Garance a výnos nad inflací. Piráti chtějí státní penzijní fond

jih | rubrika: Aktuality | 24. 5. 2019 13:27 | 2 komentáře

Piráti chtějí, aby stát zřídil vlastní penzijní fond jako alternativu ke spoření v penzijních společnostech. Vklady ve státním fondu by měly být stoprocentně garantovány a výnos by měl pokrývat inflaci.

„Myslím si, že by občané měli mít na výběr, zda chtějí své prostředky ukládat v soukromých fondech nebo ve státem garantovaném fondu. Většina soukromých penzijních fondů vykázala v posledních dvou letech, bez započtení státního příspěvku, záporný reálný výnos, přitom si akcionáři ztrátových fondů vypláceli i zisky kolem 15 procent,“ uvedl Tomáš Martínek, pirátský poslanec a člen komise MPSV pro spravedlivé důchody.

„Zavedení státního fondu, garantujícího výnosy minimálně na úrovni inflace, by tak bylo pro střadatele vhodnou alternativou a zároveň by to mělo být výhodné i pro stát, který bude levně podporovat spoření občanů na stáří a zároveň získá nový zdroj financování,“ dodal Martínek.

Státní fond by požadované zhodnocení podle Pirátů zajišťoval třeba nákupem státních dluhopisů s úrokem nad inflací. Ty by měly být určeny přednostně pro nákup fondem a mohly by podle Pirátů být podobné jako protiinflační dluhopisy, které ministerstvo financí nyní veřejnosti nabízí.

„Další možností by bylo poskytování půjček státu s úrokem nad inflací na základě rámcových smluv nebo přímé smluvní financování investičních akcí státu - výstavby infrastruktury, sociálního bydlení, těžba přírodního bohatství. např. Lithia,“ říká Martínek.

Lidé by do státního fondu, jak ho navrhují Piráti, mohly vložit maximálně čtvrtinu mediánové mzdy ročně. V cenách roku 2018 by tak maximální částka činila 88 tisíc korun.

Lidé by mohly peníze ze státního fondu vybrat i před důchodovým věkem. Ovšem bez zhodnocení. Výjimkou by byla situace, kdy by chtěli peníze použít na zajištění vlastního bydlení. Pak by peníze ze státního fondu podle pirátského návrhu mohli vybrat kdykoli včetně již připsaného zhodnocení. „Piráti podporují vlastní bydlení jakožto pomyslný IV. pilíř důchodového systému,“ říká k tomu Martínek.

V důchodovém věku by pak Piráti ze státního fondu umožnili výplatu peněz jen průběžně v měsíčních platbách. Jednorázově, jak se to děje při výběru z penzijních fondů nejčastěji dnes, by to možné nebylo.

O zřízení státního penzijního fodnu se diskutuje v Komisi pro spravedlivé důchody. „Je to jedna z diskutovaných možností. Víc bych to teď nerozváděla,“ řekla v rozhovoru s webem Peníze.cz šéfka komise Danuše Nerudová.

 

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

+3
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 2 komentářů

A tohle už jste četli?

Jak změnit důchody. Tohle nám radí OECD, Maláčová je pro

19. 11. 2020 | Jiří Hovorka | 177 komentářů

Jak změnit důchody. Tohle nám radí OECD, Maláčová je pro

České důchody jsou nepřehledné a rovnostářské, upozorňuje Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj. Co doporučuje?

Nová penzijní společnost od Partners získala licenci

9. 11. 2020 | redakce Peníze.CZ | 2 komentáře

Nová penzijní společnost od Partners získala licenci

Finanční skupina Partners získala od České národní banky licenci na provozování penzijní společnosti. Ideálně ji chce začít provozovat od ledna 2021. 

Na roky bez státní penze buď připraven!

20. 10. 2020 | Josef Uchytil | 26 komentářů

Na roky bez státní penze buď připraven!

V čem tkví neudržitelnost našeho důchodového systému a jak se na jeho kolaps připravit?

Lidí bez důchodu přibyde, varuje ombudsman

7. 10. 2020 | Petr Kučera | 6 komentářů

Lidí bez důchodu přibyde, varuje ombudsman

Současné nastavení důchodového systému povede k nárůstu počtu seniorů, kterým nevznikne nárok na starobní důchod. Upozorňuje na to veřejný ochránce práv Stanislav Křeček.

KB prodává penzijní spoření i přes mobil

24. 9. 2020 | Jiří Hovorka

KB prodává penzijní spoření i přes mobil

KB Penzijní společnost nově prodává spoření na důchod se státním příspěvkem i přes mobilní aplikaci. Novou smlouvu jde zřídit v mobilním bankovnictví Komerční banky.

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.