Kdy půjdete do důchodu? Nová kalkulačka ukáže změnu
24. 11. 2023 | Kateřina Hovorková

Důchodová reforma prolomí dosavadní strop, věk odchodu do penze se tak zvýší. Spočítejte si, jestli a jak se chystané změny dotknou právě vás.
Zdroj: Shutterstock
Počet rodičů, kteří spoří svým dětem na důchod, dál rychle roste. V letošním prvním čtvrtletí stoupl počet smluv o takzvaném dětském penzijku oproti konci loňského roku o 4204, tedy o víc jak šest procent. Nová čísla zveřejnila Asociace penzijních společností ČR.
Za celý loňský rok vzrostl počet těchto smluv o 40 procent. Penzijní spoření lze lidem pod 18 let sjednat od začátku roku 2016. Stát na něj přispívá stejně jako u „dospělých“ smluv. Tedy minimálně 90 korun měsíčně, když budete spořit 300 korun měsíčně. A maximálně 230 korun, když budete měsíčně spořit alespoň 1000 korun.
V 18 letech lze u dětských smluv vybrat třetinu naspořených peněz, jinak pro ně platí stejné podmínky jako pro další smlouvy o doplňkovém penzijním spoření. Pro získání státního příspěvku je tak třeba spořit minimálně do 60 let.
Asociace zveřejnila i čísla za celé spoření na důchod v penzijních společnostech. Ty navázaly na loňský rok, kdy jim poprvé od roku 2012 rostl celkový počet smluv. Na konci prvního čtvrtletí roku 2020 si na penzi spořilo celkem 4 450 016 lidí, což oproti konci loňského roku bylo o 8587 více.
Jasně, nachystat se na stáří. Dobře si vychovat hodně šikovných dětí, pořídit si byt, aby se nemusel platit nájem, a zahrádku, aby si člověk sám vypěstoval lacino dobroty.
Ale k tomu pořád investovat a šetřit.
Rádi poradíme s výběrem a pomůžeme porovnat. U vybraných podílových fondů neplatíte vstupní poplatek.
Počet klientů v samotném doplňkového penzijním spoření stoupl během prvního čtvrtletí o 48 841 lidí na celkových 1 188 275. V transformovaných fondech penzijního připojištění, do kterých už nelze vstupovat, si na konci března spořilo 3 267 795 lidí, což bylo o 34 200 smluv méně než na konci roku 2019.
V transformovaných fondech měli lidé na konci března celkem uloženo 430,42 miliardy korun, v účastnických penzijních fondech pak 60,32 miliardy.
„Nástup krize spojené s pandemií koronaviru důvěru v penzijní spoření nepodlomil, nových smluv přibývalo stejným tempem jako v loňském roce. Špatná situace na světových finančních trzích se ale bohužel, stejně jako u ostatních investičních produktů, promítla do zhodnocení účastnických fondů,“ říká Aleš Poklop, prezident Asociace penzijních společností ČR.
„Dynamické fondy v prvním kvartále průměrně ztratily okolo 18 procent, vyvážené zhruba sedm procent. Dobrou zprávou je, že do konce května se již podařilo dynamickým fondům v průměru polovinu ztráty odmazat. U vyvážených fondů jsou to dokonce tři čtvrtiny,“ dodává Poklop.
Penzijní společnosti zatím neregistrují zvýšený zájem o předčasné ukončování smluv (takzvané odbytné), ani výpadky v posílání měsíčních úložek.
„V souvislosti s tím chci účastníky ubezpečit, že za přerušení plateb jim nevzniká žádné penále, smlouva je dál aktivní, účastník pouze nemá nárok na státní příspěvek a může později kdykoli platby obnovit a opět nárok na státní příspěvek získat,“ říká Poklop.
Upozorňuje, že penzijní spoření je dlouhodobý investiční produkt, kde krátkodobé výkyvy nemají být důvodem k panice či naopak k přehnanému optimismu. „Portfolia jednotlivých fondů jsou vybírána tak, aby předpokládaného zhodnocení dosahovala právě v delším investičním horizontu. Určitě proto nedoporučuje lidem vybírat penzijní spoření předčasně, zbytečně tak přijdou o státní příspěvky,“ vysvětluje Poklop.
Sdílejte článek, než ho smažem