Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Je pro Evropany dovolená nad zlato?

Je pro Evropany dovolená nad zlato?
Stres v práci může způsobit mnoho zdravotních problémů, prázdniny jsou proto pro zotavení ze stresu v zaměstnání naprosto nezbytné. Do jaké míry Evropané skutečně relaxují? Vybírají si dovolenou, nebo si ji raději nechávají proplatit? V jakých zemích se odpočívá více a kde naopak vládne "workoholismus"?

Jednoznačně největší část respondentů, téměř 50 %, si vybírá dovolenou kompletně, druhou nejpopulárnější volbou je přenášení zbývající části dovolené do příštího roku. Jen velmi malá část lidí si naopak nechává dovolenou proplácet.

Výsledky vyplývají z aktuálního průzkumu světové jedničky na online trhu práce, společnosti Monster, a vycházejí z odpovědí návštěvníků jejích 17 evropských webů (včetně českého jobpilot.cz) během června 2005.
Jak 10 327 účastníků z Belgie, České republiky, Dánska, Francie, Irska, Itálie, Lucemburska, Maďarska, Německa, Norska, Polska, Rakouska, Španělska, Švédska, Švýcarska a Británie odpovídalo na otázku "Vybíráte si celou dovolenou?"

 • 44,95 % Ano, vždy, potřebuji celou dobu na odpočinek!
 • 36,88 % Ne, část dovolené si mohu převést na další rok.
 • 10,42 % Ano, můj zaměstnavatel na tom trvá.
 • 7,75 % Ne, raději si část dovolené nechávám proplatit.

Relaxaci zřejmě potřebují nejvíce v Dánsku, kde zhruba 70 procent respondentů zvolilo odpověď číslo 1. Stejně si vybralo 61 procent Belgičanů a zhruba 60 procent obyvatel Británie.
Pracovní podmínky budou asi uvolněnější v Rakousku, kde 65 procent respondentů přenášejí své dovolené do dalšího roku a pouze 24 procent respondentů si vybere dovolenou vcelku. Podobně si také jen 32 procent respondentů v Německu vybere celou dovolenou a 49 procent ji nechává přejít do dalšího roku.
Zaměstnavatelé jsou patrně nejstriktnější ve Španělsku, kde si 28 procent respondentů vybralo dovolenou v plné délce povinně, avšak jen 21 procent využilo celu délku dobrovolně.

A jak jsou na tom podle průzkumu pracovníci v České republice? 55,56 % využívá celou dobu na odpočinek, čtvrtina si část dovolené převádí na další rok, 16,17 % zaměstnanců donutí využít dovolenou jejich zaměstnavatel a jen 2,78 % respondentů se rozhodlo část dovolené nechat proplatit.

Odpočinek je nutný

Proplácení dovolené není v Evropě příliš populární. Můžeme tedy usuzovat, že respondenti si užívají své volno a znají význam dovolené. "Vybírání dovolené v letních měsících považuji za zdravý přístup. Parné dny strávené na pracovišti neprospívají lidskému zdraví a často ani nepřinesou kvalitní pracovní výsledek," říká Ladislav Hadáček, ředitel české pobočky společnosti jobpilot a Monster.

"Stres v zaměstnání je pravidelně identifikován jako jeden z hlavních problémů u rizik na pracovišti a nemocí z povolání," potvrzuje Eusebio Rial-Gonzalez, projektový manažer u Evropské agentury pro bezpečnost a zdraví při práci. Agentura byla založena Evropskou komisí a snaží se o zlepšování bezpečnosti práce a boj proti nemocem z povolání. Podle Rial-Gonzaleze může stres v práci způsobit mnoho zdravotních problémů, fyzických i psychických. Patří mezi ně bolest zad, potíže se srdcem, žaludeční vředy, vysoký tlak a oslabená imunita, ale také problémy se spánkem, úzkostné poruchy, deprese, neschopnost soustředění, podrážděnost, potíže v mezilidských či rodinných vztazích a celkové vyhoření.
"Stres v práci také ovlivňuje 'organizační zdraví' firem," dodává Rial-Gonzalez. Společnosti tak mohou trpět zvýšenou nemocností, fluktuací, nárůstem nehod a soudními spory, v neposlední řadě též sníženou výkonností a kvalitou.

Metody každodenní prevence stresu

Každý zaměstnanec může začít s praktickými způsoby snižování vlastní úrovně stresu, je na to několik jednoduchých návodů.

 • Pohybujte se. Věnujte několik minut několikrát denně jednoduchým cvikům nebo osvěžující procházce kolem bloku.
 • Myslete pozitivně. Zkuste se soustředit na pozitiva ve svém každodenním životě a připomeňte si: sklenice je napůl plná, nikoli napůl prázdná!
 • Zpomalte. Vstávejte o 15 minut dříve, připravte si chutnou snídani a vyhýbejte se spěchu.
 • Nastavte si své priority a delegujte. Sestavte si pracovní plán a držte se jej. Dokončete si své úlohy jednu po druhé, nepodnikejte vše naráz. Kdykoli můžete, delegujte úlohy.
 • Využijte svůj smysl pro humor. Vyprávějte vtip nebo si jej poslechněte, vždy věnujte pozornost humorným stránkám života.

Víte, jak se pojistit? Čím a jak platit v zahraničí? Kde vzít peníze na dovolenou? Jak a čím na dovolené platit? Kdo pomůže vašemu v zahraničí havarovanému autu?


Odpovědi naleznete v tématickém seriálu Letní dovolená za hranicemi!

Najdete zde aktuální kurzy měn, základní geografické údaje o zemích celého světa a spoustu dalších praktických rad.

Jak nakládáte se svojí dovolenou vy? Vybíráte si ji celou, část, nebo snad žádnou? Jak relaxujete?

 • RSS
 • Kindle
 • Poslat e-mailem
 • Vytisknout

Líbil se vám článek?

-118
Ano
Ne

Diskuze

9. 8. 2005 | 13:28 | Tasaday

V Nemecku starsi pracovnici maji rocne asi 6 tydnu placene dovolene a asi 13 dni rocne placene svatky. Kazdy pracovnik stoji asi 45 euro na hodinu , ale dostane vyplaceno jen asi 11 az 15 euro netto. Aby mohly nemecke vyrobky...více

Oblíbená témata

kariéra, Riziko, svět, zahraničí

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2017 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK