Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Dobrá rada nad zlato

| 18. 12. 2002
Dobrá rada nad zlato
Stavební spořitelna Wüstenrot je jedním ze dvou ústavů, které nereagovaly na pokles úrokových sazeb, k němuž došlo v průběhu tohoto roku. Jak si tedy v současné době stojí v konkurenci? Přečtěte si další díl našeho seriálu profilů stavebních spořitelen.
Wüstenrot stavební spořitelna nabízí svým klientům tři základní tarify stavebního spoření. Nelze je jednoznačně rozdělit na úvěrové a spořící, všechny tři je totiž možné využít pro oba účely. Dále pak portfolio spořitelny obsahuje například překlenovací úvěry nebo produkty kombinující stavební spoření a pojištění.

Každý tarif umí všechno

Profily stavebních spořitelen
Konec roku se blíží a mnoho z vás se chystá uzavřít smlouvu o stavebním spoření. Rozhodli jsme se pomoci vám s výběrem spořitelny, proto jsme připravili profily všech, které působí na českém trhu. V minulých dílech jsme představili ČMSS, SSČS, VSS KB a RSS, dnes vám předkládáme profil Wüstenrot stavební spořitelny.
Optimální speciální (OS) je tarif, který si klient může zvolit, jestliže hodlá čerpat úvěr ze stavebního spoření. Úročení si může ovšem nastavit sám. U každého tarifu je totiž možné zvolit variantu 3/6 (3 % z vkladů, 6 % z úvěru), nebo 2/5. Pro případ čerpání úvěru se tedy logicky nabízí varianta 2/5. U tarifu OS také nejrychleji roste hodnotící číslo, čili pomocí něj je možné získat běžný úvěr za nejkratší dobu.
Druhý tarif nese označení Optimální finanční (OF). Pro získání běžného úvěru v tomto tarifu stačí naspořit 40 % cílové částky, zatímco u ostatních dvou tarifů je nutné mít na účtu minimálně 50 %.
Pokud jde o porovnání úvěrových podmínek s ostatními spořitelnami, Wüstenrot (profil, názory, koupit) na tom určitě není nejhůře. Pro srovnání si znovu připomeňme, že asi nejlepší nabídku má v této chvíli Stavební spořitelna České spořitelny (profil, názory, koupit). Ta úročí vklady 2 % a úvěry poskytuje za 4,75 %.

Spoření a "překlenování"

Pokud klient preferuje zhodnocování vložených prostředků a neplánuje využití úvěru, může si zvolit opět tarif OS. Tentokrát by ovšem měl vybrat variantu 3% úročení vkladů. V případě čerpání úvěru by platil 6 %.
Nejlepší podmínky pro "spořivé" klienty momentálně nabízí Hypo stavební spořitelna (profil, názory, koupit). V tarifu Nadstandard spoření úročí vklady 2 %, ovšem pokud klient nečerpá úvěr, je mu při splnění všech podmínek přičteno 100 % úrokové sazby, což celkově znamená čtyřprocentní zúročení. Úrok z úvěru je v tomto tarifu 4,9 %.
Třetí, poslední tarif se jmenuje Optimální normální (ON). I u něj je možné zvolit variantu úročení, ovšem hodnotící číslo zde neroste tak rychle jako v případě tarifu OS a běžný úvěr je splácen nejdelší dobu.
Nejnižší možný úrok z překlenovacího úvěru pro nového klienta je 6,9 % v tarifu Konstanta, kde je minimální zůstatek 2/7 cílové částky (tj. zhruba 28,6 %). Jinou možností je úvěr s názvem Dominanta, který může klient získat při nulové akontaci. Je možné ho sjednat do výše 500 tisíc korun, na dobu 17 let s úrokem 7,9 %.
Klienti, kteří již nějakou dobu spoří, pak mohou získat překlenovací úvěr s úrokem 4,5 %. Žádost o úvěr je ovšem možné podat nejdříve 6 měsíců před předpokládaným termínem přidělení cílové částky a na účtu musí být 40 nebo 50 % cílové částky (podle zvoleného tarifu). Pro pořádek je třeba připomenout to, co už v našich profilech stavebních spořitelen také zaznělo. Že totiž nejvýhodnější překlenovací úvěry nabízí Raiffeisen stavební spořitelna (profil, názory, koupit), která za určitých podmínek poskytuje úrok už od 4,9 %.

POPLATKY
Uzavření smlouvy 1 % CČ 
Úhrada za vedení účtu

180,- Kč 

Roční výpis z účtu

zdarma

Změna varianty

první zdarma (2. a každá další 100 Kč)

Umí poradci poradit?

Poněkud zvláštním produktem je Gratis. Jedná se o kombinaci stavebního spoření a pojištění. Klient ovšem musí vložit na účet ve Wüstenrot životní pojišťovně jednorázovou platbu, kterou by normálně "stavebně" spořil 5, 6 nebo 7 let. To znamená například 5x 18 000 korun. Pojišťovna pak na účet stavební spořitelny pravidelně posílá úložky a klient je po celou dobu pojištěn. Je možné zvolit si buď životní, nebo úrazové pojištění, případně obě najednou.
Jako již tradičně i tentokrát jsme se podívali do rubriky Názory abychom zjistili, co si o Wüstenrot stavební spořitelně myslí naši čtenáři. Je třeba říct, že spokojené hlasy jsou zde v menšině. Návštěvníci našeho serveru si asi nejvíce stěžují na obchodní zástupce ústavu. Ti podle nich velmi často poskytují špatné informace, zajímá je především výše jejich provize nebo neinformují o poplatcích spojených s určitými úkony v rámci stavebního spoření.
Další oblastí, kterou naši čtenáři kritizují, je úroveň internetových stránek spořitelny. Jak ústav dopadl v hodnoceni naší soutěže Best web 2002? Spořitelna skončila na čtvrtém místě a v hodnocení poroty kromě jiného zaznělo také toto: "Informací pro zájemce o stavební spoření obsahují tyto půlstránky poměrně méně, než bych čekal. Základní popis nabízených služeb se vejde vždy na jednu stránku a konvenční údaje o firmě jsou ještě kratší." Nebo také "v oddílu Jak se stát poradcem (Aktuality) nenajdete nic jiného nežli sebezesměšňující fotku z 50. let a dobrou radu: Jděte někam (totiž třeba na nejbližší pobočku) a zjistěte si, co a jak." Faktem je, že pokud chce člověk například porozumět systému tarifních programů a jejich úročení, bude se na serveru orientovat jen těžko.
V názorech našich čtenářů je možné zaznamenat i stížnost na zelenou linku spořitelny. Problémy dovolat se tam měla několikrát i naše redakce. A když jsme například zjišťovali informace o produktu Gratis, byli jsme pracovníkem zelené linky odkázáni na stejnou linku Wüstenrot životní pojišťovny. Požadované informace nám ovšem nedokázali poskytnout ani zde...

ZÁKLADNÍ ÚDAJE
Informační a poradenská centra

13

Akcionáři Wüstenrot & Württembergische AG, Stuttgart (52,46 %), Wüstenrot Verwaltungs- und Dienstleistungen GmbH, Salzburg (40,80 %), Kooperativa, pojišťovna, a.s. (6 %) + 3 minoritní
Počet smluv k 31.12.2001 336 063
Počet smluv k 31.9.2002 369 290

 

Více si o Wüstenrot stavební spořitelně můžete přečíst v názorech našich čtenářů. Znáte nejdůležitější pojmy stavebního spoření? Nezapomeňte, že smlouvu na stavební spoření můžete online uzavřít zde!

Jak se vám líbí internetové stránky Wüstenrot stavební spořitelny? Jednali jste někdy s jejím obchodním zástupcem? Byli jste s ním spokojeni? Podělte se s námi o své zkušenosti a názory!

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

-2
Ano
Ne

Diskuze

Žádný komentář nebyl vložen.

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2018 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK