Domácnosti dostanou příspěvek na ubytování uprchlíků

redakce Peníze.CZ | rubrika: Aktuality | 16. 3. 2022 | 28 komentářů
Domácnosti dostanou příspěvek na ubytování uprchlíků

Zdroj: Shutterstock

Máme novější zprávu po definitivním schválení příspěvku vládou. Obsahuje vyšší strop na domácnost i konkrétní termín výplaty.

Jestli si přesto chcete přečíst archivní zprávu, tady je:

Vláda se dnes shodla na výši takzvaného solidárního příspěvku pro domácnosti, které ubytují Ukrajince utíkající před válkou. Příspěvek se má vyplácet i zpětně za březen.

Výše příspěvku má být 3000 korun měsíčně na každého ubytovaného uprchlíka, zároveň ale nesmí přesáhnout 9000 korun za měsíc na domácnost. 

S definitivním schválením návrhu počítá vláda na příští týden. „Návrh je totiž vázán na komplexní novelu o pomoci Ukrajině, kterou ještě tento týden projedná Senát,“ říká ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka. 

Aby domácnosti na příspěvek dosáhly, musí lidi prchající před konfliktem na Ukrajině ubytovat nejméně na šestnáct po sobě jdoucích dní v měsíci. 

Příspěvek se nebude danit a ani se započítávat jako příjem pro takzvané nepojistné dávky. Podpořit Ukrajince v nouzi tak mohou i ti, kdo pobírají například příspěvek na bydlení.

Pokud někdo ubytuje například matku se dvěma dětmi, získá podle návrhu každý měsíc 9000 korun. Příspěvek může čerpat fyzická osoba, která však nemusí být vlastníkem nemovitosti – může být v nájmu, uvádí ministerstvo. 

„Zákonem je definován standard, kdy musí být ubytovaným osobám zajištěn dostatečný prostor pro odpočinek, přípravu jídla, prostor pro osobní hygienu a WC a samozřejmě přístup k pitné vodě,“ dodává Jurečka.

Vláda zároveň navýšila příspěvek na ubytování pro kraje a rozhodla, že ministerstva a jim podřízené organizace musí uvolnit všechny své hromadné ubytovací kapacity, například rekreační objekty, a dát je k dispozici krajům. Výjimku budou mít například objekty sloužící k ubytování zaměstnanců.

Dary a daně

Zdroj: Shutterstock

Daňové zvýhodnění darů se v souvislosti s válkou na Ukrajině rozšíří. Nezávisle na tom, kdy novelu schválí, mají změny platit i zpětně za dary poskytnuté v únoru a březnu.

Daňové odpočty darů se kvůli Ukrajině rozšíří

Proč pomáhat?

Zdroj: Shutterstock

Oksana Maslo se s malou dceru dala na útěk už v den, kdy začaly padat první bomby. Nyní je v bezpečí v Praze, ale její bývalý život je v troskách. Svou pětidenní cestu na útěku před válkou exkluzivně popisuje pro Heroine.cz.

Zápisky uprchlice: Stále nedokážu přijmout, že jsem bezdomovkyně

redakce Peníze.CZ

Jsme největší web o osobních financích v Česku. Přinášíme aktuality, praktické návody, kalkulačky a další přehledy. Můžete nás sledovat i na sociálních sítích. Do rodiny vydavatelství NextPage Media s námi patří i Finmag,... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-32
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 28 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

16. 3. 2022 21:16, Helena

Aktualne to nezaplati ani energie!

+34
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

17. 3. 2022 11:56, Vladimír

Nevím v jaké době naši politici zamrzli, ale těch upocených 9tisíc nepokryje ani holý nájem. A kde jsou ostatní poplatky? Kdo má byt, který pronajímá, tak ho pronajme za takovou cenu, aby mu to buď pokrylo hypotéku nebo aby na tom vydělal. Nejprve by se měla vláda podívat na inzeráty realitních kanceláří za kolik se dnes pronajímá např. 1kk Jo a nezapomeňte na kauci. S tou je taky třeba počítat. Vybavení tam majitel nedostal zadarmo.

-7
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (28 komentářů) příspěvků.

Zjistěte tržní cenu nemovisti i výši nájmu

online | rychle | zdarma

Odborným garantem této služby je Quantum reality - realitní kancelář Praha

A tohle už jste četli?

Nová pomoc s drahými energiemi. Vláda škrtne poplatek

22. 6. 2022 | Jiří Hovorka | 23 komentářů

Nová pomoc s drahými energiemi. Vláda škrtne poplatek

Vláda chystá pro domácnosti kromě už ohlášeného energetického úsporného tarifu také odpuštění poplatků za obnovitelné zdroje. Chce tím domácnostem alespoň částečně ulevit od vysokých... celý článek

Je čas zaplatit daň z nemovitostí. Jak na to

27. 5. 2022 | Jiří Hovorka | 2 komentáře

Je čas zaplatit daň z nemovitostí. Jak na to

Daň z nemovitých věcí platí ten, kdo byl zapsaný v katastru jako majitel k 1. lednu. Případný prodej nemovitosti během roku už nemá vliv na platbu daně pro letošek.

S drahou hypotékou pomůže dotace od státu. Ale jen někomu

26. 5. 2022 | Olga Skalková | 8 komentářů

S drahou hypotékou pomůže dotace od státu. Ale jen někomu

Lidé, kteří si k hypotéce do roku 2016 sjednali úrokovou dotaci od státu a kvůli nízkým sazbám ji zatím nevyužili, mají v příštím roce velkou šanci na aktivaci této podpory.

Zákaz starých kotlů v domácnostech se odkládá. Schváleno

19. 5. 2022 | redakce Peníze.CZ

Zákaz starých kotlů v domácnostech se odkládá. Schváleno

Konec starých kotlů v domácnostech se odkládá o dva roky. Návrh ministerstva životního prostředí, aby se termín zákazu jejich provozu odložil na 1. září 2024, ve středu definitivně... celý článek

Proč platí násobně víc než jinde? Teplárny se chovaly jako Bohemia Energy

9. 5. 2022 | Jiří Hovorka | 27 komentářů

Proč platí násobně víc než jinde? Teplárny se chovaly jako Bohemia Energy

V několika městech lidé za teplo a teplou vodu platí násobky průměrné ceny. Doplácí na to, že vedení tamních tepláren mělo špatnou strategii pro nákup plynu, ze kterého teplo vyrábí.... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.