Penzijní fondy už smazaly většinu koronavirových ztrát

Jiří Hovorka | rubrika: Aktuality | 25. 8. 2020 13:00
Penzijní fondy už smazaly většinu koronavirových ztrát

Zdroj: Shutterstock

Penzijní fondy investující do akcií už smazaly většinu koronavirových ztrát. V průměru jsou na 83 procentech úrovně, na které byly na začátku letošního roku. Vyplývá to ze statistiky Asociace penzijních společností ČR ke konci druhého čtvrtletí.

„Důsledky jarního propadu světových akciových trhů se nevyhnuly ani spoření na penzi. Vyvážené a dynamické strategie, jejichž portfolia investice do akcií obsahují, tak zaznamenaly propad, se kterým se potýkáme ještě nyní. Dobrou zprávou ale je, že již více než čtyři pětiny ztráty byly odmazány,“ říká prezident asociace Aleš Poklop.

Počet účastníků doplňkového penzijního spoření – tedy nových fondů, do nichž lze vstupovat od roku 2013 – oproti minulému čtvrtletí stoupl, nicméně přírůstek nováčků je pomalejší než před příchodem koronaviru. Penzijní společnosti evidují celkem 1 215 855 klientů, což je o 27 580 víc než ke konci prvního čtvrtletí.

Investovat a šetřit!

Jasně, nachystat se na stáří. Dobře si vychovat hodně šikovných dětí, pořídit si byt, aby se nemusel platit nájem, a zahrádku, aby si člověk sám vypěstoval lacino dobroty. Ale k tomu pořád investovat a šetřit. Rádi poradíme s výběrem a pomůžeme porovnat.

Epidemie se mohla projevit i na celkových číslech takzvaného třetího pilíře, zahrnujících i staré fondy – bývalé penzijní připojištění. Zatímco na konci března evidovaly penzijní společnosti celkem 4 450 016 smluv, na konci června to bylo 4 419 186. Úbytek lidí v transformovaných fondech, do kterých od konce roku 2012 už nejde vstupovat, tak převážil zájem o nové smlouvy o doplňkovém penzijním spoření.

Penzijní společnosti evidují také 67 204 smluv o dětském penzijním spoření a 4663 lidí, kteří čerpají předdůchod (v průměrné výši 11 306 korun).

V penzijních fondech bylo na konci června poprvé v historii víc jak půl bilionu korun, konkrétně 507,5 miliardy korun. Většina – 440 miliard – je ve starých („transformovaných“) fondech. Kde je více lidí, kteří zároveň spoří delší dobu a proto na tyto fondy zatím připadá drtivá většina úspor na důchod.


A tohle už jste četli?

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

Líbil se vám článek?

+13
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

A tohle už jste četli?

Hledají se majitelé 8,5 milionů ze zrušeného druhého pilíře

14. 9. 2021 | Jiří Hovorka | 5 komentářů

Hledají se majitelé 8,5 milionů ze zrušeného druhého pilíře

Finanční úřady stále evidují 1296 účastníků druhého důchodového pilíře, kteří si nevyzvedli své úspory ze zrušeného spoření na penzi. Jedná se celkově o 8 404 760 Kč.

Takhle změníme důchody. Projděte si plány stran

14. 9. 2021 | Jiří Hovorka | 17 komentářů

Takhle změníme důchody. Projděte si plány stran

Skoro všechny strany před volbami slibují další růst důchodů. Skoro všechny slibují i reformu. A některé i ukazují, jak na to.

Překážkový běh. Jak vznikala nová penzijní společnost

12. 9. 2021 | Petr Borkovec | 8 komentářů

Překážkový běh. Jak vznikala nová penzijní společnost

Postavit z ničeho novou penzijní společnost napadlo Petra Borkovce v letadle cestou na olympiádu v únoru 2018. A teď píše, co všechno se muselo stát, než o tři roky a čtyři měsíce později... celý článek

Generali penzijní společnost má novou šéfku

6. 9. 2021 | Jiří Hovorka | 1 komentář

Generali penzijní společnost má novou šéfku

Lenka Kejíková se stala novou generální ředitelkou a předsedkyní představenstva Generali penzijní společnosti. Její jmenování bylo v uplynulých dnech schváleno Českou národní bankou. celý článek

Nová penzijní společnost: Dáme klientům bonus, říká šéfka investic

7. 8. 2021 | Martin Vlnas | 30 komentářů

Nová penzijní společnost: Dáme klientům bonus, říká šéfka investic

„Chceme penzijko přiblížit mladším lidem v produktivním věku, udělat ho přitažlivější, hravější,“ říká Lucie Simpartlová, šéfka Partners investiční společnosti o plánech nové penzijní... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.