Nejlepší spořicí účty a termínované vklady. Nové žebříčky
14. 11. 2023 | Petr Kučera | 2 komentáře

Kam se teď podívat, když chcete úspory ochránit před inflací líp než na běžném účtu, ale zároveň nemáte zájem je investovat?
O dalším vývoji úrokových sazeb, případných intervencích na měnovém trhu a obecně o měnové politice bude od července rozhodovat bankovní rada České národní banky v novém složení. Prezident Miloš Zeman do ní dnes jmenoval tři nové členy: ekonomky Karinu Kubelkovou a Evu Zamrazilovou a ekonoma Jana Fraita. Zamrazilová bude viceguvernérkou.
Kubelková dosud působí jako analytička Hospodářské komory. Zamrazilová je předsedkyní Národní rozpočtové rady, v bankovní radě ČNB už působila v letech 2008 až 2014. Frait je nyní v centrální bance ředitelem sekce finanční stability, také on už byl členem bankovní rady (2000 až 2006).
„Bankovní rada v novém složení bude zárukou kontinuity a důvěryhodnosti ČNB. Děkuji současné bankovní radě, která včas rozpoznala povahu inflace a začala s ní bojovat. Kroky, které k tomu vedly, nejsou a nebudou populární, přesto očekávám, že byly nezbytné a myslím, že se už brzy začnou projevovat ve zpomalování inflace,“ uvedla při jmenování Zamrazilová.
„Současná situace vyžaduje hlubší analýzu a každý další krok musí být pečlivě zvažován. Uděláme maximum pro návrat cenové stability. Je třeba koordinovat měnovou a fiskální politiku, nelze do ekonomiky dál přilévat peníze v nadměrném množství,“ dodala nová viceguvernérka.
Z bankovní rady odchází současný guvernér Jiří Rusnok, kterému končí druhý mandát a nemohl už být znovu jmenován. Odchází také současný viceguvernér Tomáš Nidetzký, o němž se dříve mluvilo jako o možném nástupci Rusnoka. Po prvním funkčním období končí také Vojtěch Benda.
Spočítejte si, jak inflace znehodnocuje úspory. Co udělá s hodnotou vašich peněz a jak klesá kupní síla? Ukážeme, kolik vám zůstane v následujících letech, když meziroční inflace dosáhne určité hodnoty. A umíme to i naopak: Kolik vám zůstalo z vašich úspor v předchozích letech?
Zeman už 11. května jmenoval novým guvernérem stávajícího člena rady Aleše Michla. Ten je stejně jako Zeman odpůrcem současné politiky ČNB, která v poslední době rychle zvyšuje v boji s vysokou inflací úrokové sazby. Základní úrok ČNB, od něhož se odvíjí cena peněz v české ekonomice, je nyní na 5,75 % a na posledním zasedání bankovní rady v současném složení, které bude za dva týdny, zřejmě znovu poroste nad 6 %. Podle Zemana kromě jiného vysoké úroky zapřičiňují „hypoteční krizi“, když objem sjednaných úvěrů letos meziročně výrazně poklesl.
V dosavadní radě je proti růstu sazeb s Michlem pouze Oldřich Dědek. V sedmičlenné radě byl tak dosud poměr 5:2 pro růst sazeb. Zda se to s novými členy automaticky změní, není jisté. Například Hospodářské noviny uvádějí, že prezidentův nový výběr zatím úplnou otočku nepřinese. Frait se na současné měnové politice podílel a připravoval pro bankovní radu podklady. Bude se tedy podle HN nejspíš řídit makroekonomickými modely, jako většina radních dosud. Nejblíž k odmítání vysokých úroků může mít Kubelková, která dnes pracuje v organizaci zastupující zájmy firem. Těm vysoké úroky zdražují financování a tedy provoz.
Zeman má před koncem svého prezidentství šanci bankovní radu ČNB proměnit ještě více, když v únoru končí první funkční období i Dědkovi a dalšímu viceguvernérovi Marku Morovi.
Michl při svém jmenování do funkce guvernéra v květnu uvedl, že na prvním zasedání bankovní rady pod jeho vedením navrhne stabilitu úrokových sazeb po určitou dobu. „Následně vyhodnotíme dopady dosavadní měnové politiky, vyhodnotíme aktuální stav ekonomiky a potom rozhodneme, co dál,“ řekl.
„Hlavním cílem bude vrátit inflaci ke 2 %. Předpokládám, že to bude trvat dva roky. Jde z větší části o nákladovou inflaci, která je převážně dovezená přes drahé energie a vysoké úrokové sazby ji nesnižují,“ dodal nový guvernér.
Bankovní rada ČNB určuje měnovou politiku země. Nejvíc je teď vidět rychlé zvyšování úrokových sazeb, rada rozhoduje také třeba o měnových intervencích nebo o omezování hypotečního trhu. Guvernér v ní má jeden hlas ze sedmi. Každý člen bankovní rady je volen na šest let. Jmenování radních je čistě v kompetenci prezidenta.
Zdroj: Peníze.cz, ČNB
Sdílejte článek, než ho smažem
Diskuze
Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy
8. 6. 2022 18:55, Hypotékář
Když koukám na tu sestavu, tak mne až zamrazilo. A to dne máme teplotně krásný letní den.
Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy
8. 6. 2022 18:05
v cesku je drahota bida lide v tichosti opousteji tento drahy skorumplovany stat kde neni zadna budoucnost ostuda teto vlady
V diskuzi je celkem (9 komentářů) příspěvků.