Chcete státní půjčku na bydlení? 200 milionů ještě zbývá

Monika Veselíková | rubrika: Jak na to | 4. 9. 2018 | 3 komentáře
Na Program pro mladé má letos Státní fond rozvoje bydlení připravených 650 milionů korun. O 440 milionů už je zažádáno, víc než 200 milionů korun tedy ještě čeká na další zájemce. Komu by se menší či větší suma na rekonstrukci nebo pořízení bytu hodila, může se s námi podívat, jaká pravidla je potřeba dodržet a jak na žádost.
Chcete státní půjčku na bydlení? 200 milionů ještě zbývá

O státní půjčku na bydlení lze žádat od polovičky srpna. Necelé tři týdny po spuštění zbývá rozdat zhruba 200 milionů korun. Respektive: k třicátému srpnu evidoval Státní fond rozvoje bydlení (SFRB) 390 žádostí v celkovém objemu 440,87 milionů korun (aktuální počet přijatých žádostí najdete zde, pod záložkou Stav programu). Celkem má ale SFRB k dispozici 650 milionů korun, příjem žádostí chce ale stopnout až v momentě, kdy se celková požadovaná suma přiblíží jedné miliardě. Počítá se totiž s tím, že některé podané žádosti nevyhoví zadaným pravidlům. O jaká pravidla jde a co je pro podání žádosti potřeba? Poradíme.

Napřesrok až miliarda. A možná nakonec i letos

Letos bylo na Program pro mladé určeno 650 milionů korun. Na koho se nedostane tento rok, měl by mít šanci rok příští, klidně i bez nové žádosti – ty letošní půjdou do příštího roku přesunout. 

V dalších letech se předběžně počítá s rozpočtem jedné miliardy ročně. Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová se ale po spuštění programu vyjádřila v tom smyslu, že i letos by se ještě mohl objem peněz v programu na celkovou miliardu navýšit.

Vyberte si nemovitost

Výběr nemovitosti.
Zdroj: Shutterstock.com

Hledáte dům nebo byt snů a nemůžete nalézt ten pravý? Nebo potřebujete najít pronájem? Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

Reality Peníze.cz

Na rekonstrukci, byt či dům

Půjčky pro mladé se řídí nařízením vlády z letošního června. Maximální suma, o kterou lze požádat, závisí na účelu půjčky: na rekonstrukci bydlení lze získat až 300 tisíc korun, na koupi bytu 1,2 milionu korun a maximálně dva miliony na koupi nebo stavbu rodinného domku. Pokud jde o nákup nebo výstavbu nemovitosti, může ale státní půjčka pokrýt maximálně osmdesát procent skutečné kupní ceny nebo sjednané ceny za výstavbu (při výstavbě se do limitu počítá také cena pozemku). Při pořizování nemovitosti za milion tak SFRB přiklepne maximálně osm set tisíc korun.

Vedle účelu půjčky a alespoň dvaceti procent vlastních úspor sleduje nařízení vlády také dispozici nového bydlení. Byt nesmí mít víc jak pětasedmdesát metrů čtverečných, u rodinného domku dělá limit 140 metrů čtverečných. Balkon či lodžie se nezapočítávají. Kdo chce půjčku na rekonstrukci, měl by v modernizovaném bytě trvale bydlet – za předpokladu, že to technický stav bytu dovoluje. Trvalé bydlení v rekonstruované nemovitosti lze z důvodu nevyhovujícího technického stavu odložit maximálně rok od zahájení čerpání úvěru.

Pro všechny typy státních úvěrů pak platí úroková sazba fixovaná na pět let, která bude odpovídat referenční sazbě Evropské unie pro Českou republiku v době, kdy žadatel se SFRB smlouvu o úvěru podepíše. V srpnu dělala tato referenční sazba 1,2 procenta. Zároveň nařízení vlády stanovuje minimální úrok jedno procento. Doba splatnosti úvěru dělá 20 let (ve výjimečných případech 25 let), u půjček na modernizaci bydlení 10 let. Bez poplatků jsou mimořádné splátky úvěru i předčasné splacení.

Stejně jako u klasické hypotéky i státní půjčky na bydlení jsou jištěné zástavním právem k nemovitosti, zároveň si SFRB nárokuje vinkulaci pojistného plnění z pojištění majetku. Zájemcům o půjčku na rekonstrukci stačí ručitel ve věku maximálně pětapadesáti let a čistým příjmem za poslední tři měsíce alespoň patnáct tisíc korun.

Můžu si vzít státní půjčku a hypotéku?

Chcete koupit byt nebo domek nebo stavět, ale státní půjčka nestačí? Nebo nestačí hypotéka, na jakou byste dosáhli? Rádi byste obojí zkombinovali? Teoreticky tomu nic nebrání. Prakticky tomu brání to, že jak Státní fond rozvoje bydlení, tak banka chtějí, abyste za půjčené peníze ručili dotyčnou nemovitostí. Na tyhle dvě židle si prostě najednou nesednete.

Mladí jste do 36 let

Státní půjčky na bydlení jsou určené pouze pro mladé manželské páry, registrované partnery ale i nesezdané páry. Platí, že alespoň jeden z páru musí být mladší 36 let. Pokud jde o poslední jmenovanou skupinu – nesezdané páry – úvěr jim SFRB přiklepne, jen pokud společně vychovávají dítě do patnácti let věku. U manželů a registrovaných partnerů se podmínka společných potomků nesleduje. Komu se dítě narodí v průběhu čerpání úvěru na pořízení bydlení, tomu SFRB sníží zůstatek jistiny – zbývající dlužnou částku – o třicet tisíc korun.

Jestliže žádáte o půjčku na koupi nebo výstavbu, ani jeden z páru nesmí vlastnit byt nebo podíl v bytovém družstvu. Zároveň má být žadatel bez dluhů na daních nebo zdravotním či sociálním pojištění. Výjimkou je dlužné pojistné, na které si žadatel domluvil splátkový kalendář a splátky pravidelně hradí.

Jak na žádost?

Žádat o státní půjčku v praxi obnáší vyplnění několika formulářů a doložení řady lejster. „Zájemci o úvěr často nedodávají žádosti kompletní, chybí jim některé předepsané doklady. V takovém případě zasíláme žadatelům výzvy k jejich dodání,“ upozorňuje Marie Lukáčová z oddělení komunikace SFRB. Samotná žádost o poskytnutí úvěru musí obsahovat:

  • jméno, adresu, bydliště a datum narození
  • jméno a datum narození manžela/manželky nebo registrovaného partnera
  • nesezdané páry dokládají jméno a datum narození nezletilého dítěte
  • výši požadovaného úvěru, navrhované zajištění a účel použití úvěru

Mezi další povinná lejstra patří:

  • kopie občanského průkazu
  • originál nebo úředně ověřená kopie oddacího listu nebo dokladu o uzavření registrovaného partnerství
  • úředně ověřená kopie rodného listu dítěte (dokládají nesezdané páry)
  • doklady prokazující příjmy a výdaje obou partnerů: zaměstnanci dokládají potvrzení o výši příjmu, OSVČ daňové přiznání, kdo čerpá nějaký druh úvěru, musí přiložit také kopii smlouvy o úvěru
  • výpis z Centrální evidence exekucí
  • doklady o tom, že nemáte ke dni podání žádosti nedoplatek na daních ani sociálním či zdravotním pojištění
  • vyjádření příslušného vodoprávního úřadu o tom, že se obydlí nenachází v záplavovém území, nebo souhlasné stanovisko vodoprávního úřadu s případnými omezujícími podmínkami pro výstavbu, pokud se obydlí v záplavovém území nachází

Kupujete? Poradíme!

Dost bylo nájmu. Chcete do vlastního, ale váháte, z čeho to vlastní zaplatit? Hypotéka? Nebo úvěr ze stavebního spoření? Poradíme. My porovnáme nabídky, vy ušetříte.

Zbývající formuláře závisí na typu půjčky:

V případě rekonstrukce je potřeba doložit:

  • projektovou dokumentaci
  • lejstro, které prokáže váš právní vztah k obydlí
  • položkový rozpočet
  • potvrzení o příjmech ručitele (potvrzení od zaměstnavatele, OSVČ daňové přiznání), výpis z Centrální evidence exekucí a u podnikatelů potvrzení o bezdlužnosti od správce daně

Žadatelé o půjčku na nákup nemovitosti dokládají:

  • kupní smlouvu nebo smlouvu o smlouvě budoucí kupní
  • originál výpisu z katastru nemovitostí zobrazujícího aktuální stav nemovitosti a vlastnictví prodávajících (dokument nesmí být starší než tři měsíce)
  • prohlášení, že vy ani váš partner nejste v době podání žádosti o poskytnutí úvěru vlastníkem nebo spoluvlastníkem obydlí, ani členem bytového družstva
  • sdělení oprávněné osoby o velikosti podlahové plochy v metrech čtverečných

Při výstavbě rodinného domu je potřeba:

  • originál nebo úředně ověřená kopie o povolení stavby
  • projektová dokumentace a smlouva o dílo se zhotovitelem stavby
  • položkový rozpočet
  • výpis z katastru nemovitostí dokládající vlastnictví pozemku
  • prohlášení, že vy ani váš partner nejste v době podání žádosti o poskytnutí úvěru vlastníkem nebo spoluvlastníkem obydlí, ani členem bytového družstva

Potřebné formuláře najdete zde, pod záložkou Formulář a metodické pokyny.

Vyplněnou žádost o další potřebné dokumenty lze na Státní fond rozvoje bydlení – na pracoviště v Praze či Olomouci – doručit osobně nebo poštou. Pro Prahu platí adresa: Vinohradská 1896/46,120 00, Praha 2. Pro Olomouc: Dolní náměstí 192/9, 779 00, Olomouc. Další variantou je odeslání žádosti skrze datovou schránku. Do pole příjemce zadejte: wikaiz5.

Pokud se na vás nedostane letos, může SFRB vaši žádost přesunout na příští rok. V roce 2019 chce navíc Fond požádat o navýšení prostředků – na půjčky na bydlení by mohla být k dispozici jedna miliarda korun.

Srovnávat se vyplatí

Srovnávat se vyplatí

Kalkulátor.cz je srovnávač, který lidem šetří peníze ve světě energií, pojištění a financí. My počítáme, vy šetříte.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+14
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 3 komentářů

Nejlevnější aplikace na trhu. Zpracujte si daňové přiznání pro fyzické osoby v roce 2024 v jednoduché online aplikaci. Pro naše čtenáře exkluzivní sleva 10 %.

DníHodinMinutVteřin
Slevový kód: PENIZE1O
Vyplnit přiznání

Pokud chcete řešit daně po staru, máme pro vás chytré formuláře.

A tohle už jste četli?

Hypotéky zlevňují méně než sazba ČNB. Banky nechtějí delší fixace

5. 4. 2024 | redakce Peníze.CZ | 2 komentáře

Hypotéky zlevňují méně než sazba ČNB. Banky nechtějí delší fixace

Česká národní banka snížila 20. března dvoutýdenní repo sazbu o pět desetin procentního bodu na 5,75 % p. a., ale úroky hypoték až tak výrazně neklesly. Průměrná nabídková sazba hypoték... celý článek

Levnější hypotéky? Banky vysvětlují, proč teď nesníží úroky

22. 3. 2024 | Olga Skalková

Levnější hypotéky? Banky vysvětlují, proč teď nesníží úroky

Cenu hypoték ovlivňuje především cena dlouhodobých zdrojů a nikoli základní sazba ČNB, připomínají bankéři. Brzdou je také snadná možnost předčasného splacení.

ČNB dál snižuje sazby. Stejným tempem jako minule

20. 3. 2024 | redakce Peníze.CZ

ČNB dál snižuje sazby. Stejným tempem jako minule

Bankovní rada České národní banky na svém dnešním jednání rozhodla o snížení úrokových sazeb o 0,5 procentního bodu na 5,75 procenta počínaje 21. březnem. Jde o nejnižší hodnotu od... celý článek

Banky omezují delší fixace. Nová čísla o hypotékách

7. 3. 2024 | Petr Kučera | 1 komentář

Banky omezují delší fixace. Nová čísla o hypotékách

Průměrná úroková sazba nově nabízených hypotečních úvěrů v Česku se za poslední měsíc prakticky nezměnila. Pro úvěr do 80 procent odhadní hodnoty nemovitosti (LTV) je sazba 5,62 % p.... celý článek

Startují výhodné úvěry k programu Oprav dům po babičce. Mají bezkonkurenční úrok

29. 2. 2024 | redakce Peníze.CZ

Startují výhodné úvěry k programu Oprav dům po babičce. Mají bezkonkurenční úrok

Dotační program Oprav dům po babičce doplní nabídka výhodných úvěrů od stavebních spořitelen a bank. Úrok bude poloviční proti tomu, co běžně nabízí trh – maximální RPSN bude 3,5 procenta... celý článek

Partners Financial Services