Domácnosti dostanou příspěvek na ubytování uprchlíků

redakce Peníze.CZ | rubrika: Aktuality | 16. 3. 2022 | 28 komentářů
Domácnosti dostanou příspěvek na ubytování uprchlíků

Zdroj: Shutterstock

Máme novější zprávu po definitivním schválení příspěvku vládou. Obsahuje vyšší strop na domácnost i konkrétní termín výplaty.

Jestli si přesto chcete přečíst archivní zprávu, tady je:

Vláda se dnes shodla na výši takzvaného solidárního příspěvku pro domácnosti, které ubytují Ukrajince utíkající před válkou. Příspěvek se má vyplácet i zpětně za březen.

Výše příspěvku má být 3000 korun měsíčně na každého ubytovaného uprchlíka, zároveň ale nesmí přesáhnout 9000 korun za měsíc na domácnost. 

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

S definitivním schválením návrhu počítá vláda na příští týden. „Návrh je totiž vázán na komplexní novelu o pomoci Ukrajině, kterou ještě tento týden projedná Senát,“ říká ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka. 

Aby domácnosti na příspěvek dosáhly, musí lidi prchající před konfliktem na Ukrajině ubytovat nejméně na šestnáct po sobě jdoucích dní v měsíci. 

Příspěvek se nebude danit a ani se započítávat jako příjem pro takzvané nepojistné dávky. Podpořit Ukrajince v nouzi tak mohou i ti, kdo pobírají například příspěvek na bydlení.

Pokud někdo ubytuje například matku se dvěma dětmi, získá podle návrhu každý měsíc 9000 korun. Příspěvek může čerpat fyzická osoba, která však nemusí být vlastníkem nemovitosti – může být v nájmu, uvádí ministerstvo. 

„Zákonem je definován standard, kdy musí být ubytovaným osobám zajištěn dostatečný prostor pro odpočinek, přípravu jídla, prostor pro osobní hygienu a WC a samozřejmě přístup k pitné vodě,“ dodává Jurečka.

Vláda zároveň navýšila příspěvek na ubytování pro kraje a rozhodla, že ministerstva a jim podřízené organizace musí uvolnit všechny své hromadné ubytovací kapacity, například rekreační objekty, a dát je k dispozici krajům. Výjimku budou mít například objekty sloužící k ubytování zaměstnanců.

Dary a daně

Zdroj: Shutterstock

Daňové zvýhodnění darů se v souvislosti s válkou na Ukrajině rozšíří. Nezávisle na tom, kdy novelu schválí, mají změny platit i zpětně za dary poskytnuté v únoru a březnu.

Daňové odpočty darů se kvůli Ukrajině rozšíří

Proč pomáhat?

Zdroj: Shutterstock

Oksana Maslo se s malou dceru dala na útěk už v den, kdy začaly padat první bomby. Nyní je v bezpečí v Praze, ale její bývalý život je v troskách. Svou pětidenní cestu na útěku před válkou exkluzivně popisuje pro Heroine.cz.

Zápisky uprchlice: Stále nedokážu přijmout, že jsem bezdomovkyně

redakce Peníze.CZ

Jsme největší web o osobních financích v Česku. Přinášíme aktuality, praktické návody, kalkulačky a další přehledy. Do rodiny vydavatelství NextPage Media s námi patří i Finmag, Heroine a Footbal Club. Můžete nás sledovat... Další články autora.

KREDITNÍ KARTA SMART

KREDITNÍ KARTA SMART

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-32
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 28 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

16. 3. 2022 21:16, Helena

Aktualne to nezaplati ani energie!

+34
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

17. 3. 2022 11:56, Vladimír

Nevím v jaké době naši politici zamrzli, ale těch upocených 9tisíc nepokryje ani holý nájem. A kde jsou ostatní poplatky? Kdo má byt, který pronajímá, tak ho pronajme za takovou cenu, aby mu to buď pokrylo hypotéku nebo aby na tom vydělal. Nejprve by se měla vláda podívat na inzeráty realitních kanceláří za kolik se dnes pronajímá např. 1kk Jo a nezapomeňte na kauci. S tou je taky třeba počítat. Vybavení tam majitel nedostal zadarmo.

-5
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (28 komentářů) příspěvků.

Zjistěte tržní cenu nemovitosti i výši nájmu

Odborným garantem této služby je Quantum reality - realitní kancelář Praha

A tohle už jste četli?

Není to vaše? Zapomenuté nemovitosti brzy propadnou státu

21. 9. 2023 | Kateřina Hovorková

Není to vaše? Zapomenuté nemovitosti brzy propadnou státu

Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových hledá majitele 143 tisíc nemovitostí. Zbývají už jenom tři měsíce.

Jakou cenu má váš dům podle pojišťoven. Zkuste novou kalkulačku

19. 9. 2023 | Kateřina Hovorková

Jakou cenu má váš dům podle pojišťoven. Zkuste novou kalkulačku

Češi mají podpojištěné domy a často o tom ani nevědí. Česká asociace pojišťoven proto nově nabízí kalkulačku, kde zájemci zjistí, jakou cenu jejich rodinný dům má. Díky tomu si pak... celý článek

Startuje Nová zelená úsporám pro bytové domy. Na co vám přispěje

18. 9. 2023 | Gabriel Pleska

Startuje Nová zelená úsporám pro bytové domy. Na co vám přispěje

Dotace na zateplení a další úpravy vedoucí k úsporám energií jsou dostupné i pro bytové domy. Žádat můžou soukromí majitelé, společenství vlastníků jednotek a bytová družstva, ale i... celý článek

Dotace na bydlení přehledně. Pomůže vám Zelená úsporám a Oprav dům po babičce?

11. 9. 2023 | Gabriel Pleska

Dotace na bydlení přehledně. Pomůže vám Zelená úsporám a Oprav dům po babičce?

Nová zelená úsporám Light, Nová zelená úsporám Standard, Oprav dům po babičce, kotlíkové dotace... Každý dotační program míří na trochu jinou skupinu majitelů. Tady je přehled.

Nová zelená úsporám a Oprav dům po babičce startují. Známe termíny

8. 9. 2023 | Gabriel Pleska

Nová zelená úsporám a Oprav dům po babičce startují. Známe termíny

Žádosti v Nové zelené úsporám budou jednodušší, přibyla i pomoc pro bytové domy. U programu Oprav dům po babičce došlo k upřesnění podmínek: žádat může jen ten, pro koho jde o jedinou... celý článek

Partners Financial Services