Garance a výnos nad inflací. Piráti chtějí státní penzijní fond

jih | rubrika: Aktuality | 24. 5. 2019 | 2 komentáře

Piráti chtějí, aby stát zřídil vlastní penzijní fond jako alternativu ke spoření v penzijních společnostech. Vklady ve státním fondu by měly být stoprocentně garantovány a výnos by měl pokrývat inflaci.

„Myslím si, že by občané měli mít na výběr, zda chtějí své prostředky ukládat v soukromých fondech nebo ve státem garantovaném fondu. Většina soukromých penzijních fondů vykázala v posledních dvou letech, bez započtení státního příspěvku, záporný reálný výnos, přitom si akcionáři ztrátových fondů vypláceli i zisky kolem 15 procent,“ uvedl Tomáš Martínek, pirátský poslanec a člen komise MPSV pro spravedlivé důchody.

„Zavedení státního fondu, garantujícího výnosy minimálně na úrovni inflace, by tak bylo pro střadatele vhodnou alternativou a zároveň by to mělo být výhodné i pro stát, který bude levně podporovat spoření občanů na stáří a zároveň získá nový zdroj financování,“ dodal Martínek.

Státní fond by požadované zhodnocení podle Pirátů zajišťoval třeba nákupem státních dluhopisů s úrokem nad inflací. Ty by měly být určeny přednostně pro nákup fondem a mohly by podle Pirátů být podobné jako protiinflační dluhopisy, které ministerstvo financí nyní veřejnosti nabízí.

„Další možností by bylo poskytování půjček státu s úrokem nad inflací na základě rámcových smluv nebo přímé smluvní financování investičních akcí státu - výstavby infrastruktury, sociálního bydlení, těžba přírodního bohatství. např. Lithia,“ říká Martínek.

Lidé by do státního fondu, jak ho navrhují Piráti, mohly vložit maximálně čtvrtinu mediánové mzdy ročně. V cenách roku 2018 by tak maximální částka činila 88 tisíc korun.

Lidé by mohly peníze ze státního fondu vybrat i před důchodovým věkem. Ovšem bez zhodnocení. Výjimkou by byla situace, kdy by chtěli peníze použít na zajištění vlastního bydlení. Pak by peníze ze státního fondu podle pirátského návrhu mohli vybrat kdykoli včetně již připsaného zhodnocení. „Piráti podporují vlastní bydlení jakožto pomyslný IV. pilíř důchodového systému,“ říká k tomu Martínek.

V důchodovém věku by pak Piráti ze státního fondu umožnili výplatu peněz jen průběžně v měsíčních platbách. Jednorázově, jak se to děje při výběru z penzijních fondů nejčastěji dnes, by to možné nebylo.

O zřízení státního penzijního fodnu se diskutuje v Komisi pro spravedlivé důchody. „Je to jedna z diskutovaných možností. Víc bych to teď nerozváděla,“ řekla v rozhovoru s webem Peníze.cz šéfka komise Danuše Nerudová.

 

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+3
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 2 komentářů
Simplecoin

A tohle už jste četli?

Kolik vydělalo vaše penzijní připojištění? Nová čísla nepotěší

25. 5. 2022 | Jiří Hovorka | 35 komentářů

Kolik vydělalo vaše penzijní připojištění? Nová čísla nepotěší

Výnosy ve „starých“ fondech loni klesly, inflace naopak rostla. Kdo chce víc, musí riskovat.

Polovina Čechů může spořit maximálně 2000 Kč měsíčně

2. 5. 2022 | redakce Peníze.CZ | 31 komentářů

Polovina Čechů může spořit maximálně 2000 Kč měsíčně

Skoro polovina (47 %) obyvatel Česka zvládne měsíčně odložit stranou maximálně dva tisíce korun. Ukázal to únorový průzkum investiční platformy Portu na reprezentativním vzorku 1050... celý článek

Penzijko evropského formátu míří na český trh

25. 4. 2022 | Jana Táborská | 2 komentáře

Penzijko evropského formátu míří na český trh

Panevropský osobní penzijní produkt bude výhodný především pro občany EU, kteří pracují ve více členských státech.

KB Penzijní společnost má nového šéfa

11. 4. 2022 | redakce Peníze.CZ

KB Penzijní společnost má nového šéfa

Novým výkonným ředitelem a předsedou představenstva KB Penzijní společnosti se od 8. dubna 2022 stal čtyřiapadesátiletý Vladimír Jeřábek. V obou funkcích nahradil dosavadního šéfa společnosti... celý článek

Důchodová reforma musí být rychlá, říká Jurečka. Svolává nový tým

1. 4. 2022 | redakce Peníze.CZ | 35 komentářů

Důchodová reforma musí být rychlá, říká Jurečka. Svolává nový tým

Na ministerstvu práce a sociálních věcí se za týden poprvé sejde nový „poradní tým, jehož úkolem je připravit dlouho odkládanou, a přitom velmi potřebnou důchodovou reformu“. Oznámil... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.