Poradna - Vypověď pojištění

Prosím o radu.Zrušila jsem životní pojištění Dynamik do dvou měsíců od uzavření smlouvy s osmidenní výpovědní lhůtou.Následně mi došel dopis s tím,že je třeba provést ověření podpisu na smlouvě buď notářsky, na městském úřadě, nebo na nejbližší agentuře České pojišťovny a.s. k sepsání nové žádosti o zrušení pojistné smlouvy,kde ověření podpisu provedou pracovníci ČP a.s. Učinila jsem tak, ovšem vše již probíhalo v době,která již nespadala pod dvouměsíční výpověď s osmidenní výpovědní lhůtou Ovšem myslela jsem si,že chtějí po mě pouze dodatek k té mojí původní výpovědi. Jaké bylo moje překvapení, když mi přišlo potvrzení o zrušení mé pojistky, ovšem už v jiné lhůtě.Nyní se konec pojištění prodloužil tímto asi o dva měsíce, což je pro mě nevýhodné z důvodu doplatku pojistného,které bych tímto měla ještě doplatit.Neplatí snad moje první výpověď ? Nikdo mě o této nevýhodě neinformoval.A ještě důležitá věc. Já jsem při sjednání pojistky podepsala pouze zdravotní dotazník a v žádance o pojištění můj podpis nebyl. Při ověřování mého podpisu na přepážce České pojišťovny jsem zjistila, že člověk, který se mnou smlouvu uzavíral, tento můj podpis zfalšoval.Nepodala jsem žádné oznámení, ale to jsem nevěděla,jaký to vše bude mít pro mě dopad.Nemohu třeba tuto celou smlouvu ještě zpochybnit, nebo jsem ji vlastně přiznala svou výpovědí? Moje kopie žádanky ,kterou mám doma je nepodepsaná,byl by to nějaký důkaz?Známá má s tímto člověkem stejnou zkušenost. Udělal ji špatně výpověď, následně napsal novou, kterou si sám podepsal a tím se jí posunula výpovědní lhůta také jako u mě. Ještě by mě taky zajímalo do jaké doby je pojišťovna povinna vyplatit odbytné od konce zániku pojištění.Moc děkuji za odpověď a taky doufám,že jsem dotaz napsala tak, aby byl srozumitelný. Iveta

Dotaz poslal/a: , 21. 09. 2005 21:31

Pokud jste prokazatelně nepodepsala návrh, smlouva pravděpodobně vůbec nevznikla, to by se ovšem muselo zřejmě prokazovat u soudu. Proto je pro Vás praktičtější trvat na původní výpovědi. Nemám před sebou smluvní podmínky a nevím tedy, zda je tam uvedeno, že na výpovědi musí být ověřený podpis. Pokud to tam uvedeno není, je požadavek pojišťovny zcela neoprávněný. Zvláště pak v případě, kdy jste svůj podpis pod původní výpovědí nezpochybnila a uznala jej za svůj. Pokud je ověřený podpis uveden ve smluvních či všeobecných podmínkách, má pravdu pojišťovna a chce to příště lépe číst... Podívejte se tedy do podmínek a podle toho dále postupujte - bude tam někde článek "Zánik pojištění" a tam bude způsob výpovědi popsaný.

Petr Šafránek -

Předseda Legislativně právní komise a generální sekretář Asociace finančních zprostředkovatelů a finančních poradců České republiky (AFIZ).

, 22. 09. 2005 06:37

Nenalezeny žádné články

Partner sekce

ČSOB Pojišťovna, a.s.

ČSOB Pojišťovna, a.s.

ČSOB Pojišťovna je univerzální pojišťovnou nabízející celou řadu životních i neživotních pojištění pro fyzické i právnické osoby. Objemem předepsaného pojistného se řadí na 4. místo mezi všemi pojišťovnami českého trhu.

Za tuto kategorii odpovídá:

http://www.csobpoj.cz

Ušetřete s Peníze.cz

Naši čtenáři s námi ušetřili už  16 368 736 Kč. Podívejte se na poslední poptávky a vyzkoušejte nás také. Vše je zcela zdarma.

Aktuální články

Máte si pořídit Bezvavlasy? O novou akcii bude zájem

Máte si pořídit Bezvavlasy? O novou akcii bude zájem

Jak lákavá je nabídka akcií společnosti Bezvavlasy, českého e-shopu s téměř půlmiliardovým...více

Fiala slíbil na drahé energie víc, než měl. Příspěvek má limit

Fiala slíbil na drahé energie víc, než měl. Příspěvek má limit

Lidé v Česku zaplatí za bydlení maximálně 30 %, v Praze 35 % svých příjmů včetně poplatků...více

Nováček na burze: Akcie od 490 korun, úpis začíná

Nováček na burze: Akcie od 490 korun, úpis začíná

Na trh Start pražské burzy míří další nová akcie, tentokrát si pro peníze od investorů...více

Interaktivní grafiky

Nemáte v peněžence poklad? Tyhle koruny jsou vzácné

Nemáte v peněžence poklad? Tyhle koruny jsou vzácné

Zlatý svatováclavský pětidukát z roku 1937, který se před týdnem vydražil za rekordních...více

Nejlevnější byty v Česku. Podívejte se, co koupíte za půl milionu

Nejlevnější byty v Česku. Podívejte se, co koupíte za půl milionu

Byty dál prudce zdražují. Přesto se dají najít i za půl milionu korun. Jak vypadají a...více

Tyhle řetězce mizí z Česka. Nepřežily covidové peklo

Tyhle řetězce mizí z Česka. Nepřežily covidové peklo

Dva roky s covidovými omezeními a uzavírkami znamenaly pohromu jak pro mnoho menších kamenných...více

Nové tipy, kam na výlet. Radši s plnou peněženkou

Nové tipy, kam na výlet. Radši s plnou peněženkou

Pod Králickým Sněžníkem se otevírá Sky Bridge – nejdelší visutý most pro pěší na světě....více

Přihlášení k newsletteru

Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.

Informace ke zpracování osobních údajů
Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.