Vyměňte kotel za čerpadlo, instalujte soláry. Stát přispěje

Gabriel Pleska | rubrika: Aktuality | 25. 5. 2023
Od září bude stát v rámci Nové zelené úsporám přispívat na výměnu staršího plynového kotle za tepelné čerpadlo a zjednoduší žádosti o dotace na fotovoltaiku.
Vyměňte kotel za čerpadlo, instalujte soláry. Stát přispěje

Zdroj: Gabriel Pleska / Midjourney

Ministerstvo životního prostředí a Státní fond životního prostředí dnes představili novinky, které od září po prázdninové pauze v přijímání žádostí čekají program Nová zelená úsporám.

Jedna sada novinek se týká dotací pro bytové domy: jednodušší způsob žádání, dotace pro obecní domy a domy ve vlastnictví společenství vlastníků a bytových družstev se zvláštní podporou pro nízko příjmové. Psali jsme podrobněji: Zelená úsporám pro bytové domy. Chudí sousedi už rekonstrukce brzdit nebudou

Další novinky představíme tady a teď. Jde o

  • podporu výměny starších plynových kotlů za tepelná čerpadla a
  • zjednodušení podmínek pro podporu fotovoltaiky.

Chcete čerpadlo? Musíte být zatepleni

„Od září si zájemci můžou v Nové zelené úsporám podat žádost o výměnu plynových kotlů a topidel starších než dvacet let za tepelná čerpadla. V novém programovém období Nové zelené úsporám se tím rozšíří dotační portfolio na výměnu tepelných zdrojů – k pevným palivům či elektřině přibyde plyn,“ říká ministr životního prostředí Petr Hladík.

Podmínkou ke získání podpory bude mít aspoň částečně zateplený dům, který má energetickou náročnost minimálně ve stupni D. Aby podporované úspory byly skutečnými úsporami a nevyletěly hned špatně těsnícími okny.

Nicméně tomu se dá pomoci tím, že se žadatel zároveň pustí do zateplení, na které může z Nové zelené úsporám získat dotaci zároveň s dotací na výměnu kotle.

„Pokud dům nesplňuje minimální požadovanou úroveň energetické náročnosti, může domácnost využít kombinaci podpory se zateplením v rámci jedné žádosti o podporu,“ vysvětluje Petr Valdman, ředitel Státního fondu životního prostředí ČR. „V případě špatně zateplených domů nemusí teplo vyrobené tepelným čerpadlem stačit k dostatečnému tepelnému komfortu a pro obyvatele domu to může znamenat přidané náklady na přitápění elektřinou. Teoreticky by se pak mohlo stát, že by žadatelé platili za elektřinu více, než kdyby topili plynem,“ dodává.

Co za co se může vyměnit

Podporované budou následující výměny tepelných zdrojů:
Výměna tepelných  zdrojů v NZÚZdroj: Ministerstvo životního prostředí

O dotaci na teplené čerpadlo tedy můžou žádat majitelé starších plynových kotlů a dalších plynových topidel, jako jsou třeba WAVky. Vybrat si můžou z různých typů čerpadel tak, aby vybrané zařízení co nejlépe vyhovovalo otopné soustavě v jejich domě.

Výměna zdrojů tepla v novém období bude pokračovat za podobných podmínek jako dosud. Dál se bude dotovat i výměna zdrojů tepla na chatách a chalupách, respektive v rekreačních objektech, za podmínky, že v nich žadatel má aspoň dva roky hlášený trvalá pobyt.

Novinkou bude o 40 tisíc korun vyšší podpora na tepelná čerpadla typu země-voda s plošným kolektorem. Nová zelená úsporám nově podpoří i individuálně stavěná akumulační kamna na biomasu.

Naopak tepelná čerpadla se zemními vrty už podporována nebudou.

Dotaci je možné získat i zpětně na výměny provedené od 1. ledna 2021. 

Kolik je možné na výměnu zdroje tepla dostat?

Podpora bude od září následující:

Podporované typy zdrojů

Výše dotace [Kč]

Pouze vytápění

Vytápění + ohřev vody

Kotel-bio

Kotel na biomasu vč. akumulační nádrže nebo se samočinnou dodávkou paliva

80 000

Kotel-bio+

Kotel na biomasu se samočinnou dodávkou paliva a celosezónním zásobníkem pelet

100 000

Kamna

Lokální zdroj/zdroje na biomasu se samočinnou dodávkou paliva. Sálavé, teplovzdušné nebo s teplovodním výměníkem. Individuálně na místě stavěná akumulační kamna na biomasu.

45 000

TCA/TCA+

Tepelné čerpadlo vzduch-vzduch

60 000

80 000

TCV/TCV+

Tepelné čerpadlo vzduch-voda

80 000

100 000

TC-FV

Tepelné čerpadlo pro teplovodní systém vytápění a ohřev vody s podporou FV

140 000

TCK/TCK+

Tepelné čerpadlo země-voda s plošným kolektorem

120 000

140 000

CZT

Napojení na soustavu zásobování teplem

40 000

Zdroj: Státní fond životního prostředí

Dotace na fotovoltaiku jednodušší

Mezi dotacemi na úsporná opatření jsou nejvíc žádané dotace na fotovoltaiku. Každý měsíc teď přichází přes 6500 žádostí. K úlevě žadatelů i úředníků Státního fondu životního prostředí, které administruje Novou zelenou úsporám, přijde od září zjednodušení.

K žádosti nebude potřeba dokládat projektovou dokumentaci, pouze vyhodnocení úspor a přínosů. Základní podpora se sjednotí bez ohledu na instalovaný měnič, maximální výše dotace zůstane na 200 tisících korun.

Kolik je možné na fotovoltaiku dostat?

Stejně jako dnes je možné v jediné žádosti víc úsporných opatření a získat motivační bonus ve výši 10 tisíc korun za každou kombinaci. „Kromě toho desetiprocentní bonifikací zvýhodníme domácnosti v hospodářsky a sociálně znevýhodněných obcích s rozšířenou působností,“ doplňuje ministr životního prostřední Petr Hladík.

Dotace samotné jsou vyčíslené takto:

Dotace na FV systémy a ohřev vody

Ohřev vody

Výše podpory

Solární termický ohřev vody, plocha apertury panelů min. 1,8 m²

45 000 Kč

Solární termický ohřev vody s přitápěním, plocha apertury panelů min. 3,6 m²

60 000 Kč

Solární fotovoltaický ohřev vody, instalovaný výkon min. 1,5 kW

45 000 Kč

Tepelné čerpadlo pro ohřev vody

45 000 Kč

FV systémy

Výše podpory

Minimální instalace o výkonu 2 kWp

60 000 Kč

Minimální instalace o výkonu 2 kWp s efektivním využitím tepelného čerpadla

100 000 Kč

Za 1 kWp instalovaného výkonu nad 2 kWp

10 000 Kč

Za 1 kWh el. akumulačního systému s akumulátory na bázi lithia

10 000 Kč

Dotace na dobíjecí stanice – snížení podpory ze 30 000 na 15 000 Kč

Instalace dobíjecí stanice

15 000 Kč

Zdroj: Státní fond životního prostředí

Solární šmejdi úřadují

Faktu, že v červnu končí na dva měsíce příjem žádostí do Nové zelené úsporám, využívají nejrůznější firmy, které oslovují potenciální klienty (nebo prostě spamují) a snaží se v nich vyvolat dojem, že program končí, případně nejistotu, jestli od podzimu na dotace dosáhnou. Tlačí je tak k rychlým a nerozváženým objednávkám solárních systémů.

Chcete spořit na bydlení? Poradíme!

Díky nejvýhodnějšímu stavebnímu spoření si na budoucí bydlení nemusíte brát hypotéku. Úvěr ze stavebka na rekonstrukci stačí.

Nová zelená úsporám ale nekončí. Pauza se týká jenom přijímání žádostí. „Ujišťuji každou domácnost se zájmem o fotovoltaiku, že v podpoře budeme pokračovat jako doposud. V další etapě Nové zelené úsporám se pro žadatele nic zásadního nemění. Základní změnou je zjednodušení administrace žádostí a navýšení dotací na vybraná opatření. Obavy, že od podzimu bude Nová zelená úsporám méně výhodná, případně že bude méně dostupná, nejsou namístě,“ uklidňuje Petr Valdman ze Státního fondu životního prostředí.

Příjem žádostí ve stávající Nové zelené úsporám bude ukončen 30. června 2023, příjem žádostí v nové etapě začne v září 2023. Administrace přijatých žádostí, dokládání realizace úsporných opatření i vyplácení finančních prostředků budou pokračovat i v letních měsících bez přerušení.

Gabriel Pleska

Autor článku Gabriel Pleska

Vystudoval český jazyk a literaturu. Pracoval v literárním časopise a na tiskovém oddělení České pošty, později na volné noze jako korektor a editor. Editoval články pro Peníze.cz, pro Finmag.cz i pro papírový Finmag. Psává... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-10
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

Zjistěte tržní cenu nemovitosti i výši nájmu

Odborným garantem této služby je Quantum reality - realitní kancelář Praha

A tohle už jste četli?

Zelená úsporám pro bytové domy. Chudí sousedi už rekonstrukce brzdit nebudou

25. 5. 2023 | Gabriel Pleska

Zelená úsporám pro bytové domy. Chudí sousedi už rekonstrukce brzdit nebudou

Na konci června skončí příjem žádostí o dotace Nová zelená úsporám. Program se vrátí po prázdninách. S novými parametry. Šanci dostanou i bytové domy obcí, bytových družstev a splečenství... celý článek

Už je čas! Co si letos ohlídat u placení daně z nemovitosti

24. 5. 2023 | Kateřina Hovorková | 1 komentář

Už je čas! Co si letos ohlídat u placení daně z nemovitosti

Daň z nemovitých věcí musí být zaplacena do konce května. Co dělat, když vám nepřišla složenka a proč si někteří majitelé letos připlatí?

Záznam z bezpečnostní kamery jen na tři dny. Chystá se zpřísnění

23. 5. 2023 | Jana Divinová | 8 komentářů

Záznam z bezpečnostní kamery jen na tři dny. Chystá se zpřísnění

Online kamery zabírající vchody a chodby domů. Kamery, které hlídají garáže, parkoviště a obchody, Pro všechny mají platit přísnější pravidla. Novou metodiku připravuje Úřad pro ochranu... celý článek

Hrozba jako u H-Systemu. Lidé mohou přijít o nehotové soláry

22. 5. 2023 | Veronika Hejná

Hrozba jako u H-Systemu. Lidé mohou přijít o nehotové soláry

Insolvence společnosti Energetický holding Malina přináší problémy i klientům, kterým ke zprovoznění chybí už jen drobné nedodělky. Zaplacením zálohy se totiž nestali vlastníky dodaných... celý článek

Energie zlevňují. Je čas změnit dodavatele elektřiny a plynu?

22. 4. 2023 | Jana Divinová

Energie zlevňují. Je čas změnit dodavatele elektřiny a plynu?

Trh se pomalu uklidňuje, dodavatelé elektřiny a plynu přicházejí s nabídkami citelně pod vládním cenovým stropem. Analytici ani zástupci velkých společností nepředpokládají, že by před... celý článek

Partners Financial Services