Nová pomoc s drahými energiemi. Vláda škrtne poplatek

Jiří Hovorka | rubrika: Aktuality | 22. 6. 2022 18:35 aktualizováno 23. 6. 2022 08:45 | 23 komentářů
Nová pomoc s drahými energiemi. Vláda škrtne poplatek

Zdroj: Shutterstock

Vláda chystá pro domácnosti kromě už ohlášeného energetického úsporného tarifu také odpuštění poplatků za obnovitelné zdroje. Chce tím domácnostem alespoň částečně ulevit od vysokých cen energií. Po dnešním jednání vlády to oznámil ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela.

K odpuštění poplatků za obnovitelné zdroje má dojít od letošního října až do konce roku 2023. Poplatek stát odpustí i firmám. Státní rozpočet to má vyjít na 23 miliard korun. Ministr neupřesnil, zda to bude náklad jen v letošním roce, nebo za celou dobu úlevy.

Síkela na tiskové konferenci uvedl několik příkladů, kolik by domácnosti na dočasně odpuštěném poplatku měly ušetřit. U těch, které svítí, vaří a topí elektřinou, by to mělo být přes 11 tisíc korun, když ještě ohřívají elektřinou vodu, měla by úspora činit přes 15 tisíc.

V jedné spotřebované megawatthodině domácnosti platí 495 korun na podporu obnovitelných zdrojů. Sleva má být automatická a domácnosti o ni nebudou nikde muset žádat.

Vláda dnes také schválila novelu energetického zákona, která počítá se zavedením takzvaného úsporného tarifu. Jde zatím jen o obecný rámec, který státu umožní dotovat určitou část spotřebované energie. Oproti původní verzi ta současné počítá i s podporou u ceny tepla, původně se úsporný tarif měl týkat jen elektřiny a plynu. Návrh zákona teď míří k projednání do poslanecké sněmovny.

Konkrétní parametry pomoci přes odpuštění poplatku za obnovitelné zdroje i konkrétní parametry úsporného tarifu bude vláda podle Síkely teprve ladit, příslušné nařízení má být hotové v řádu několika týdnů. Na úsporný tarif pro domácnosti chce vláda podle Síkely vyčlenit 27 miliard korun. Pomoc chystá i pro firmy.

Po odpuštění poplatku za obnovitelné zdroje volá dlouhodobě opozice.

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-28
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 23 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

22. 6. 2022 21:55

A probrali to se solárními barony z řad ČSSD a ODS? Aby se na ně kluci nezlobili. :-)

+53
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

23. 6. 2022 12:31, Vladimír

Důchodce žijící v chatě , protožže neměl na nájem, nemá ani podle nových pravidel nárok na zlevněný tarif. Co vy nato Vládo,

-11
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (23 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

Je čas zaplatit daň z nemovitostí. Jak na to

27. 5. 2022 | Jiří Hovorka | 2 komentáře

Je čas zaplatit daň z nemovitostí. Jak na to

Daň z nemovitých věcí platí ten, kdo byl zapsaný v katastru jako majitel k 1. lednu. Případný prodej nemovitosti během roku už nemá vliv na platbu daně pro letošek.

S drahou hypotékou pomůže dotace od státu. Ale jen někomu

26. 5. 2022 | Olga Skalková | 8 komentářů

S drahou hypotékou pomůže dotace od státu. Ale jen někomu

Lidé, kteří si k hypotéce do roku 2016 sjednali úrokovou dotaci od státu a kvůli nízkým sazbám ji zatím nevyužili, mají v příštím roce velkou šanci na aktivaci této podpory.

Zákaz starých kotlů v domácnostech se odkládá. Schváleno

19. 5. 2022 | redakce Peníze.CZ

Zákaz starých kotlů v domácnostech se odkládá. Schváleno

Konec starých kotlů v domácnostech se odkládá o dva roky. Návrh ministerstva životního prostředí, aby se termín zákazu jejich provozu odložil na 1. září 2024, ve středu definitivně... celý článek

Proč platí násobně víc než jinde? Teplárny se chovaly jako Bohemia Energy

9. 5. 2022 | Jiří Hovorka | 26 komentářů

Proč platí násobně víc než jinde? Teplárny se chovaly jako Bohemia Energy

V několika městech lidé za teplo a teplou vodu platí násobky průměrné ceny. Doplácí na to, že vedení tamních tepláren mělo špatnou strategii pro nákup plynu, ze kterého teplo vyrábí.... celý článek

Nájmy zdraží ještě víc, než jsme čekali. Kvůli válce

11. 4. 2022 | Vít Hradil | 17 komentářů

Nájmy zdraží ještě víc, než jsme čekali. Kvůli válce

Nájmy během dvou let zdraží o přibližně 30 %, očekává Vít Hradil, hlavní ekonom společnosti Cyrrus. Už před začátkem války na Ukrajině bylo zřejmé, že Čechy čeká přesun do nájmů. Válka... celý článek

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.