Garance a výnos nad inflací. Piráti chtějí státní penzijní fond

jih | rubrika: Aktuality | 24. 5. 2019 | 2 komentáře

Piráti chtějí, aby stát zřídil vlastní penzijní fond jako alternativu ke spoření v penzijních společnostech. Vklady ve státním fondu by měly být stoprocentně garantovány a výnos by měl pokrývat inflaci.

„Myslím si, že by občané měli mít na výběr, zda chtějí své prostředky ukládat v soukromých fondech nebo ve státem garantovaném fondu. Většina soukromých penzijních fondů vykázala v posledních dvou letech, bez započtení státního příspěvku, záporný reálný výnos, přitom si akcionáři ztrátových fondů vypláceli i zisky kolem 15 procent,“ uvedl Tomáš Martínek, pirátský poslanec a člen komise MPSV pro spravedlivé důchody.

„Zavedení státního fondu, garantujícího výnosy minimálně na úrovni inflace, by tak bylo pro střadatele vhodnou alternativou a zároveň by to mělo být výhodné i pro stát, který bude levně podporovat spoření občanů na stáří a zároveň získá nový zdroj financování,“ dodal Martínek.

Státní fond by požadované zhodnocení podle Pirátů zajišťoval třeba nákupem státních dluhopisů s úrokem nad inflací. Ty by měly být určeny přednostně pro nákup fondem a mohly by podle Pirátů být podobné jako protiinflační dluhopisy, které ministerstvo financí nyní veřejnosti nabízí.

„Další možností by bylo poskytování půjček státu s úrokem nad inflací na základě rámcových smluv nebo přímé smluvní financování investičních akcí státu - výstavby infrastruktury, sociálního bydlení, těžba přírodního bohatství. např. Lithia,“ říká Martínek.

Lidé by do státního fondu, jak ho navrhují Piráti, mohly vložit maximálně čtvrtinu mediánové mzdy ročně. V cenách roku 2018 by tak maximální částka činila 88 tisíc korun.

Lidé by mohly peníze ze státního fondu vybrat i před důchodovým věkem. Ovšem bez zhodnocení. Výjimkou by byla situace, kdy by chtěli peníze použít na zajištění vlastního bydlení. Pak by peníze ze státního fondu podle pirátského návrhu mohli vybrat kdykoli včetně již připsaného zhodnocení. „Piráti podporují vlastní bydlení jakožto pomyslný IV. pilíř důchodového systému,“ říká k tomu Martínek.

V důchodovém věku by pak Piráti ze státního fondu umožnili výplatu peněz jen průběžně v měsíčních platbách. Jednorázově, jak se to děje při výběru z penzijních fondů nejčastěji dnes, by to možné nebylo.

O zřízení státního penzijního fodnu se diskutuje v Komisi pro spravedlivé důchody. „Je to jedna z diskutovaných možností. Víc bych to teď nerozváděla,“ řekla v rozhovoru s webem Peníze.cz šéfka komise Danuše Nerudová.

 

Rychlé řešení škod na majetku

@SubmitCaption

Zvládněte nečekané situace v klidu. Více než 30 % škod na majetku vyřešíme již v den jejich nahlášení.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+3
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 2 komentářů

A tohle už jste četli?

Ve starém penzijku jste přišli o pětinu úspor, ukazuje analýza

23. 5. 2023 | redakce Peníze.CZ | 5 komentářů

Ve starém penzijku jste přišli o pětinu úspor, ukazuje analýza

Nejvyšší zhodnocení loni připsala klientům Penzijní společnost Conseq, po započtení inflace je však za posledních deset let v minusu 19,43 %.

Důchodová reforma přehledně. Co všechno se mění?

11. 5. 2023 | Kateřina Hovorková

Důchodová reforma přehledně. Co všechno se mění?

Vláda představila dlouho očekávanou důchodovou reformu. Prodlouží se například odchod do důchodu, změní se výpočet penze, živnostníci si připlatí. Co dalšího bude jinak?

Státní podpora spoření na důchod se změní. Nová tabulka

14. 4. 2023 | Petr Kučera | 9 komentářů

Státní podpora spoření na důchod se změní. Nová tabulka

Ministerstvo financí chce motivovat lidi, aby si spořili na důchod vyšší částky než dosud. Daňové výhody se zároveň mají rozšířit i na investiční produkty.

Jaký důchod dostanete, když je vám teď dvacet nebo třicet?

23. 3. 2023 | Petr Kučera

Jaký důchod dostanete, když je vám teď dvacet nebo třicet?

Budoucí důchodce čeká výrazně méně peněz od státu, než dostávají důchodci současní. Nejhůř na tom budou lidé narozeni okolo roku 1985, ukazuje analýza.

Do důchodu později. Vláda má plán, jak zvednout strop

13. 2. 2023 | Petr Kučera | 1 komentář

Do důchodu později. Vláda má plán, jak zvednout strop

Dnešní padesátníci by měli odcházet do starobního důchodu v 66 letech, dnešní čtyřicátníci v téměř 67 letech a lidé, kterým je dnes 34 a méně, dokonce v 68 letech. Informovala o tom... celý článek

Partners Financial Services