Devatenáct milionů z druhého pilíře stále čeká na své majitele

jih | rubrika: Aktuality | 21. 2. 2020 | 1 komentář

Téměř 2000 lidí si stále nevyzvedlo peníze z druhého důchodového pilíře, který byl zrušen už na konci roku 2015. Konkrétně jde o 1915 lidí a celkem 18 820 322 korun.

Na výběr peněz mají bývalí účastníci druhého pilíře ještě tři roky. Od začátku roku 2017 mají peníze, o které se lidé nepřihlásily, finanční úřady.

„Přeplatky o které si poplatníci nepožádají, budou v souladu s daňovým řádem, po 6 letech od konce roku 2017 převedeny do státního rozpočtu,“ říká Zuzana Mašátová, mluvčí Generálního finančního ředitelství.

Investovat a šetřit!

Jasně, nachystat se na stáří. Dobře si vychovat hodně šikovných dětí, pořídit si byt, aby se nemusel platit nájem, a zahrádku, aby si člověk sám vypěstoval lacino dobroty.

Ale k tomu pořád investovat a šetřit.

Rádi poradíme s výběrem a pomůžeme porovnat. U vybraných podílových fondů neplatíte vstupní poplatek.

„Přestože byli účastníci penzijního spoření penzijními společnostmi písemně obeznámeni, že o své nevyplacené prostředky musí následně požádat místně příslušný finanční úřad a o tomto postupu informovala i média, stále je velké množství poplatníků, kteří tak neučinili a počet žádostí o vrácení přeplatku spíše klesá,“ dodává Mašátová.

„Poplatníky, na které máme kontakt, nyní budou finanční úřady o existenci přeplatku a nutnosti požádat o vrácení informovat i telefonicky a e-mailem,“ dodala generální ředitelka Finanční správy Tatjana Richterová.

Druhý důchodový pilíř prosadila v rámci své důchodové reformy tehdejší vláda ODS, TOP 09 a Věcí veřejných (poté LIDEM) vedená premiérem Petrem Nečasem, kde byl ministrem financí Miroslav Kalousek.

Lidem druhý pilíř umožnil část povinných odvodů, konkrétně tři procenta ze mzdy, převést na vlastní spoření v penzijních společnsotech. Tito lidé, kterých nakonec bylo zhruba 85 tisíc, museli zároveň přidat další dvě procenta ze mzdy.

Následujcí vláda ČSSD, ANO a KDU-ČSL vedená premiérem Bohuslavem Sobotkou druhý pilíř zrušila.


Čtěte více:

Srovnávat se vyplatí

Srovnávat se vyplatí

Kalkulátor.cz je srovnávač, který lidem šetří peníze ve světě energií, pojištění a financí. My počítáme, vy šetříte.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+2
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 1 komentářů

Nejlevnější aplikace na trhu. Zpracujte si daňové přiznání pro fyzické osoby v roce 2024 v jednoduché online aplikaci. Pro naše čtenáře exkluzivní sleva 10 %.

DníHodinMinutVteřin
Slevový kód: PENIZE1O
Vyplnit přiznání

Pokud chcete řešit daně po staru, máme pro vás chytré formuláře.

A tohle už jste četli?

Kdy půjdete do důchodu? Ve hře jsou tři návrhy

25. 4. 2024 | Kateřina Hovorková | 6 komentářů

Kdy půjdete do důchodu? Ve hře jsou tři návrhy

Důchodový věk poroste. Otázkou je, jak přesně. K původnímu návrhu ministerstva práce a sociálních věcí teď přibyly další dva.

Nová podpora zajištění na důchod. Jak vylepšit DIP a na co si dát pozor?

8. 4. 2024 | Kateřina Hovorková | 5 komentářů

Nová podpora zajištění na důchod. Jak vylepšit DIP a na co si dát pozor?

Co říkáte na současné nastavení dlouhodobého investičního produktu? Je správné jeho daňové zvýhodnění? Jak hodnotíte první nabídky na trhu z pohledu poplatků? A co by se mělo u DIPu... celý článek

Jak se dědí účet v bance, spoření nebo penzijko? Na tohle si dejte pozor

4. 4. 2024 | Kateřina Hovorková

Jak se dědí účet v bance, spoření nebo penzijko? Na tohle si dejte pozor

Zatímco například peníze z běžných a spořicích účtů míří po smrti majitele do dědictví, s penzijním či životní pojištěním je to komplikovanější. Životní úspory, mnohdy v řádech statisíců... celý článek

Recept na důstojný důchod? Porovnali jsme první a třetí pilíř

24. 3. 2024 | Jiří Šafařík | 5 komentářů

Recept na důstojný důchod? Porovnali jsme první a třetí pilíř

Prodejci finančních produktů se často snaží co nejvíce snížit význam státních důchodů a naopak silně přeceňují význam soukromého spoření či investování na stáří. Důležitou roli však... celý článek

Průzkum ukázal, co Čechům brání zajistit se na důchod

21. 3. 2024 | Kateřina Hovorková | 5 komentářů

Průzkum ukázal, co Čechům brání zajistit se na důchod

Skoro polovina Čechů vychází v současné době se svým příjmem obtížně. A zhruba stejně lidí si myslí, že se jejich finanční situace v následujícím roce nezmění. Zjistil to průzkum agentury... celý článek

Partners Financial Services