Mladým stačí méně úspor na bydlení, láká spořitelna

| rubrika: Aktuality | 5. 9. 2019 13:26

Raiffeisen stavební spořitelna láká mladé lidi na úvěry na bydlení, u kterých nepotřebují mít naspořeno tolik peněz jako další zájemci.

„Téměř celé toleranční pásmo, které máme k dispozici pro individuální posouzení žadatelů, jsme vyhradili pro mladé. Ti tak mají vyšší šanci úvěr na bydlení získat, například nebudou muset mít naspořeno 20 procent z ceny nemovitosti, ale méně,“ říká Pavel Chmelík, místopředseda představenstva Raiffeisen stavební spořitelny.

Banky mohou podle pravidel, která určila Česká národní banka, poskytovat maximálně 15 procent hypoték s LTV nad 80 procent. Ukazatel LTV (loan to value) značí, jaký je poměr mezi výší úvěru a hodnotou financované nemovitosti.

Kupujete? Poradíme!

Dost bylo nájmu. Chcete do vlastního, ale váháte, z čeho to vlastní zaplatit? Hypotéka? Nebo úvěr ze stavebního spoření? Poradíme. My porovnáme nabídky, vy ušetříte.

Raiffeisen stavební spořitelna není první, kdo tuto výjimku marketingově využívá na lákání mladých lidí. Už dříve podobnou akci vyhlásila i Česká spořitelna.

Podle průzkumu, který pro spořitelnu provedla agentura NMS Market Research, si na budoucí vlastní bydlení šetří více než polovina lidí ve věku 18 až 36 let. Ve věkové skupině do 25 let dokonce dvě třetiny dotázaných. A začínají v průměru hned po maturitě – ve 20 letech.

Polovina dotázaných uvedla, že bydlení je pro ně hlavní finanční výdaj a čtvrtina mladých zvažuje, že se kvůli nedostupnému bydlení bude muset přestěhovat pryč ze svého aktuálního bydliště.

Průzkum také ukázal, že i mladá generace preferuje bydlení ve vlastním – 93 procent dotázaných. Nájemní bydlení preferuje jen zbylých sedm procent respondentů. Sedm z deseti by pak raději bydlelo v domě než v bytě.

„Oproti svým rodičům a prarodičům jsou dnešní dvacátníci a třicátníci trochu náročnější především ohledně stáří nemovitosti, šest z deseti by preferovalo novostavbu. Jinak ale nemají nijak přehnané požadavky,“ říká Lenka Molnárová, mluvčí Raiffeisen stavební spořitelny.

Souhlas? Drahé bydlení má řešit vláda, myslí si polovina lidí

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

0
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů
Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.