Na státní půjčky na bydlení si stát letos vyhradil sto milionů. Půjčil dva a půl

| rubrika: Aktuálně.cz | 18. 9. 2016 | 7 komentářů
Od 21. dubna dostal Státní fond rozvoje bydlení jen patnáct žádostí o úvěry na nové bydlení pro mladé, se čtyřmi zájemci zatím uzavřel smlouvu. Příčinou malého zájmu je jednak to, že komerční hypotéky stále zlevňují, především ale to, že „státní hypotéka“ je maximálně na 600 tisíc korun.

O speciální úvěry na nové bydlení je zatím minimální zájem. „Státní hypotéky“ pro lidi mladší 36 let, kteří se starají o malé dítě do šesti let věku, schválila vláda na začátku března.

Státní fond rozvoje bydlení dostal od 21. dubna jen patnáct žádostí, z toho se čtyřmi zájemci už uzavřel smlouvu. Na nový dům či byt zatím fond půjčil v součtu 2,4 milionu korun. V rozpočtu přitom pro letošní rok počítal s částkou až 100 milionů.

„Zájem je co do počtu přijatých žádostí zatím nižší, než jsme očekávali,“ říká Veronika Vároši, mluvčí Ministerstva pro místní rozvoj, pod které podpora bydlení patří. „Na druhé straně ale dostáváme na podmínky programu opravdu velký počet dotazů, takže počet žádostí ještě může narůst,“ dodává mluvčí.

Hledáte dům nebo byt snů? Na koupi, na pronájem? Chcete investovat do realit a hledáte nemovitost? Podnikáte a hledáte komerční nemovitost? Vyzkoušejte náš realitní katalog. Desetitisíce nabídek realitních kanceláří a developerských projektů z celého Česka.

Reality Peníze.cz

„Podle našich analýz by měl být roční zájem o zhruba 900 úvěrů, přičemž fond je schopen ročně uspokojit 1800 žadatelů,“ předpokládala ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová (ANO), když záměr ve vládě prosazovala.

Mluvčí ministerstva nyní říká, že podle nových poznatků je zatím nižší počet žádostí ovlivněn jednak skladbou zájemců o úvěr, jednak „aktuální situací v bankovním sektoru“.

Maximální výše „státní hypotéky“ totiž dosahuje jen 600 tisíc korun a zároveň může jít nejvýše o polovinu celkových výdajů na nové bydlení. „Jenže zatím jsou žadateli převážně mladí lidé hledající vlastní bydlení ve velkých městech, kde je cena bydlení vyšší, a náš limitní úvěr jim nestačí,“ vysvětluje Vároši.

Ministerstvo nicméně ujišťuje, že se startem a administrativou nového programu nemělo žádné nové výdaje. „Náklady Státního fondu rozvoje bydlení ani MMR se nezvýšily. Administrace Programu 600 je zajištěna stávajícími pracovníky, personální stav nebyl navýšen,“ říká mluvčí.

Fond počítá s pokračováním programu i v následujícím roce, rozpočet zatím není stanoven. „Po roce fungování programu proběhne první vyhodnocení, a pokud bude potřeba provést změnu podmínek, budou řešeny na úrovni vlády. Aktuální situace na trhu hypoték bude samozřejmě brána v úvahu,“ dodává Vároši.

Kritici programu upozorňovali na to, že státní podpora přichází v době, kdy jsou tržní sazby bankovních hypoték rekordně nízké. „Kvůli omezeným rodinným příjmům mohou mít mladí lidé s dětmi ztížený přístup k úvěrům na komerčním trhu,“ obhajoval to však na jaře ředitel fondu František Hadáček.

Celý článek si přečtete na Aktuálně.cz

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

-14
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 7 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

19. 9. 2016 9:45, kodiak medvěd

Důvodů, proč to skoro nikdo nechce, bude hned několik:
- Účel je vymezen jako: pořízení obydlí novostavbou rodinného domu nebo bytu, změnou stavby nebo její části na stavbu pro bydlení, koupí, převodem družstevního podílu v bytovém družstvu. Čili na klasickou koupi bytu to určeno není a tím se z řad žadatelů vylučuje naprostá většina potenciálních zájemců.
- Úroková sazba minimálně ve výši referenční sazby EU + 1–2 % p.a., fixní nejdéle na dobu 5 let. Banky dnes fixují pod 2% i na 10 let.
- Splatnost maximálně 15 let. Banky umožňují běžně až 30 let.
- SFRB uvádí několik možností zajištění úvěru, na prvním místě zástavním právem. Pokud budu mít na nemovitosti zástavní právo SFRB, nemohu tam dát zástavní právo k hypotečnímu úvěru.
- Výše maximálně 600 000 Kč, kombinace s hypotékou je problematická a i v takovém případě musí mít žadatel nejméně 10% vlastních nepůjčených peněz.
- Žadatelé musí mít dítě do 6 let věku. Milí mladí přátelé, pořiďte si nejprve potomka a pak řeště bydlení – to vám vzkazuje váš stát.
Čili SFRB vytvořil program, o kterém muselo být předem jasné, že zájemci o něj se budou počítat v jednotkách. Ale paní ministryně má čárku za pilnost a třeba to pro někoho mělo i jiné zajímavé efekty. A nebo na ministerstvu a v SFRB sedí nekompetentní hlupáci, tím by se to dalo také vysvětlit.

+22
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (7 komentářů) příspěvků.
Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.