Energetické štítky se mění. Co nového vám řeknou o pračce, myčce a ledničce

Jana Králová | rubrika: Co se děje | 2. 3. 2021 | 7 komentářů
Těch plusů už bylo až příliš. Od letošního března končí, přinejmenším dočasně. A dostane se i na další písmena než áčka. Na scénu nově vstupuje QR kód.
Energetické štítky se mění. Co nového vám řeknou o pračce, myčce a ledničce

Zdroj: Shutterstock

Energetické štítky ukazující úspornost domácích spotřebičů mají od března novou podobu, mění se i jejich stupnice. Mimochodem: pro první skupinu spotřebičů je Evropská unie povinně zavedla přesně před dvaceti lety.

Chladničky, pračky nebo myčky se za tu dobu tak vylepšily, že jim nestačilo ani samotné písmeno A pro energeticky nejúspornější výrobky. Vybírat jste mohli mezi A+, A++ nebo A+++. Od tohoto týdne plusy končí a místo áčka dostanou větší prostor další písmena až po nejméně úsporné G.

„Při uvedení nových štítků nebude ze začátku na trhu žádný produkt v nejvyšší třídě A. To neznamená, že by se zhoršila jejich energetická účinnost. Dosavadní nejúčinnější výrobky ze třídy A+++ budou sice nově zařazeny do nižší třídy (B až D), ale pouze aby byl umožněn další vývoj účinnějších výrobků a jejich inovace, které tak budou následně kategorizovány do třídy A,“ říká Vladimír Sochor, ředitel odboru energetické účinnosti a úspor ministerstva průmyslu a obchodu.

Nová stupnice má být jednotná pro všechny druhy spotřebičů. Od letošního 1. března na ni přecházejí chladničky a mrazničky, pračky a kombinované pračky se sušičkami, myčky nádobí, televizory, monitory a elektronické displeje. Obchodníci mají na náhradu starých štítků novými čas do 18. března.

Od letošního září se nové štítky objeví na světelných zdrojích. Další výrobky pak čeká přechod až v následujících letech. Například bubnové sušičky, trouby, kotle a klimatizace tedy dál používají dosavadní typ štítku.

Stejně jako dřív najdeme na štítcích také další informace než jenom třídu energetické účinnosti. Nově mají být praktičtější, srozumitelnější z pohledu běžného spotřebitele. Například u praček nebo myček jste předtím našli údaje o spotřebě vody nebo elektřiny udávanou na jeden rok, nově to je prací nebo mycí cyklus, respektive sto cyklů. Dozvíte se třeba i délku cyklu nebo hlučnost.

Vpravo na štítku nově přibyl QR kód. Po jeho načtení chytrým telefonem se vám ukážou podrobnější informace o výrobku. Třeba o jeho rozměrech, výsledcích zkoušek a podobě. Výrobci je musí vkládat do nové databáze Evropské unie EPREL, která umožní snazší porovnání.

Nový energetický štítek pračka

Klikněte pro zvětšení. Zdroj: MPO, Label 2020

Nový energetický štítek myčka

Klikněte pro zvětšení. Zdroj: MPO, Label 2020

Nový energetický štítek lednička

Klikněte pro zvětšení. Zdroj: MPO, Label 2020

Jana Králová

 Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+26
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 7 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

2. 3. 2021 10:24, Fogyn

Značení na štítcích bylo od počátku špatné. Logicky vše novější a dokonalejší mělo být značeno vzestupně.
Když už více údajů, tak třeba písmenem značit sledovaný parametr (hlučnost, spotřebu energie, vody a pod.) a čím vyšší číslice, tím lepší. Jednoduché a přehledné.
QR kód potřebuje navíc čtečku, obsáhne spoustu údajů, ale v nichž se uživatel ztratí a neodborník se ani nevyzná.

+2
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

2. 3. 2021 15:14, deprese

a kdo dneska je takova socka aby nemel v kapse mobil co cte qr kody???????????

Zobrazit celé vlákno

-1
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (7 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

Právo na opravu přichází. Zázraky ale nečekejte

24. 2. 2021 | Veronika Hejná | 4 komentáře

Právo na opravu přichází. Zázraky ale nečekejte

Od března začínají platit nová pravidla Evropské komise, která zaručují opravitelnost domácích spotřebičů. Praktické dopady poznají spotřebitelé zřejmě až za dva roky. A například u... celý článek

Tajemství čísla účtu. Klíčem pro banky je 11

18. 2. 2021 | Veronika Doskočilová | 10 komentářů

Tajemství čísla účtu. Klíčem pro banky je 11

Někdy je krátké, jindy dlouhé nebo dokonce s předčíslím. Formát čísla účtu se u jednotlivých bank liší. Základní pravidla jsou přesto pevně daná.

Nejlevnější byty v Česku. Prohlédněte si, co teď nabízejí realitky

11. 2. 2021 | Renata Lichtenegerová | 21 komentářů

Nejlevnější byty v Česku. Prohlédněte si, co teď nabízejí realitky

Bydlení v Česku prudce zdražuje, přesto se dá koupit i byt 2+1 za 200 tisíc nebo 3+1 za méně než půl milionu. Jak vypadají a kde se nacházejí nejlevnější byty? Pro ilustraci jsme vybrali... celý článek

Electro World posílí, kupuje síť K+B Elektro

18. 1. 2021 | Petr Kučera

Electro World posílí, kupuje síť K+B Elektro

Pobočky K+B Elektro, které dosud patří do prodejního uskupení Expert ČR, se začlení do prodejní sítě Electro World. Vyplývá to z dohody německé společnosti Kappenberger + Braun a slovenské... celý článek

Kde prodávali špatný benzin a naftu? Nový přehled pokut od ČOI

12. 1. 2021 | Petr Kučera | 69 komentářů

Kde prodávali špatný benzin a naftu? Nový přehled pokut od ČOI

Projděte si seznam pokut za prodej nekvalitních pohonných hmot, které nabyly právní moci během roku 2020.

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.