Poradna - Investor plus - je to životní pojištění pojištění

Zblbnut pojišťovacím agentem, uzavřel jsem životní pojištění "Investor plus" u ING. Tehdy jsem se o peníze moc nestaral a věřil jsem agentovi. Nyní jsem si smlouvu s hrůzou podrobně přečetl, a je to takto: měsíčně platím určenou částku do fondu. Kdyby nastala pojistná událost, dostanu hodnotu podílu ve fondu v den události, jinak ji dostanu ve sjednaný den zániku "pojištění". To není pojistka, ale loterie! Kdyby např. v den zániku pojištění byly kurz nevýhodný a vyplatilo by se počkat, nemohu - je prostě konec a hotovo. Také v případě pojistné události nedostanu více, než jsem "vyinvestoval". Smlouva je samozřejmě postavena tak, že její vypovězení je drahé. To byl popis, a teď můj dotaz: Jde vůbec o životní pojištění? Není obcházení zákona, když ING k tomuto produktu vystavuje potvrzení pro daňové úlevy jako by šlo o životní pojištění, jehož funkce, pro které jej stát podporuje, jsou ale jiné? Nejde jen o normální investice do fondů nazvané pro vytření zraku živ. pojištěním? Není to klamání klientů a tím i lest a také nekalá soutěž vůči jiným podílovým fondům? Není nejlepší byť i ze ztrátou rychle odejít? Tyto otázky si kladu a rád bych alespoň na některé dostal odpověď, za kterou děkuji.

Dotaz poslal/a: , 17. 11. 2004 09:21

Vážený pane Zlámale, pojišťovny skutečně nabízejí produkty, kterými nic nepojišťují (tedy nenesou žádné riziko), jde o nástroje kolektivního investování. Můžete se s nimi setkat v podobě tzv. pojištění dožití, kde je garantována částka k výplatě při dožití sjednaného konce pojistky, a v podobě investičního životního pojištění s nulovou pojistnou částkou pro případ smrti (vyplacena je pouze aktuální hodnota podílových jednotek, tedy pojišťovna nenese žádné riziko). Takovým investičním pojištěním s nulovou pojistnou částkou pro případ smrti je i Vaše pojistka. Tyto produkty se skutečně označují jako produkty životního pojištění, ač máte pravdu, že nejsou pojistkami v pravém slova smyslu. Nicméně toto označení umožňuje na tyto produkty čerpat daňové úlevy, tedy odpočítávat pojistné do výše 12.000 od základu daně a vyplácet na ně příspěvek zaměstnavatele až do výše 8.000 ročně. Osobně vidím jejich význam pouze v této souvislosti, tedy pokud využijtete tyto daňové odpočty nebo Vám přispívá zaměstnavatel. Výhodou pak je, že pojišťovna si nestrhává žádný poplatek za krytí rizika, tudíž lze příslušné daňové výhody využít na maximum (za předpokladu, že krytí rizika nepotřebujete). Pojišťovna si ovšem strhává několik dalších poplatků a výnos je navíc na konci zdaněn 15% (alespoň podle současné podoby zákona). Právě z tohoto důvodu se Vám tato pojistka (či spíše investice) vyplatí jen tehdy, pokud využijte daňový odpočet a/nebo dostáváte příspěvek zaměstnavatele. Jedině to Vám může poplatky pojišťovně kompenzovat. V opačném případě je výhodnější přímá investice do otevřených podílových fondů. Investiční pojistka má ještě jednu jistou výhodu, a to sice v tom, že můžete investovat relativně velmi malé částky i do akciových fondů. Akciový otevřený podílový fond, který by přijal řádově stokoruny každý měsíc, na trhu (zatím) není.
Pokud pojistka INVESTOR končí v roce, kdy Vám bude 60 let a trvá nejméně 5 let, je potvrzení o daňovém odpočtu legální, stát nezajímá pojistná ochrana, ale tvorba rezervy k důchodu, byť u tohoto produktu není garantována konkrétní částkou.
Nemám před sebou nyní podmínky pojistky INVESTOR, ale zpravidla je možné tyto pojitsky převést do tzv. splaceného stavu, tedy nechat dosavadní zainvestované peníze ve fondech a další neplatit. Mělo by to být výhodnější, než pojistku vypovídat. Stejná možnost bývá (ale nemusí být) i na konci pojistky - pokud by byla hodnota podílových jednotek v propadu, bylo by možné pojistku převést do splaceného stavu a vyčkat na vhodnější dobu k výběru.

Petr Šafránek -

Předseda Legislativně právní komise a generální sekretář Asociace finančních zprostředkovatelů a finančních poradců České republiky (AFIZ).

, 17. 11. 2004 10:23

Nenalezeny žádné články

Partner sekce

ČSOB Pojišťovna, a.s.

ČSOB Pojišťovna, a.s.

ČSOB Pojišťovna je univerzální pojišťovnou nabízející celou řadu životních i neživotních pojištění pro fyzické i právnické osoby. Objemem předepsaného pojistného se řadí na 4. místo mezi všemi pojišťovnami českého trhu.

Za tuto kategorii odpovídá:

http://www.csobpoj.cz

Ušetřete s Peníze.cz

Naši čtenáři s námi ušetřili už  16 332 833 Kč. Podívejte se na poslední poptávky a vyzkoušejte nás také. Vše je zcela zdarma.

Aktuální články

Nemovitosti dál zdražují, bydlení o něco pomaleji. Nová čísla

Nemovitosti dál zdražují, bydlení o něco pomaleji. Nová čísla

Prudký růst cen nemovitostí v Česku pokračoval i ve druhém čtvrtletí roku 2022. U bytů...více

Zdražování hypoték polevilo, nejvyšší úroky jsou u fixu na tři roky

Zdražování hypoték polevilo, nejvyšší úroky jsou u fixu na tři roky

Banky teď nabízejí hypotéky s průměrným úrokem 6,28 %. Ukazuje to statistika Fincentrum...více

Takhle vám vysajou účet. Podívejte se na triky podvodníků

Takhle vám vysajou účet. Podívejte se na triky podvodníků

Přijde e-mail, SMS, zpráva na Facebooku. Píše banka, doručovací služba nebo i finanční...více

Interaktivní grafiky

Nemáte v peněžence poklad? Tyhle koruny jsou vzácné

Nemáte v peněžence poklad? Tyhle koruny jsou vzácné

Zlatý svatováclavský pětidukát z roku 1937, který se před týdnem vydražil za rekordních...více

Nejlevnější byty v Česku. Podívejte se, co koupíte za půl milionu

Nejlevnější byty v Česku. Podívejte se, co koupíte za půl milionu

Byty dál prudce zdražují. Přesto se dají najít i za půl milionu korun. Jak vypadají a...více

Tyhle řetězce mizí z Česka. Nepřežily covidové peklo

Tyhle řetězce mizí z Česka. Nepřežily covidové peklo

Dva roky s covidovými omezeními a uzavírkami znamenaly pohromu jak pro mnoho menších kamenných...více

Nové tipy, kam na výlet. Radši s plnou peněženkou

Nové tipy, kam na výlet. Radši s plnou peněženkou

Pod Králickým Sněžníkem se otevírá Sky Bridge – nejdelší visutý most pro pěší na světě....více

Přihlášení k newsletteru

Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.

Informace ke zpracování osobních údajů
Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.