Za plevel na pozemku hrozí pokuta. Stát nabízí i pomoc

Jana Poncarová | rubrika: Co se děje | 15. 8. 2019 | 33 komentářů
Stát se chystá pokutovat zaplevelené zahrady. Úřadům vadí hlavně bolševník a další invazivní rostliny. Místo pokuty ale můžete dostat naopak příspěvek.
Za plevel na pozemku hrozí pokuta. Stát nabízí i pomoc

Letos na jaře dokončilo ministerstvo životního prostředí návrh, kterým chce v Česku omezit takzvané invazivní rostliny. Novela zákona vychází z nařízení Evropské unie a měla by brzo zamířit na vládu ke schválení.

Stačí dojít do vedlejší vesnice. Opuštěné domy často obklopují zarostlé pozemky, na nichž můžou bujet nepůvodní invazivní rostliny – typicky jsou to některé druhy plevele. Neposekaná zahrada nebo louka by tak mohla majitele vyjít na desítky až stovky tisíc korun.

„Zákon umožní orgánům ochrany přírody a krajiny lépe zakročit proti škodlivým invazním druhům. Na jejich likvidaci se už dnes vynakládají miliony korun ročně. Úřady mohou také vyhlásit, jaká opatření mají být v konkrétní oblasti provedena proti takovým rostlinám, jako je například bolševník,“ vysvětluje podstatu novely Michal Kuk, právník poradny Frank Bold.

Zmíněný bolševník je na první pohled úplně neškodná rostlina. V Česku rostou hlavně dva druhy – bolševník obecný a velkolepý. Za invazivní je označován ten druhý. Svou výškou může přesáhnout lidskou postavu a velmi rychle se šíří. Tento plevel k nám doputoval z Kavkazu. Potíž je v tom, že omezuje růst jiných rostlin, a hlavně je škodlivý pro zvířata i lidi. Šťáva z bolševníku způsobuje poleptání pokožky.

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

Na černé listině, kterou připravila Evropská unie už před několika lety, je i řada dalších položek. Tento seznam si navíc můžou členské státy doplnit o další druhy invazivních rostlin nebo živočichů, pokud na jejich území způsobují potíže. České ministerstvo životního prostředí se nicméně rozhodlo rostlinný ani živočišný seznam nedoplňovat, protože tuzemským potřebám vyhovuje.

Invazivní rostliny podle EU

Mezi rostliny, které by vám neměly růst na pozemku, patří:

 • netýkavka žláznatá
 • pomíšenka nepitolistá
 • kabomba karolinská
 • tokozelka vodní hyacint
 • bolševník velkolepý
 • bolševník perský
 • bolševník Sosnowského
 • pupečník pryskyřníkovitý
 • spirálovka větší
 • zakucelka velkokvětá
 • kapsovec americký
 • stolístek vodník
 • stolístek různolistý
 • sambaba obecná
 • rdesno
 • puerarie laločnatá
 • klejicha hedvábná
 • plevuňka Alternanthera philoxeroides
 • vodní mor americký
 • barota chilská
 • dochan setý
 • lipnice Microstegium vimineum

Co se stane, když na vašem pozemku některý z invazivních druhů plevele poroste? Úřady vás nejdřív vyzvou, abyste zkázu napravili.

„Opatření se mají provádět v rozsahu pravidelné péče o pozemek, jako je třeba sekání. Mají za ně odpovídat majitelé nebo také uživatelé pozemků – tedy například nájemci či pachtýři. Opatření budou moct provádět sami, nebo ve spolupráci s orgány ochrany přírody. A na jejich provedení budou moci získat finanční příspěvek,“ dodává Kuk.

To potvrzuje i ministerstvo životního prostředí. Pokud se majiteli nebo nájemci pozemku nepodaří zbavit plevele, úřady mu prý vyjdou vstříc a pomůžou s likvidací.

„Jestliže ale člověk nekoná a ani se na ničem nedohodne, bude moci orgán ochrany přírody provést opatření sám,“ upozorňuje Jan Šíma z ministerstva životního prostředí. Za likvidaci plevele v takovém případě sice nehrozí pokuta, ale majiteli může být předložen účet za jeho odstranění. A ten se může vyšplhat na desítky až stovky tisíc korun.

Pokuty za plevel hrozí v případě, kdy šíření invazivních rostlin bude majitel pozemku aktivně podporovat, například vysazovat na svém pozemku. Až 100 tisíc korun může dostat jednotlivec, až dva miliony firma. V praxi ale bude pokuta menší, naznačují experti.

Úřady vás můžou pokutovat i v případě, že byste invazivní rostlinu prodávali. Milovníci květin by si měli dát pozor pouze na jeden druh, a to na tokozelku vodní hyacint, která zdobí vodní jezírka. Tahle rostlina si z vody bere kyslík, který pak chybí rybám.

Způsob, jakým se ministerstvo vydalo při řešení problému, není podle právníka Kuka radikální. Výše pokut pro fyzické osoby není podle něj nijak likvidační, a to ani za úmyslné porušení zákona, natož za přestupek z nedbalosti.

Úřady nepočítají s tím, že se díky novele podaří nežádoucí rostliny úplně vyhubit; chtějí spíš zabránit jejich šíření na nová místa. Celkové ztráty a náklady související s nepůvodními druhy v Evropské unii se odhadují přinejmenším na 12 miliard eur (přes 320 miliard korun) ročně.

Za běžný plevel, který roste na vaší zahradě, vás nikdo pokutovat nebude. Pokud ale váš pozemek zarůstá nepůvodním invazivním plevelem, úřady vás vyzvou, abyste s tím něco udělali.

Chcete taky bojovat s plevelem, ale nemáte kde?

Žádný problém, najdeme vám nemovitost podle vašich představ. Hledáte dům nebo byt snů? Na koupi, na pronájem? Chcete investovat do realit a hledáte nemovitost? Podnikáte a hledáte komerční nemovitost? Vyzkoušejte náš realitní katalog. Desetitisíce nabídek realitních kanceláří a developerských projektů z celého Česka.

Reality Peníze.cz

Jana Poncarová

 Další články autora.

KREDITNÍ KARTA SMART

KREDITNÍ KARTA SMART

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+18
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 33 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

15. 8. 2019 7:12, Miroslav Landsman

Opět jenom obyčejní lidé! Pozemky měst a obcí je jeden velký bordel a to je v pořádku?

+72
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

15. 8. 2019 14:01

Estebaku

Zobrazit celé vlákno

-17
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (33 komentářů) příspěvků.

Oblíbená témata

dotace, pokuta, zahrada

Zjistěte tržní cenu nemovitosti i výši nájmu

Odborným garantem této služby je Quantum reality - realitní kancelář Praha

A tohle už jste četli?

Není to vaše? Zapomenuté nemovitosti brzy propadnou státu

21. 9. 2023 | Kateřina Hovorková

Není to vaše? Zapomenuté nemovitosti brzy propadnou státu

Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových hledá majitele 143 tisíc nemovitostí. Zbývají už jenom tři měsíce.

Jakou cenu má váš dům podle pojišťoven. Zkuste novou kalkulačku

19. 9. 2023 | Kateřina Hovorková

Jakou cenu má váš dům podle pojišťoven. Zkuste novou kalkulačku

Češi mají podpojištěné domy a často o tom ani nevědí. Česká asociace pojišťoven proto nově nabízí kalkulačku, kde zájemci zjistí, jakou cenu jejich rodinný dům má. Díky tomu si pak... celý článek

Startuje Nová zelená úsporám pro bytové domy. Na co vám přispěje

18. 9. 2023 | Gabriel Pleska

Startuje Nová zelená úsporám pro bytové domy. Na co vám přispěje

Dotace na zateplení a další úpravy vedoucí k úsporám energií jsou dostupné i pro bytové domy. Žádat můžou soukromí majitelé, společenství vlastníků jednotek a bytová družstva, ale i... celý článek

Dotace na bydlení přehledně. Pomůže vám Zelená úsporám a Oprav dům po babičce?

11. 9. 2023 | Gabriel Pleska

Dotace na bydlení přehledně. Pomůže vám Zelená úsporám a Oprav dům po babičce?

Nová zelená úsporám Light, Nová zelená úsporám Standard, Oprav dům po babičce, kotlíkové dotace... Každý dotační program míří na trochu jinou skupinu majitelů. Tady je přehled.

Nová zelená úsporám a Oprav dům po babičce startují. Známe termíny

8. 9. 2023 | Gabriel Pleska

Nová zelená úsporám a Oprav dům po babičce startují. Známe termíny

Žádosti v Nové zelené úsporám budou jednodušší, přibyla i pomoc pro bytové domy. U programu Oprav dům po babičce došlo k upřesnění podmínek: žádat může jen ten, pro koho jde o jedinou... celý článek

Partners Financial Services