Zákaz starých kotlů v domácnostech se odkládá

Zákaz starých kotlů v domácnostech se odkládá

Zdroj: Shutterstock

Konec starých kotlů v domácnostech se odkládá o dva roky. Vláda dnes podpořila návrh ministerstva životního prostředí, aby se termín zákazu jejich provozu odložil na 1. září 2024.

Konec kotlů první a druhé emisní třídy, které nejvíce znečišťují vzduch v obcích a poškozují zdraví sousedů, přitom vyplývá ze zákona o ochraně ovzduší z roku 2012. Už od roku 2014 platí zákaz jejich „umisťování na trh“ (tedy kromě doprodeje zásob), od roku 2018 se nesmí uvádět na trh ani kotle třetí emisní třídy.

Se zákazem provozu nejstarších kotlů na pevná paliva (nejčastěji uhlí) se počítalo od letošního září. Domácnostem, které by výměnu nestihly ani během desetileté lhůty a výrazným státním dotacím, měla hrozit pokuta až 50 tisíc korun, a to i opakovaně.

Ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (KDU-ČSL) vysvětlila vládní obrat na poslední chvíli snahou o ulehčení situace více než 150 tisícům domácností, které povinnost zatím nesplnily. Odkazuje na rostoucí inflaci, prudké zdražení energií i úvahy o odklonu od plynu.

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

redakce Peníze.CZ

Jsme největší web o osobních financích v Česku. Přinášíme aktuality, praktické návody, kalkulačky a další přehledy. Do rodiny vydavatelství NextPage Media s námi patří i Finmag, Heroine a Footbal Club. Můžete nás sledovat... Další články autora.

KREDITNÍ KARTA SMART

KREDITNÍ KARTA SMART

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+176
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 102 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

7. 4. 2022 10:25, Šťoural

Konečně rozumné rozhodnutí pěticípé vlády. Technické upřesnění k onomu oficiálnímu eko-argumentu rušení tzv. neekologických kotlů 2. třídy. Jediný rozdíl kotle zakázané 2. třídy oproti povolené 3. třídě je silnější tepelná izolace stěn. Ovšem nestačí přidání izolace svépomocí ani odbornou firmou. Eko přínos chladnějšího povrchu kotle třídy 3 oproti dvojce je nulový. Ba spíše naopak, chladnější sklep totiž znamená chladnější podlahu přízemí. Mám zakázaný kotel 2. třídy - Viadrus - velmi kvalitní litinový. Po 10 letech zcela bez koroze, jako nový. Někdo by už měl papalášům a úředníkům vysvětlit, že za smrad nemůže kotel, ale jeho palivo a hlavně způsob topení. I "skvělý" kotel 5. třídy proto může být pro okolí a přírodu horší, než rozumný provoz 1. a 2. třídy!

+415
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

7. 4. 2022 8:54, Markus

Však měli dost času na to se přizpůsobit a koupit si něco novějšího, ideálně tepelné čerpadlo.. co bych chtěl ale od lidí v České republice...

Za chvíli mi tady někdo napíše "nikdo mi nebude říkat čím mám topit", přitom si tento a jemu podobní chytrolíni neuvědomují, že ten vzduch dýchají také a věřte tomu, že je to fakt hnus. Domácí kotle na tuhá paliva jsou to nejhorší, ani staré diesely nejsou tak špatné.

Mimochodem investice do tepelného čerpadla se vám vrátí do 6 let a pak už jen šetříte.

-585
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (102 komentářů) příspěvků.

Zjistěte tržní cenu nemovitosti i výši nájmu

Odborným garantem této služby je Quantum reality - realitní kancelář Praha

A tohle už jste četli?

Není to vaše? Zapomenuté nemovitosti brzy propadnou státu

21. 9. 2023 | Kateřina Hovorková

Není to vaše? Zapomenuté nemovitosti brzy propadnou státu

Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových hledá majitele 143 tisíc nemovitostí. Zbývají už jenom tři měsíce.

Jakou cenu má váš dům podle pojišťoven. Zkuste novou kalkulačku

19. 9. 2023 | Kateřina Hovorková

Jakou cenu má váš dům podle pojišťoven. Zkuste novou kalkulačku

Češi mají podpojištěné domy a často o tom ani nevědí. Česká asociace pojišťoven proto nově nabízí kalkulačku, kde zájemci zjistí, jakou cenu jejich rodinný dům má. Díky tomu si pak... celý článek

Startuje Nová zelená úsporám pro bytové domy. Na co vám přispěje

18. 9. 2023 | Gabriel Pleska

Startuje Nová zelená úsporám pro bytové domy. Na co vám přispěje

Dotace na zateplení a další úpravy vedoucí k úsporám energií jsou dostupné i pro bytové domy. Žádat můžou soukromí majitelé, společenství vlastníků jednotek a bytová družstva, ale i... celý článek

Dotace na bydlení přehledně. Pomůže vám Zelená úsporám a Oprav dům po babičce?

11. 9. 2023 | Gabriel Pleska

Dotace na bydlení přehledně. Pomůže vám Zelená úsporám a Oprav dům po babičce?

Nová zelená úsporám Light, Nová zelená úsporám Standard, Oprav dům po babičce, kotlíkové dotace... Každý dotační program míří na trochu jinou skupinu majitelů. Tady je přehled.

Nová zelená úsporám a Oprav dům po babičce startují. Známe termíny

8. 9. 2023 | Gabriel Pleska

Nová zelená úsporám a Oprav dům po babičce startují. Známe termíny

Žádosti v Nové zelené úsporám budou jednodušší, přibyla i pomoc pro bytové domy. U programu Oprav dům po babičce došlo k upřesnění podmínek: žádat může jen ten, pro koho jde o jedinou... celý článek

Partners Financial Services