Nová kurýrní služba pro kutily a zahrádkáře cílí na těžké náklady
3. 10. 2024 | Pavla Adamcová
Kurýrní služba Takstav.cz nově nabízí lidem expresní doručení těžkých nákladů. Doteď fungovala pouze pro firmy.
Letos na jaře dokončilo ministerstvo životního prostředí návrh, kterým chce v Česku omezit takzvané invazivní rostliny. Novela zákona vychází z nařízení Evropské unie a měla by brzo zamířit na vládu ke schválení.
Stačí dojít do vedlejší vesnice. Opuštěné domy často obklopují zarostlé pozemky, na nichž můžou bujet nepůvodní invazivní rostliny – typicky jsou to některé druhy plevele. Neposekaná zahrada nebo louka by tak mohla majitele vyjít na desítky až stovky tisíc korun.
„Zákon umožní orgánům ochrany přírody a krajiny lépe zakročit proti škodlivým invazním druhům. Na jejich likvidaci se už dnes vynakládají miliony korun ročně. Úřady mohou také vyhlásit, jaká opatření mají být v konkrétní oblasti provedena proti takovým rostlinám, jako je například bolševník,“ vysvětluje podstatu novely Michal Kuk, právník poradny Frank Bold.
Zmíněný bolševník je na první pohled úplně neškodná rostlina. V Česku rostou hlavně dva druhy – bolševník obecný a velkolepý. Za invazivní je označován ten druhý. Svou výškou může přesáhnout lidskou postavu a velmi rychle se šíří. Tento plevel k nám doputoval z Kavkazu. Potíž je v tom, že omezuje růst jiných rostlin, a hlavně je škodlivý pro zvířata i lidi. Šťáva z bolševníku způsobuje poleptání pokožky.
Na černé listině, kterou připravila Evropská unie už před několika lety, je i řada dalších položek. Tento seznam si navíc můžou členské státy doplnit o další druhy invazivních rostlin nebo živočichů, pokud na jejich území způsobují potíže. České ministerstvo životního prostředí se nicméně rozhodlo rostlinný ani živočišný seznam nedoplňovat, protože tuzemským potřebám vyhovuje.
Mezi rostliny, které by vám neměly růst na pozemku, patří:
Co se stane, když na vašem pozemku některý z invazivních druhů plevele poroste? Úřady vás nejdřív vyzvou, abyste zkázu napravili.
„Opatření se mají provádět v rozsahu pravidelné péče o pozemek, jako je třeba sekání. Mají za ně odpovídat majitelé nebo také uživatelé pozemků – tedy například nájemci či pachtýři. Opatření budou moct provádět sami, nebo ve spolupráci s orgány ochrany přírody. A na jejich provedení budou moci získat finanční příspěvek,“ dodává Kuk.
To potvrzuje i ministerstvo životního prostředí. Pokud se majiteli nebo nájemci pozemku nepodaří zbavit plevele, úřady mu prý vyjdou vstříc a pomůžou s likvidací.
„Jestliže ale člověk nekoná a ani se na ničem nedohodne, bude moci orgán ochrany přírody provést opatření sám,“ upozorňuje Jan Šíma z ministerstva životního prostředí. Za likvidaci plevele v takovém případě sice nehrozí pokuta, ale majiteli může být předložen účet za jeho odstranění. A ten se může vyšplhat na desítky až stovky tisíc korun.
Pokuty za plevel hrozí v případě, kdy šíření invazivních rostlin bude majitel pozemku aktivně podporovat, například vysazovat na svém pozemku. Až 100 tisíc korun může dostat jednotlivec, až dva miliony firma. V praxi ale bude pokuta menší, naznačují experti.
Úřady vás můžou pokutovat i v případě, že byste invazivní rostlinu prodávali. Milovníci květin by si měli dát pozor pouze na jeden druh, a to na tokozelku vodní hyacint, která zdobí vodní jezírka. Tahle rostlina si z vody bere kyslík, který pak chybí rybám.
Způsob, jakým se ministerstvo vydalo při řešení problému, není podle právníka Kuka radikální. Výše pokut pro fyzické osoby není podle něj nijak likvidační, a to ani za úmyslné porušení zákona, natož za přestupek z nedbalosti.
Úřady nepočítají s tím, že se díky novele podaří nežádoucí rostliny úplně vyhubit; chtějí spíš zabránit jejich šíření na nová místa. Celkové ztráty a náklady související s nepůvodními druhy v Evropské unii se odhadují přinejmenším na 12 miliard eur (přes 320 miliard korun) ročně.
Za běžný plevel, který roste na vaší zahradě, vás nikdo pokutovat nebude. Pokud ale váš pozemek zarůstá nepůvodním invazivním plevelem, úřady vás vyzvou, abyste s tím něco udělali.
Žádný problém, najdeme vám nemovitost podle vašich představ. Hledáte dům nebo byt snů? Na koupi, na pronájem? Chcete investovat do realit a hledáte nemovitost? Podnikáte a hledáte komerční nemovitost? Vyzkoušejte náš realitní katalog. Desetitisíce nabídek realitních kanceláří a developerských projektů z celého Česka.
Dlouhodobý investiční produkt
Myslete na sebe a zabezpečte se na penzi co nejlépe. Třeba investováním do široké nabídky fondů.
Sdílejte článek, než ho smažem
Diskuze
Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy
15. 8. 2019 7:12, Miroslav Landsman
Opět jenom obyčejní lidé! Pozemky měst a obcí je jeden velký bordel a to je v pořádku?
Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy
15. 8. 2019 14:01
Estebaku
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
V diskuzi je celkem (33 komentářů) příspěvků.