Finanční úřady stále evidují 1296 účastníků druhého důchodového pilíře, kteří si nevyzvedli své úspory ze zrušeného spoření na penzi. Jedná se celkově o 8 404 760 Kč.
Druhý pilíř důchodů zavedla v rámci své důchodové reformy vláda vedená Petrem Nečasem, ministrem financí byl tehdy Miroslav Kalousek. Následující vláda vedená Bohuslavem Sobotkou, kde byl ministrem financí Andrej Babiš, ale druhý pilíř zrušila. Lidé si do něj mohli vyvádět část povinného sociálního pojištění na vlastní investiční účet v penzijní společnosti.
V roce 2016 byl druhý pilíř ukončen a počátkem roku 2017 byly nevypořádané prostředky účastníků převedeny penzijními společnostmi na finanční úřady. Ve druhém pilíři bylo zhruba 85 tisíc lidí. Penzijní společnosti i finanční úřady je o penězích k vyplacení informovaly. Ti, kdo si peníze zatím nevyzvedli, tak stále mohou učinit. Čas na vyplacení je do konce roku 2023, poté budou nevyplacené peníze převedeny do státního rozpočtu.
„Finanční správa může vyplatit nevyzvednuté prostředky z II. pilíře důchodového spoření pouze na základě podané žádosti o vrácení přeplatku u svého místně příslušného finančního úřadu. Správce daně přeplatek vrátí poplatníkovi do 30 dnů od podání žádosti. Informaci o existenci přeplatku sdělí místně příslušný správce daně, který se u fyzické osoby řídí jejím místem pobytu,“ uvádí Lukáš Heřtus z tiskového oddělení Generálního finančního ředitelství. Vzor žádosti najdete na webu finanční správy (pod zprávou na tomto odkaze).
Zavzpomínejte na dobu, kdy se nad druhým pilířem lámala hůl:
Jiří Hovorka
O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.
Sdílejte článek, než ho smažem