Zákaz starých kotlů v domácnostech se odkládá

Zákaz starých kotlů v domácnostech se odkládá

Zdroj: Shutterstock

Konec starých kotlů v domácnostech se odkládá o dva roky. Vláda dnes podpořila návrh ministerstva životního prostředí, aby se termín zákazu jejich provozu odložil na 1. září 2024.

Konec kotlů první a druhé emisní třídy, které nejvíce znečišťují vzduch v obcích a poškozují zdraví sousedů, přitom vyplývá ze zákona o ochraně ovzduší z roku 2012. Už od roku 2014 platí zákaz jejich „umisťování na trh“ (tedy kromě doprodeje zásob), od roku 2018 se nesmí uvádět na trh ani kotle třetí emisní třídy.

Se zákazem provozu nejstarších kotlů na pevná paliva (nejčastěji uhlí) se počítalo od letošního září. Domácnostem, které by výměnu nestihly ani během desetileté lhůty a výrazným státním dotacím, měla hrozit pokuta až 50 tisíc korun, a to i opakovaně.

Ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (KDU-ČSL) vysvětlila vládní obrat na poslední chvíli snahou o ulehčení situace více než 150 tisícům domácností, které povinnost zatím nesplnily. Odkazuje na rostoucí inflaci, prudké zdražení energií i úvahy o odklonu od plynu.

redakce Peníze.CZ

Jsme největší web o osobních financích v Česku. Přinášíme aktuality, praktické návody, kalkulačky a další přehledy. Můžete nás sledovat i na sociálních sítích. Do rodiny vydavatelství NextPage Media s námi patří i Finmag,... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+176
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 102 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

7. 4. 2022 10:25, Šťoural

Konečně rozumné rozhodnutí pěticípé vlády. Technické upřesnění k onomu oficiálnímu eko-argumentu rušení tzv. neekologických kotlů 2. třídy. Jediný rozdíl kotle zakázané 2. třídy oproti povolené 3. třídě je silnější tepelná izolace stěn. Ovšem nestačí přidání izolace svépomocí ani odbornou firmou. Eko přínos chladnějšího povrchu kotle třídy 3 oproti dvojce je nulový. Ba spíše naopak, chladnější sklep totiž znamená chladnější podlahu přízemí. Mám zakázaný kotel 2. třídy - Viadrus - velmi kvalitní litinový. Po 10 letech zcela bez koroze, jako nový. Někdo by už měl papalášům a úředníkům vysvětlit, že za smrad nemůže kotel, ale jeho palivo a hlavně způsob topení. I "skvělý" kotel 5. třídy proto může být pro okolí a přírodu horší, než rozumný provoz 1. a 2. třídy!

+407
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

7. 4. 2022 8:54, Markus

Však měli dost času na to se přizpůsobit a koupit si něco novějšího, ideálně tepelné čerpadlo.. co bych chtěl ale od lidí v České republice...

Za chvíli mi tady někdo napíše "nikdo mi nebude říkat čím mám topit", přitom si tento a jemu podobní chytrolíni neuvědomují, že ten vzduch dýchají také a věřte tomu, že je to fakt hnus. Domácí kotle na tuhá paliva jsou to nejhorší, ani staré diesely nejsou tak špatné.

Mimochodem investice do tepelného čerpadla se vám vrátí do 6 let a pak už jen šetříte.

-572
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (102 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

Pomoc s drahými energiemi má zelenou. Co přinese úsporný tarif

14. 7. 2022 | Jiří Hovorka | 34 komentářů

Pomoc s drahými energiemi má zelenou. Co přinese úsporný tarif

Poslanci schválili novelu, která zavádí úsporný energetický tarif. Jak domácnostem uleví od prudkého zdražení elektřiny a plynu? Kdo na něj dosáhne a kdy? Týká se i tepla? Máme průvodce... celý článek

Záplava není povodeň. Jak nepřijít o peníze z pojišťovny

13. 7. 2022 | dTest | 2 komentáře

Záplava není povodeň. Jak nepřijít o peníze z pojišťovny

Co si pohlídat, když si chcete správně pojistit nemovitost nebo domácnost proti velké vodě? Tady jsou rady od spotřebitelského sdružení dTest.

Nová pomoc s drahými energiemi. Vláda škrtne poplatek

22. 6. 2022 | Jiří Hovorka | 23 komentářů

Nová pomoc s drahými energiemi. Vláda škrtne poplatek

Vláda chystá pro domácnosti kromě už ohlášeného energetického úsporného tarifu také odpuštění poplatků za obnovitelné zdroje. Chce tím domácnostem alespoň částečně ulevit od vysokých... celý článek

Je čas zaplatit daň z nemovitostí. Jak na to

27. 5. 2022 | Jiří Hovorka | 2 komentáře

Je čas zaplatit daň z nemovitostí. Jak na to

Daň z nemovitých věcí platí ten, kdo byl zapsaný v katastru jako majitel k 1. lednu. Případný prodej nemovitosti během roku už nemá vliv na platbu daně pro letošek.

S drahou hypotékou pomůže dotace od státu. Ale jen někomu

26. 5. 2022 | Olga Skalková | 6 komentářů

S drahou hypotékou pomůže dotace od státu. Ale jen někomu

Lidé, kteří si k hypotéce do roku 2016 sjednali úrokovou dotaci od státu a kvůli nízkým sazbám ji zatím nevyužili, mají v příštím roce velkou šanci na aktivaci této podpory.

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.