete. Nic? A čtyřikrát nic je kolik?
 • Další známý podnikatel z IT byznysu Eric Ries radí něco podobného: nesázejte vše, co máte, na jediný velký nápad. Hlavně když jako Andor prodáváte byt. Raději trhu nabídněte „minimální životaschopný produkt“, na kterém můžete levně a v rychlém tempu zkoušet, na co se zákazníci chytnou.
 • A nakonec spisovatel Steven Pressfield ve Válce umění ukazuje, jak vynalézavě dokáže člověk svůj vlastní strach, „odpor“ způsobující prokrastinaci, maskovat za rádoby objektivní vnější příčiny. Málokdy si řeknete: do toho nepůjdu, musel bych vystoupit z pohodlíčka. Radši spíš: kašlu na to, stejně by mi zaměstnanci ukradli know-how. Pressfieldovými drsnými slovy: „Odpor bez ustání lže a je plný sraček.“

Ano, to i maďarský premiér Viktor Orbán a další evropští populisté. Pravda, na byrokracii a vysoké daně si sám rád zaskuhrám. Navzdory obstrukcím ale žijeme díky technologické revoluci v nejlepší době pro podnikání, vynalézání inovací i hledání štěstí. Pokud se někdo do té úžasné práce nechce pustit jen proto, že by musel zaměstnancům dávat dovolenou, je to kecal – a tím by zůstal, i kdyby mu stát nakrásně vrátil zákony devatenáctého století.

Redakce radí: každý pátek Kašpárka na Peníze.cz. A každý čtvrtek jeho knižní recenzi na Finmagu!

Finmag

Nejspíš už jste si zvykli, že pod každým článkem Michala Kašpárka odkazujeme na výběr jeho starších textů. Možná ale nevíte, že na sesterském webu Finmag vychází každý čtvrtek jeho recenze knížek o ekonomice, byznysu, podnikání, podnikavosti či sebezdokonalování. Na některé odkazuje v tomto textu, viz také níž. Už jich však pro vás přečetl víc než stovku. Které tituly vedou v jeho osobní hitparádě, se dočtete zde: Destilujeme stovku recenzí.

 • Kuchařka pro štíhlou firemní linii
  Jak moderní podnikatelé budují ohromně úspěšné podniky? Pomocí neustálých experimentů a malých sázek, vypozoroval Eric Ries.
 • Chcete podnikat? Učte se od dealerů drog
  Mám rád Formule 1. Víc než kteréhokoliv se současných jezdců nebo inženýrů ale obdivuju Colina Chapmana. V šedesátých letech dokázal tenhle geniální konstruktér roznést na kopytech celý naduřelý zbytek startovního pole. Jak to dokázal?
 • Válka umění. Přestupte k profíkům a přemožte svůj KOPR
  Kniha War of Art Stevena Pressfielda je koktejlem z čirého kofeinu, adrenalinu a LSD. Vystupte ze svého těla, shlédněte na to, jak nevědomky sabotujete svou vlastní práci, a vraťte se z tripu jako válečníci.

Spořící účet plně online

Spořící účet plně online

Spořte s úrokem 5,3 % ročně bez podmínek

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+3
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 9 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

27. 1. 2012 12:31, cd

Ty predesle clanky jsem bral jako nadsazku, ktera ovsem velice vystizne REFLEKTUJE skutecnost.

Tento posledni clanek (nepatrici do serie) beru jako frasku.

+16
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (9 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

Nikoho nezaměstnám. Jsem asociální?

23. 1. 2012 | Andor Jakab | 11 komentářů

Nikoho nezaměstnám. Jsem asociální?

Musím se omluvit. Nedávno jsem zveřejnil článek s názvem Proč vás nezaměstnám. Byl to velmi hulvátský článek. Něco tak obhroublého zkrátka do slušné společnosti nepatří. A jako by to... celý článek

Proč vás nezaměstnám

17. 1. 2012 | Andor Jakab | 33 komentářů

Proč vás nezaměstnám

Mohl bych zaměstnat dvanáct lidí za 760 eur čistého, ale neudělám to. Řeknu vám proč. Mohli byste pracovat v pěkné kanceláři mé firmy, která působí v sektoru služeb. Žádný telemarketing,... celý článek

Začínáme podnikat: Sociální a zdravotní pojištění

16. 1. 2012 | Michal Chleboun | 6 komentářů

Začínáme podnikat: Sociální a zdravotní pojištění

Nejen daněmi živ je erár. K základním povinnostem podnikatele platí také přispívání na sociální systém a systém veřejného zdravotního pojištění. Podívejme se na to, co všechno je třeba... celý článek

Snižte mi paušály a zvyšte daně. Ale ušetřete mě těch muk s razítky!

13. 1. 2012 | Michal Kašpárek | 7 komentářů

Snižte mi paušály a zvyšte daně. Ale ušetřete mě těch muk s razítky!

Srdceryvný dopis malého podnikatele velkým pánům. Koho nedojmou statistiky české byrokracie, na toho uvnitř čeká roztomilé video malých lenochodů.

Za zpožděné daňové přiznání penále. Až tři sta tisíc

12. 1. 2012 | Petra Dlouhá | 18 komentářů

Za zpožděné daňové přiznání penále. Až tři sta tisíc

Nejenom, že po vás stát chce, abyste řádně platili nemalé daně. Potřebuje vám při tom taky dát najevo, kdo je tu pán, že vy jste tu pro něj, ne on pro vás. Když uděláte chybu, pěkně... celý článek

Partners Financial Services