Zákaz starých kotlů v domácnostech se odkládá

Zákaz starých kotlů v domácnostech se odkládá

Zdroj: Shutterstock

Konec starých kotlů v domácnostech se odkládá o dva roky. Vláda dnes podpořila návrh ministerstva životního prostředí, aby se termín zákazu jejich provozu odložil na 1. září 2024.

Konec kotlů první a druhé emisní třídy, které nejvíce znečišťují vzduch v obcích a poškozují zdraví sousedů, přitom vyplývá ze zákona o ochraně ovzduší z roku 2012. Už od roku 2014 platí zákaz jejich „umisťování na trh“ (tedy kromě doprodeje zásob), od roku 2018 se nesmí uvádět na trh ani kotle třetí emisní třídy.

Se zákazem provozu nejstarších kotlů na pevná paliva (nejčastěji uhlí) se počítalo od letošního září. Domácnostem, které by výměnu nestihly ani během desetileté lhůty a výrazným státním dotacím, měla hrozit pokuta až 50 tisíc korun, a to i opakovaně.

Ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (KDU-ČSL) vysvětlila vládní obrat na poslední chvíli snahou o ulehčení situace více než 150 tisícům domácností, které povinnost zatím nesplnily. Odkazuje na rostoucí inflaci, prudké zdražení energií i úvahy o odklonu od plynu.

redakce Peníze.CZ

Jsme největší web o osobních financích v Česku. Přinášíme aktuality, praktické návody, kalkulačky a další přehledy. Můžete nás sledovat i na sociálních sítích. Do rodiny vydavatelství NextPage Media s námi patří i Finmag,... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+176
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 102 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

7. 4. 2022 10:25, Šťoural

Konečně rozumné rozhodnutí pěticípé vlády. Technické upřesnění k onomu oficiálnímu eko-argumentu rušení tzv. neekologických kotlů 2. třídy. Jediný rozdíl kotle zakázané 2. třídy oproti povolené 3. třídě je silnější tepelná izolace stěn. Ovšem nestačí přidání izolace svépomocí ani odbornou firmou. Eko přínos chladnějšího povrchu kotle třídy 3 oproti dvojce je nulový. Ba spíše naopak, chladnější sklep totiž znamená chladnější podlahu přízemí. Mám zakázaný kotel 2. třídy - Viadrus - velmi kvalitní litinový. Po 10 letech zcela bez koroze, jako nový. Někdo by už měl papalášům a úředníkům vysvětlit, že za smrad nemůže kotel, ale jeho palivo a hlavně způsob topení. I "skvělý" kotel 5. třídy proto může být pro okolí a přírodu horší, než rozumný provoz 1. a 2. třídy!

+404
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

7. 4. 2022 8:54, Markus

Však měli dost času na to se přizpůsobit a koupit si něco novějšího, ideálně tepelné čerpadlo.. co bych chtěl ale od lidí v České republice...

Za chvíli mi tady někdo napíše "nikdo mi nebude říkat čím mám topit", přitom si tento a jemu podobní chytrolíni neuvědomují, že ten vzduch dýchají také a věřte tomu, že je to fakt hnus. Domácí kotle na tuhá paliva jsou to nejhorší, ani staré diesely nejsou tak špatné.

Mimochodem investice do tepelného čerpadla se vám vrátí do 6 let a pak už jen šetříte.

-567
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (102 komentářů) příspěvků.

Zjistěte tržní cenu nemovisti i výši nájmu

online | rychle | zdarma

Odborným garantem této služby je Quantum reality - realitní kancelář Praha

A tohle už jste četli?

Zákaz starých kotlů v domácnostech se odkládá. Schváleno

19. 5. 2022 | redakce Peníze.CZ

Zákaz starých kotlů v domácnostech se odkládá. Schváleno

Konec starých kotlů v domácnostech se odkládá o dva roky. Návrh ministerstva životního prostředí, aby se termín zákazu jejich provozu odložil na 1. září 2024, ve středu definitivně... celý článek

Proč platí násobně víc než jinde? Teplárny se chovaly jako Bohemia Energy

9. 5. 2022 | Jiří Hovorka | 25 komentářů

Proč platí násobně víc než jinde? Teplárny se chovaly jako Bohemia Energy

V několika městech lidé za teplo a teplou vodu platí násobky průměrné ceny. Doplácí na to, že vedení tamních tepláren mělo špatnou strategii pro nákup plynu, ze kterého teplo vyrábí.... celý článek

Nájmy zdraží ještě víc, než jsme čekali. Kvůli válce

11. 4. 2022 | Vít Hradil | 17 komentářů

Nájmy zdraží ještě víc, než jsme čekali. Kvůli válce

Nájmy během dvou let zdraží o přibližně 30 %, očekává Vít Hradil, hlavní ekonom společnosti Cyrrus. Už před začátkem války na Ukrajině bylo zřejmé, že Čechy čeká přesun do nájmů. Válka... celý článek

Příspěvek na ubytování uprchlíků startuje. Jak žádat

5. 4. 2022 | redakce Peníze.CZ | 21 komentářů

Příspěvek na ubytování uprchlíků startuje. Jak žádat

Od pondělí 11. dubna lze žádat o „příspěvek na solidární domácnost“. Nakonec to půjde jen online, upřesnilo ministerstvo práce a sociálních věcí.

Domácnosti dostanou příspěvek na ubytování uprchlíků

16. 3. 2022 | redakce Peníze.CZ | 28 komentářů

Domácnosti dostanou příspěvek na ubytování uprchlíků

Máme novější zprávu po definitivním schválení příspěvku vládou. Obsahuje vyšší strop na domácnost i konkrétní termín výplaty.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.