Zavedení školného na státních vysokých školách je tématem, které se v posledních letech velmi často rozebírá na české politické scéně. Strany vládní koalice bezprostředně po volbách zastávaly stanovisko, že by školné mělo být zavedeno co nejdříve. Okamžitě tak vznikla diskuze o tom, zda je na tuto změnu české školství připraveno. V drtivé většině vyspělých zemí světa je školné na univerzitách samozřejmostí. Nutno ovšem dodat, že stav a úroveň školského sytému je v těchto státech také na zcela jiné úrovni.
Většina odpůrců tohoto opatření argumentuje tím, že povinné školné by mělo přijít až jako součást fungujícího a komplexního školského systému. Pouhé zavedení placeného studia na VŠ prý v dané situaci nezvýší úroveň vysokoškolského vzdělávání. Druzí naopak oponují, že ke zkvalitnění výuky na univerzitách může dojít pouze tak, že se do školského systému dostanou potřebné peníze, které budou z části vybrány právě na školném. Placené studium by podle jejich slov mělo navíc odradit vysokoškolské studenty, kteří si pouze prodlužují prázdniny a bezstarostný život.
Rada pro reformu vysokých škol, která se v roce 2010 zabývala možností zavedení školného, nakonec tuto variantu vládě nedoporučila. Z plánované reformy začínají couvat i zástupci Věcí veřejných, tedy strany ministra školství Josefa Dobeše. Ten tvrdí, že školné by se mělo zavést až v době, kdy budou dokonány všechny nezbytně nutné sociální reformy. Zavádění placeného studia na státních univerzitách tak bude pravděpodobně posunuto až do období 2014-2018.
Jak se na tuto problematiku dívají naši experti? Mělo by být podle jejich názoru v dohledné době zavedeno placené studium na státních vysokých školách? To se dozvíte v následující anketě serveru Peníze.cz.
PAVEL KOHOUT
ekonom, ředitel pro strategii společnosti Partners
Pokud by byla řeč o finančním odškodnění studentů za psychické utrpení, mizerné vzdělání a jiné újmy, jsem jednoznačně pro.
PETRA KOZLOVÁ
vedoucí Občanské poradny v Rychnově nad Kněžnou, členka týmu Krotitelé dluhů
Jednoznačně souhlasím se zavedením odloženého školného na vysokých školách ve výši do deseti tisíc korun za semestr. Nejsme však v situaci, kdy by takový dílčí krok přinesl okamžitou optimalizaci studijních podmínek. K té může dojít jen v případě, že půjde se zavedením školného ruku v ruce i změna systému. Hodně je také školné zmiňováno v souvislosti se zvýšením motivace studentů i pedagogů. Tuto druhotnou vlastnost příspěvků bych, s dovolením, příliš nepřeceňovala.
PETR MACH
ekonom
Podstatná část studentů (na soukromých VŠ) si hradí plné školné a nedostávají od státu nic. Školné by se mělo zavést i na státních školách. O ušetřené státní peníze bych potom snížil daně.
ALEŠ MICHL
ekonom, analytik týmu Raiffeisenbank
Je mi to vlastně jedno. A vůbec, školné už stejně je. Žádné vysoké škole bych nedal ani korunu ze státního rozpočtu navíc, dokud neuvidím jasnou spolupráci s místními podniky na vývoji výrobků. Přesto bych ale necílil systém na co nejvíce vysokoškoláků. Opravdová síla je ve středním školství, které by odpovídalo potřebám firem působících v regionu v příštích deseti, dvaceti letech.
TOMIO OKAMURA
viceprezident Asociace českých cestovních kanceláří a agentur
Myslím, že placení školného nad rámec povinné školní docházky je standardní mechanismus ve všech nejvyspělejších zemích světa jako například USA, Japonsko či Velká Británie. Nejlepší studenti však mají nárok na stipendium. Je tedy pouze na studentech, zdali chtějí mít studium zdarma, a na naší zemi, jestli se chceme zařadit mezi světovou špičku.
Co si o tom myslíte vy? Mělo by se na státních vysokých školách v ČR zavést v dohledné době školné? Napište nám svůj názor.
Sdílejte článek, než ho smažem
Diskuze
Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy
18. 2. 2011 13:17, Richard
Celková degradace školství a jeho principu postaveného stále na poznatcích z dob Rakousko- Uherského císařství nemá právo si vůbec říkat a na tož žádat od studentů peníze za tzv. výuku.
Množství středních škol v některých oborech je alarmující. Pokud bych vzal potaz mě nejbližší obor lesnictví.
V republice jsou 4 střední školy (Pisek, Žlutice, Hranice a Trutnov)k tomu nepočítám pár lesnických učilišť, kde lze prodloužením studia získat maturitu a 2 univerzity (Praha a Brno). V Rakousku je 1 střední a 1 vysoká škola. Ostatní státy EU jsou na tom podobně, místo hlediska kvantitativního je hlavním hlediskem kvalita studentů.
Pokud školství a potažmo školy budou placeny za množství jimi přijatých žáků (studentů) nemá cenu tento proces potporovat, jelikož při současném stavu je schopna vystudovat i opice.
Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy
18. 2. 2011 13:34, la_da
Školné je potřeba platit v plném rozsahu a bez kompenzace. Dnes nám třeba "páni" doktoři jasně ukazují, jak vystudovat za cizí a potom pěkně rychle za kopečky a jen poděkovat za to. Nechce se mi za takovéto studenty platit daně. FUJ HANBA JIM, VYDŘIDUCHŮM.
V diskuzi je celkem (14 komentářů) příspěvků.