Penzijní fondy už smazaly většinu koronavirových ztrát

Jiří Hovorka | rubrika: Aktuality | 25. 8. 2020
Penzijní fondy už smazaly většinu koronavirových ztrát

Zdroj: Shutterstock

Penzijní fondy investující do akcií už smazaly většinu koronavirových ztrát. V průměru jsou na 83 procentech úrovně, na které byly na začátku letošního roku. Vyplývá to ze statistiky Asociace penzijních společností ČR ke konci druhého čtvrtletí.

„Důsledky jarního propadu světových akciových trhů se nevyhnuly ani spoření na penzi. Vyvážené a dynamické strategie, jejichž portfolia investice do akcií obsahují, tak zaznamenaly propad, se kterým se potýkáme ještě nyní. Dobrou zprávou ale je, že již více než čtyři pětiny ztráty byly odmazány,“ říká prezident asociace Aleš Poklop.

Počet účastníků doplňkového penzijního spoření – tedy nových fondů, do nichž lze vstupovat od roku 2013 – oproti minulému čtvrtletí stoupl, nicméně přírůstek nováčků je pomalejší než před příchodem koronaviru. Penzijní společnosti evidují celkem 1 215 855 klientů, což je o 27 580 víc než ke konci prvního čtvrtletí.

Investovat a šetřit!

Jasně, nachystat se na stáří. Dobře si vychovat hodně šikovných dětí, pořídit si byt, aby se nemusel platit nájem, a zahrádku, aby si člověk sám vypěstoval lacino dobroty. Ale k tomu pořád investovat a šetřit. Rádi poradíme s výběrem a pomůžeme porovnat.

Epidemie se mohla projevit i na celkových číslech takzvaného třetího pilíře, zahrnujících i staré fondy – bývalé penzijní připojištění. Zatímco na konci března evidovaly penzijní společnosti celkem 4 450 016 smluv, na konci června to bylo 4 419 186. Úbytek lidí v transformovaných fondech, do kterých od konce roku 2012 už nejde vstupovat, tak převážil zájem o nové smlouvy o doplňkovém penzijním spoření.

Penzijní společnosti evidují také 67 204 smluv o dětském penzijním spoření a 4663 lidí, kteří čerpají předdůchod (v průměrné výši 11 306 korun).

V penzijních fondech bylo na konci června poprvé v historii víc jak půl bilionu korun, konkrétně 507,5 miliardy korun. Většina – 440 miliard – je ve starých („transformovaných“) fondech. Kde je více lidí, kteří zároveň spoří delší dobu a proto na tyto fondy zatím připadá drtivá většina úspor na důchod.


A tohle už jste četli?

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+13
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

A tohle už jste četli?

Snadnější cesta k důchodu? Se zkrácením potřebné doby Jurečka narazil

8. 9. 2022 | Jiří Hovorka | 1 komentář

Snadnější cesta k důchodu? Se zkrácením potřebné doby Jurečka narazil

Vláda odložila novelu, která má podle expertů chránit seniory před propadem do chudoby. Potřebná doba důchodového pojištění pro nárok na starobní penzi je v Česku ve srovnání se zahraničím... celý článek

Po náročné práci dřív do penze. Zatím jen pro záchranáře

8. 9. 2022 | Jiří Hovorka | 1 komentář

Po náročné práci dřív do penze. Zatím jen pro záchranáře

Zdravotničtí záchranáři by mohli od příštího roku odcházet do důchodu dříve, aniž se jim sníží penze. Za dvacet odpracovaných let jim důchodový věk klesne o dva a půl roku, souhlasí... celý článek

Hledají se majitelé 5,5 milionů ze zrušeného druhého pilíře

7. 9. 2022 | Petr Kučera

Hledají se majitelé 5,5 milionů ze zrušeného druhého pilíře

Finanční úřady stále evidují 1113 účastníků druhého důchodového pilíře, kteří si nevyzvedli své úspory ze zrušeného spoření na penzi. Jedná se celkově o 5 503 810 Kč. Informovalo o... celý článek

Nová čísla o důchodech: Sedmnáct lidí bere přes 70 tisíc měsíčně

30. 8. 2022 | Jiří Hovorka

Nová čísla o důchodech: Sedmnáct lidí bere přes 70 tisíc měsíčně

Jak rovnostářské jsou důchody v Česku? O kolik berou muži víc než ženy? A věděli jste, že lidé stráví v penzi víc jak dvojnásobek času oproti roku 1970? Projděte si čerstvou statistiku. celý článek

Příspěvek na penzijní spoření má klesnout. Stát podpoří i investice

29. 8. 2022 | Petr Kučera | 6 komentářů

Příspěvek na penzijní spoření má klesnout. Stát podpoří i investice

Ministerstvo financí přichází s návrhy, jak podpořit úspory na důchod. Daňové výhody se mají rozšířit i na investiční produkty. Penzijní fondy by zároveň mohly investovat odvážněji... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.