Povinná revize kotle: Lidem pomůže cenový strop a nový seznam

pk | rubrika: Aktuality | 3. 9. 2019 | 1 komentář

Od začátku září by revize starého kotle v domácnostech neměla přijít na víc než 1585 korun bez DPH, u kotlů s řídicí jednotkou (modernější nové kotle) pak na 1848 Kč bez DPH. Limit na cenu stanovila nová vyhláška ministerstva životního prostředí.

Od roku 2016 musel každý kotel na tuhá paliva projít jednou za dva roky povinnou kontrolou technického stavu a provozu („revizí“). Po novele se četnost povinných revizí snížila ze dvou na tři roky.

Ministerstvo teď chce předejít dřívějším situacím, kdy kvůli nedostatku techniků vyškolených výrobci byly ceny za revize kotlů na pevná paliva neúnosně vysoké, hlavně kvůli dojezdové vzdálenosti k zákazníkovi.

„Už v roce 2018 jsme změnou zákona o ochraně ovzduší dali lidem možnost najít si revizního technika od jiného výrobce, pokud výrobce jejich kotle zanikl, nebo žádné techniky nevyškolil. Nyní díky novému cenovému limitu nebudete platit za dopravu technika z velké vzdálenosti,“ vysvětluje ministr životního prostředí Richard Brabec.

„Když ve vašem okolí nenajdete výrobcem vašeho kotle vyškoleného odborníka, který dodrží stanovený cenový limit za revizi kotle, máte možnost obrátit se přímo na výrobce. Pokud vám ani on nebude schopen technika najít, máte svobodnou možnost vybrat si jiného, vyškoleného na daný typ vašeho kotle, ale jiným výrobcem, který bude třeba z vedlejší obce,“ dodává Brabec.

Zmíněný cenový strop odpovídá reálným nákladům na revizi včetně dojezdu technika do vzdálenosti 50 kilometrů. Pokud pojede technik kratší vzdálenost, měla by být cena samozřejmě nižší, uvádí ministerstvo.

Nejsnazší cesta, jak najít nejbližšího proškoleného technika, bude přes novou databázi, kterou během září zprovozní ministerstvo životního prostředí. V průběhu podzimu umožní ministerstvo prostřednictvím databáze i komunikaci s výrobci, což pomůže lidem snadno doložit, zda jim výrobce byl schopen najít technika za vyhláškovou cenu.

„Pomocí našeho nového vyhledávače tak bude možné nejprve v databázi vyhledat techniky proškolené výrobcem jejich kotle (v okruhu 50 kilometrů), obvolat je, zjistit ceny, a pokud nikdo z nich nenabídne cenu nižší, než je vyhlášková, pak bude možné jednat přímo s výrobcem,“ říká Brabec.

Do tří let, tedy do 31. srpna 2022, musí všechny provozované kotle na pevná paliva v Česku splňovat parametry emisí odpovídající alespoň třetí třídě. Tento údaj by měl být uveden na štítku kotle a v dokladu o kontrole jeho technického stavu a provozu. Provozování kotlů první a druhé třídy nebo kotlů bez stanovené třídy je po tomto datu zakázáno.

Už nás sledujete? 

Přidejte si Peníze.cz na Twitter nebo Facebook a dozvíte se včas další aktuality a praktické rady! 

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+4
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 1 komentářů

Zjistěte tržní cenu nemovisti i výši nájmu

online | rychle | zdarma

Odborným garantem této služby je Quantum reality - realitní kancelář Praha

A tohle už jste četli?

Pomoc s drahými energiemi má zelenou. Co přinese úsporný tarif

14. 7. 2022 | Jiří Hovorka | 34 komentářů

Pomoc s drahými energiemi má zelenou. Co přinese úsporný tarif

Poslanci schválili novelu, která zavádí úsporný energetický tarif. Jak domácnostem uleví od prudkého zdražení elektřiny a plynu? Kdo na něj dosáhne a kdy? Týká se i tepla? Máme průvodce... celý článek

Záplava není povodeň. Jak nepřijít o peníze z pojišťovny

13. 7. 2022 | dTest | 2 komentáře

Záplava není povodeň. Jak nepřijít o peníze z pojišťovny

Co si pohlídat, když si chcete správně pojistit nemovitost nebo domácnost proti velké vodě? Tady jsou rady od spotřebitelského sdružení dTest.

Nová pomoc s drahými energiemi. Vláda škrtne poplatek

22. 6. 2022 | Jiří Hovorka | 23 komentářů

Nová pomoc s drahými energiemi. Vláda škrtne poplatek

Vláda chystá pro domácnosti kromě už ohlášeného energetického úsporného tarifu také odpuštění poplatků za obnovitelné zdroje. Chce tím domácnostem alespoň částečně ulevit od vysokých... celý článek

Je čas zaplatit daň z nemovitostí. Jak na to

27. 5. 2022 | Jiří Hovorka | 2 komentáře

Je čas zaplatit daň z nemovitostí. Jak na to

Daň z nemovitých věcí platí ten, kdo byl zapsaný v katastru jako majitel k 1. lednu. Případný prodej nemovitosti během roku už nemá vliv na platbu daně pro letošek.

S drahou hypotékou pomůže dotace od státu. Ale jen někomu

26. 5. 2022 | Olga Skalková | 6 komentářů

S drahou hypotékou pomůže dotace od státu. Ale jen někomu

Lidé, kteří si k hypotéce do roku 2016 sjednali úrokovou dotaci od státu a kvůli nízkým sazbám ji zatím nevyužili, mají v příštím roce velkou šanci na aktivaci této podpory.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.