Pokles sazeb: žně pro dluhopisové fondy

Tomáš Skřivánek | 29. 4. 2002
Pokles sazeb: žně pro dluhopisové fondy
Skoro miliardu korun po několikatýdenní prodlevě získaly znovu během jediného týdne tuzemské podílové fondy. ČNB navíc razantně snížila úrokové sazby. Poslední úplný dubnový týden byl na události více než bohatý.

Nejdůležitější událostí uplynulého týdne byl pokles úrokových sazeb ČNB (profil, názory) o půl procentního bodu. Protože razance snížení sazeb byla nečekaná, nestačila se změna ještě ani plně projevit v ocenění portfolií fondů. Ještě do konce dubna lze očekávat krátkodobý skokový nárůst výkonnosti fondů peněžního trhu a fondů dluhopisových, neboť rozhodnutí ČNB zvedlo ceny dluhopisů po celé výnosové křivce.

Kdo již má fondy peněžního trhu nakoupené, může se radovat, kdo ne, bude zřejmě investici déle a důkladněji zvažovat. Dlouhodobě totiž především fondy peněžního trhu snížením sazeb utrpí. Budou muset peníze investorů ukládat do málo výnosných nástrojů a jejich výkonnost klesne. Všechno špatné je ale k něčemu dobré: díky nízkým sazbám se plně projeví kvalita jednotlivých portfolio manažerů, neboť každá desetina procenta výkonnosti fondu navíc bude hrát při rozhodování investorů roli. Pomalu abychom si začali zvykat na představu, že úrokové sazby v ČR nejsou vyšší, ale naopak nižší, než v zemích eurozóny. Je totiž představitelné, že ani poslední snížení sazeb nebylo poslední.

ČSOB výnosový a ti druzí

Nejvíce peněz – 703 milionů korun - získal ČSOB výnosový (profil, názory), následovaný s odstupem více než půl miliardy Sporoinvestem ISČS (profil, názory), a IKS peněžní trh (profil, názory) a Sporobondem ISČS (profil, názory). Souhrnný ukazatel přírůstku peněz pod správu investiční společnosti za týden vede s notným náskokem OB Invest. Od podílníků získala 702 milionů nových peněz. Druhá ISČS "nabobtnala" o 280 milionů korun a třetí IKS KB o 86 milionů korun. Náskok má OB Invest také v měsíčním horizontu. Za tu dobu získala 1,65 miliardy korun nových investic, ISČS 921 milionů korun a IKS Komerční banky 379 milionů korun. Znovu se ale ukazuje, že srovnávat fond určený korporacím (ČSOB výnosový) a fondy pro veřejnost (všechny ostatní úspěšné), je jako sčítat jablka s hruškami.

Nejvíce peněz, 121 milionů korun, odplynulo již tradičně z Restitučního fondu (profil, názory). Na dalších místech, s poklesem majetku o pouhé jednotky milionů, se umístily ISČS Výnosový (profil, názory), IKS Globální (profil, názory) a Výnosový fond První investiční (profil, názory). Fondy nevzniklé z kuponové privatizace zastupoval v tabulce neúspěšných, které podílníci opouštějí, Pioneer Trust (profil, názory). S odlivem majetku za 2,7 milionu korun se umístil na pátém místě. Podívejte se na další fondy s nejnižšími týdenními čistými prodeji.

Akcie a do nich investující fondy dále klesají

Týdenní výkonnosti všech kategorií fondů s výjimkou dluhopisových a peněžního trhu jsou záporné.

Akciové fondy za poslední týden poklesly o 1,97 procenta. V měsíčním horizontu znehodnotily majetek připadající na jeden podíl v průměru o minus 5,28 procenta, za poslední čtvrt rok ale poklesl majetek každého podílníka v průměru o 7,45 procenta a za rok propadl o plných 27 procent. Čelo tabulky fondů s nejvyšším zhodnocením obsadil s 1,6 procenta smíšený fond InvestAGe AGB (profil, názory) před stále úspěšnějším Citicorp OPF akcií (OFCITAKC). Nejvíce, přes 4,47 procenta, ztrácel ČSOB světový akciový (profil, názory), následovaný s minus 3,49 procenty svým bratrem - ČSOB evropským akciovým (profil, názory).

Co dalšího se ve světě fondů minulý týden stalo? Vše potřebné jako vždy najdete v našich pravidelných tabulkách:

Tabulka výkonnosti a prodejů jednotlivých kategorií fondů

Tabulka fondů s nejvyššími a nejnižšími čistými prodeji, nejvyššími prodeji a nejvyššími odkupy

Čtveřice tabulek s fondy s nejlepší a nejhorší výkonností v týdenním horizontu a v horizontu ročním

Tabulka tržních podílů a celkových prodejů jednotlivých investičních společností

Co si myslíte o posledním snížení sazeb? Obětovala ČNB úroky a motivaci lidí spořit na obhajobu měny? Domníváte se, že lidé peníze raději utratí než aby je uložili s úrokem dvě až tři procenta ročně? Bylo toto snižování poslední, nebo k němu ČNB přistoupí v tomto roce znovu? Podělte se s ostatními o své názory!

Pravidelné pondělní komentáře k trhu podílových fondů
sponzoruje Investiční kapitálová společnost KB.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

0
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů
Simplecoin

A tohle už jste četli?

Spořicí účty mají nového krále. Přehled nejlepších

19. 5. 2022 | Petr Kučera | 22 komentářů

Spořicí účty mají nového krále. Přehled nejlepších

Víc než desetinu úspor na běžném účtu může za rok ukousnout inflace. Jak je ochránit co nejlíp, když nechcete zkusit investice? Nezávislé porovnání spořicích účtů a termínovaných vkladů. celý článek

Novým guvernérem ČNB je Aleš Michl, jmenoval ho prezident

11. 5. 2022 | Jiří Hovorka | 10 komentářů

Novým guvernérem ČNB je Aleš Michl, jmenoval ho prezident

Novým guvernérem České národní banky (ČNB) bude od července Aleš Michl. Dnes ho do funkce jmenoval prezident Miloš Zeman.

ČNB zvyšuje úroky víc, než se čekalo

5. 5. 2022 | Jiří Hovorka | 25 komentářů

ČNB zvyšuje úroky víc, než se čekalo

Bankovní rada ČNB překvapila a peníze v Česku dál výrazně zdražují. Úroky začínají rychle růst i ve Spojených státech.

Splátky hypoték rostou o tisíce, úroky míří k 6 %

5. 5. 2022 | Jiří Hovorka | 62 komentářů

Splátky hypoték rostou o tisíce, úroky míří k 6 %

Banky teď nabízejí hypotéky s průměrným úrokem 5,33 %. Ukazuje to statistika Fincentrum Hypoindex. Ta nově vychází z nabídkových cen, zatímco dříve monitorovala až hodnoty ve skutečně... celý článek

Dáme víc, hlásí banky. Nejlepší spořicí účty a termínované vklady

2. 5. 2022 | Petr Kučera | 19 komentářů

Dáme víc, hlásí banky. Nejlepší spořicí účty a termínované vklady

Víc než desetinu úspor na běžném účtu může za rok ukousnout inflace. Jak je ochránit co nejlíp, když nechcete zkusit investice?

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.