Topit v domácnosti kotlem na tuhá paliva zařazeným do první a druhé emisní třídy je od letošního září zakázáno. Už opravdu. Zákaz se mnohokrát odkládal, ale tentokrát už vláda před neochotou českých domácností přejít na lepší spalování s menším množstvím nečistot nebo na jiný způsob vytápění necukla.
Přesto zůstává dost domů, kde se starého kotle nezbavili. Přesný počet nikdo neví, odhad ministerstva životního prostředí mluví o několika desítkách tisíc. „Ilegální kotel“ představuje pro majitele domu problém ze dvou důvodů.
Tím prvním je hrozba až padesátitisícové pokuty – pokud si v něm domácnost po 1. září 2024 zatopí. Obecní úřady nicméně mají takovou pokutu uložit, až když už nebude zbytí. První má být vždycky tlak na pořízení modernějšího zdroje tepla.
Když přijde kontrola a zjistí, že sice v zakázaném kotli hoří, ale dům má domluvenou jeho výměnu, bude se k tomu přihlížet. Na druhou stranu, když domluva nepomůže, je možné pokutu udělovat opakovaně.
A druhý problém? Absence povoleného zdroje tepla snižuje cenu nemovitosti. Pro potenciální kupce je to dobrý důvod, aby tlačili cenu dolů.
Web Bezrealitky zaznamenává propad v ceně nemovitostí kvůli jejich energetické nehospodárnosti už od roku 2021. Tehdy byly energie mimořádně drahé. Pokles se ale nezastavil, ani když se ceny energií aspoň trochu umoudřily. Podle Ondřeje Strady, analytika služby Bezrealitky, ztrácejí takové nemovitosti na ceně 5–15 procent.
„Bavíme se nejčastěji o domech, které mají průměrnou hodnotu v rozmezí od jednoho a půl do tří milionů korun. Vyznačují se původním stavem, vysokou energetickou náročností a právě desítky let starým lokálním topeništěm na tuhá paliva. Nacházíme je v podstatě po celé republice a od roku 2021 setrvale zlevňují," říká Strada. „Nutnost vyměnit kotel vyvíjí další tlak na jejich zlevňování. A ceny povolují víc, než bychom čekali, dna jsme pravděpodobně ještě nedosáhli,“ dodává.
Investice do kotle je přitom zásadně menší položka než případný propad ceny. Zvlášť když v posledním kole kotlíkových dotací stát nabízel uhradit až 95 procent nákladů. Jenže kotlíkové dotace v dosavadní podobě končí s letošním srpnem – a nové nebudou.
Nízkopříjmové domácnosti, kterým je podpora určena, o ni můžou zkusit zažádat na krajském úřadě ještě dnes, případně elektronicky i poslední srpnový den. Nízkopříjmovost v tomhle případě znamená, že všichni dospělí členové domácnosti jsou v invalidním nebo starobním důchodu nebo domácnost pobírá příspěvek na bydlení.
Náhrada za kotlíkové dotace: NZÚ Light
S letošními prázdninami sice skončily mimořádně štědré kotlíkové dotace, ale pořád je možné zažádat o podporu v rámci programu Nová zelená úsporám.
A navíc – jako náhrada kotlíkových dotací určených chudším – přibyla nová dotace v programu Nová zelená úsporám Light. Tedy v programu určeném pro nemajetné a důchodcovské domácnosti. Úplně přesně pro domácnosti, kde jsou všichni dospělí ve starobním nebo invalidním důchodu a pro domácnosti, které pobírají příspěvek na bydlení nebo v tomhle případě také přídavky na děti.
Dotuje se nejen výměna zakázaných kotlů, ale i dalších zdrojů tepla.
„Od září otevíráme nízkopříjmovým domácnostem v programu Nová zelená úsporám Light možnost vyměnit nejen nejstarší zakázané kotle na tuhá paliva, ale i další neekologické zdroje vytápění, jako jsou uhelné kotle 3. a 4. emisní třídy, kotle na topné oleje. A novinkou je to, že i nízkopříjmové domácnosti si budou moci vyměnit s dotací elektrické či plynové vytápění za tepelné čerpadlo,“ říká ministr životního prostředí Petr Hladík.
Na tepelné čerpadlo program přispěje až 150 tisíci korunami, na moderní kotel na biomasu (pelety nebo kusové dřevo) žadatelé můžou dostat až 110 tisíc korun. Až 50 tisíc korun se dá čerpat i na lokální kamna či jiné topidlo využívané jako hlavní zdroj vytápění. Když budou chtít majitelé domu vyměnit plynové a elektrické vytápění, dostanou dotaci na tepelné čerpadlo.
Příjem žádostí o podporu začíná na webu Státního fondu životního prostředí v pondělí 3. září v 10 hodin. Žádosti se dají podat jen elektronicky.
Program Nová zelená úsporám Light využívá sítě poradců z Místních akčních skupin a energetických středisek EKIS. Ti žadatelům bezplatně radí jak s tím, jaká finančně podporovaná úsporná opatření zvolit, tak i s administrativou, která je s čerpáním dotace spojená. Připraveni jsou radit i s výměnou kotlů.
„S realizací jednoduchých energeticko-úsporných opatření pomohli naši poradci již více než 85 tisícům žadatelů. Stejně účinnou pomoc poskytnou i při výměně starých kotlů,“ říká ředitel Státního fondu životního prostředí Petr Valdman.
Širší podpora i ve standardní Nové zelené úsporám
Pro ty, kteří se do programu Nová zelená úsporám Light nevejdou, pořád běží standardní verze programu Nová zelená úsporám. A i v ní se podpora výměny zdrojů tepla rozšíří.
I ve standardní Nové zelené úsporám se bude dotovat výměna jakéhokoli kotle na uhlí, některých kotlů na biomasu i dalších zdrojů.
„Výše podpory ve standardní Nové zelené úsporám může u tepelných čerpadel dosáhnout až na 130 tisíc korun, u nového kotle na biomasu bude limit 90 tisíc korun. V případě, že žadatelé výměnu kotlů realizují v kombinaci s dalšími úspornými opatřeními, třeba se zateplením nebo fotovoltaikou, za každou kombinaci obdrží bonus ve výši 10 tisíc korun,“ říká Valdman.
Dál pokračuje i podpora výměny zdrojů tepla v rámci podprogramu Nové zelené úsporám s názvem Oprav dům po babičce. Tady ale nejde žádat jen o dotaci na výměnu kotle, podmínkou je totiž celkové zateplení opravovaného domu.
Gabriel Pleska
Redaktor, editor a uměle inteligentní ilustrátor webů Peníze.cz a Finmag.cz. Další články autora.
Sdílejte článek, než ho smažem