Neprůhledné triky bank: levná hypotéka vás může přijít draho

| rubrika: Komentář | 26. 4. 2011 | 12 komentářů
Neprůhledné triky bank: levná hypotéka vás může přijít draho
Jaro je vždy pro řadu lidí impulzem pro přemýšlení o novém bydlení. Letos však hypoteční sezónu už o dva měsíce dříve odstartovaly vládní plány na navyšování daní a rušení daňových odpočtů. Každý si tak velmi rychle spočítal, že masivní zvýšení DPH jeho nový byt či dům výrazně prodraží.

Vládě se pohodlná cesta zvyšování daní místo škrtání výdajů evidentně zalíbila. S pořízením bydlení je tedy třeba spěchat – kdo ví, jaké další daňové změny se mohou ve Sněmovně objevit na podzim.

Podpora bydlení je podpora odpovědných

Na hypoteční trh má vedle zvýšení DPH velký dopad i navrhované zrušení daňových odpočtů u hypoték a úvěrů ze stavebního spoření. Uvidíme, zda odpočty nakonec přežijí, protože proti návrhu ministra financí se postavila dokonce i jeho vlastní strana. A není se co divit, protože na rozdíl od „daňověoptimalizačních“ výjimek typu stravenek či režijních jízdenek, které lidem pouze snižují daně, ale k ničemu pozitivnímu je nemotivují, mají daňové odpočty z úvěrů na bydlení ekonomický i společenský smysl. Podobně jako odpočty za děti nebo za příspěvky na charitu odměňují odpočty z úvěrů na bydlení ty, kteří se chovají odpovědně a investují do sebe a do svých rodin.

Navržené zm ěny, které ovlivní ceny nového bydlení:

  • DPH u novostaveb bytů do 120 m² a domů do 350 m² vzroste o 7,5 %.
  • Zrušení možnosti odečíst si z daní úroky úvěrů ze stavebního spoření a hypotéky.

A o kolik může nové bydlení podražit? Tým Peníze.cz postavil kalkulačku, která vám dopady změn vyčíslí.

Novinka mezi kalkulačkami na Peníze.cz: unikátní srovnání, kdy se vyplatí hypotéka a kdy úvěr ze stavebního spoření.

Neodolatelně nízké sazby hypoték

Anketa

Má stát zvýhodňovat bydlení ve vlastním?

Nejistota okolo budoucích podmínek přesvědčila nejen spoustu lidí k tomu, aby si hypotéku nebo úvěr ze stavebního spoření vzali co nejrychleji, ale motivovala i některé banky k tomu, aby si zkusily ukousnout větší kus hypotečního koláče. Poslední dva měsíce tak přichází jedna speciální akce za druhou. Na konci zimy jsme ještě valili oči na hypotéku se sazbou tři procenta, nyní nejprve přišly hypotéky s baťovskou sazbou 2,99 % a ve snaze urvat tržní podíl bez ohledu na ziskovost se dokonce na trhu objevila nabídka hypotéky za 2,5 %.

Neodolatelné jsou však tyto sazby jen na první pohled, nabídky mají spoustu „ale“ a banky sázejí na to, že lidé, zaslepení nízkou sazbou na billboardu nebo v televizní reklamě, nebudou přemýšlet a hlavně – nebudou počítat. Všechny tyto kouzelné nabídky jsou hypotéky s pohyblivou sazbou, jejich skutečný úrok se odvíjí od úroků na bankovním trhu. A vzhledem k nevyhnutelnému zvyšování úrokových sazeb to znamená jediné – nízká splátka vydrží jen pár měsíců a pak bude hůř. Kdo má napjatý rozpočet a sází na dlouhodobě nízkou splátku, dostane se velmi rychle do problémů.

Levná hypotéka se vám nejspíš prodraží

Vedle rádoby nízké splátky hypotéky ovšem klienty, kteří kývnou na tyto lákavé nabídky, čeká ještě několik dalších výdajů. Především je to povinné pojištění schopnosti splácet, za které klient zaplatí klidně i pět procent své měsíční splátky. A také povinný účet u dané banky. Zatímco někde je k dispozici účet zdarma nebo maximálně do sta korun měsíčně, u jedné z lákavých „hypoték v akci“ musíte povinně využívat geniální zlatý účet za 499 Kč za měsíc. Povinné pojištění a účet, který nepotřebujete, dokážou průměrnou hypotéku prodražit téměř o deset procent.

Takže ano – pokud chcete nové bydlení, je kvůli změnám DPH rozumné spěchat. Ale pokud chcete i hypotéku, tak rozhodně nespěchejte zase tolik a připomeňte si napřed jednoduché pravidlo – příliš nízká sazba znamená, že na vás banka vydělá jinde. Takže pečlivě počítejte a ptejte se na podmínky, ušetříte dost peněz.

Psáno pro Lidové noviny

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

+7
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 12 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

26. 4. 2011 20:21, eďa

Spočítat se dá všechno. Vždy půjde ale jen o teorii. Raděj se nauč vidět- (zřít energii plynoucí vesmírem), ty se jen díváš a tak zabředáš v gravitačním poli -hmota tě uchvátila. Zvedni křídla a leť !

Zobrazit celé vlákno

+3
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

26. 4. 2011 12:20, eďa

Nepotřebuji peníze - ani hromadit ani utrácet. Zajímají mě jiné poklady a umění, které ovšem nepocházejí z tohoto světa - řekněme, že jsou transcendentálního charakteru, když už se ptáte a s tím jsou spojené i jisté schopnosti, než jen přihlouplé světské hromadění majetku a dalších nesmyslů. Jen považte, že si do zásvětí neodnesete ani lžičku od kávy.

Zobrazit celé vlákno

-3
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (12 komentářů) příspěvků.
Partners Financial Services

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.