Bankovní rada České národní banky dnes překvapivě rozhodla o zvýšení úrokových sazeb o čtvrt procentního bodu.
Základní dvoutýdenní repo sazbu tak zvedá na 2,25 procenta, lombardní sazbu na 3,25 a diskontní sazbu na 1,25 procenta. Nově stanovené úrokové sazby začnou platit zítra.
Pro zvýšení úroků hlasovali čtyři členové rady, tři byli proti. Podle guvernéra ČNB Jiřího Rusnoka rozhodnutí vychází z nové makroekonomické prognózy centrální banky. „S ní je konzistentní nejprve nárůst domácích tržních sazeb následovaný jejich poklesem ve druhé polovině roku 2020,“ řekl Rusnok. ČNB ve své nové prognóze počítá pro březen s meziroční inflací 3,6 procenta, pro duben pak s 3,7 procenty. „Nepředpokládáme, že by inflační tlaky eskalovaly dále tak, že bychom museli reagovat dalším zvýšením sazeb,“ dodal guvernér.
„Obavy z vyšší inflace a ztráty kredibility ČNB tak zvítězily nad obavami ze zpomalující domácí ekonomiky a dalšími zahraničními riziky,“ komentuje rozhodnutí Jakub Seidler, ekonom ING Bank.
„Koruna v reakci na rozhodnutí bankovní rady prudce posiluje, poprvé od října 2012 je pod úrovní 25 korun za euro. ČNB vyhodnotila proinflační rizika přicházející z tuzemské ekonomiky jako závažnější než rizika protiinflační, přicházející ze zahraničí, včetně možného rozsáhlého šíření koronavirové nákazy,“ říká Lukáš Kovanda, ekonom společnosti Czech Fund.
„Kurz koruny byl ještě pár minut před 14. hodinou, kdy ČNB rozhodnutí rady zveřejnila, nad 25,10, ale již o pár minut později byla koruna pod 24,90 CZK/EUR, což je posílení skoro o celé jedno procento,“ spočítal to koruně Martin Mašát, analytik společnosti Partners.
Inflace se dostala nad hranici tří procent a nic zatím nenasvědčuje, že by měla rychle klesat. ČNB na to reaguje.
„Ačkoli současná inflace je pro ČNB prohraná bitva a měnová politika se soustředí na inflaci v horizontu roku, roku a půl, inflační tlaky se mohly v nové prognóze ukázat jako trvalejší a silnější. ČNB je zároveň primárně „hlídač“ inflace, na rozdíl například od americké centrální banky, která bere v potaz i vývoj na trhu práce,“ říká Seidler.
„Bankovní rada evidentně reaguje na vyšší inflaci a rozšiřuje úrokový diferenciál. Zatímco Fed své sazby snižoval a ECB teprve nedávno restartovala svůj program kvantitativního uvolňování, ČNB jde proti proudu a měnové podmínky dál zpřísňuje,“ dodal analytik ČSOB Petr Dufek.
Analytici upozorňují, že ČNB zvedá úroky navzdory globální nejistotě a silnějšímu kurzu české koruny, který zlevňuje dovozy.
„Bankovní radu neodradil ani nevalný výkon evropské a německé ekonomiky, který se již zřetelně přelévá do tuzemska. I poslední data naznačují, že výkonnost německého průmyslu zůstává bídná a ten český se právě dnes oficiálně ocitl v technické recesi. Bankéři ovšem evidentně nepovažují tato rizika za natolik závažná a převážil u nich do budoucna opatrný optimismus,“ říká analytik Raiffeisenbank Vít Hradil.
Český statistický úřad dnes zveřejnil výsledky průmyslu za loňský rok, produkce po pěti letech růstu mírně klesla. Konkrétně to bylo o 0,5 procenta. V samotném prosinci to byl pokles o 0,9 procenta, respektive o 3,4 procenta po kalendářním očištění.
Mašát upozorňuje, že zvýšení sazeb přinese tlak na banky, aby zdražily úvěry. „Proč by dál půjčovaly za nízké úroky, když si budou moci uložit peníze u ČNB – rychle, dobře a kolik chtějí. Nečekejme, že raketově vzroste úročení spořicích účtů. Na tomto poli je aktivita bank obecně velice laxní,“ říká analytik Partners.
Pozornost na sebe ČNB strhla už s předstihem, když dopoledne oznámila, že dnešní rozhodnutí zveřejní s hodinovým zpožděním. Už tehdy se dalo překvapení čekat. Na tiskové konferenci po jednání rda pak Rusnok označil dnešní diskuzi za složitou a potvrdil, že odsunutí vyhlášení výsledku bylo způsobeno obtížným hledáním konsenzu.
Sdílejte článek, než ho smažem
Diskuze
Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy
6. 2. 2020 21:55, deprese
Už teď švédská firma koupila 42500 bytů v Ostravě, v těch bytech bydlí 90 tis lidí.
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
V diskuzi je celkem (33 komentářů) příspěvků.