Poradna - ????neplatná smlouva?????

Děkuji Vám velice za ochotu odpovědět. Zmiňujete se o důležitosti dodatku, tak tady je: Na základě vzájemné dohody obou smluvních stran se upravuje pojištění takto: Smluvně se ujednává: 1)pojišťovna je povinna plnit dle smluvních ujednání pouze v případě smrti pojištěného úrazem, který nemá původ ve zdravotním stavu pojištěného ke dni sjednání. 2)nastane-li pojistná událost úmrtím pojištěného následkem nemoci nebo úrazu, který má původ ve zdravotním stavu pojištěného ke dni sjednání pojištění, bude oprváněným osobám vyplacena pouze kapitálová hodnota včetně podílu na výnosech. 3)v případě vzniku nároku na pojistné plnění z denního odškodného následkem úrazu a trvalých následků po úraze si pojišťovna vyhrazuje právo důsledného došetření vztahu mezi zdravotním stavem pojištěného ke dni sjednání pojistné smlouvy a důvodem úrazu. 4)dále se ujednává, že se z výše uvedené pojistné smlouvy vylučuje zproštění od placení pojistného, pokud bude pojištěnému přiznán částečný nebo plný invalidní důchod. 5)pojišťovna po obdržení výpisu ze zdravotní dokumentace posoudí zdravotní stav pojištěného, na jehož základě: - tento dodatek zruší, bude-li pojištěný zdáv nebo - tento dodatek nahradí upřesňujícím dodatkem nebo ponechá tento dodatek v platnosti, dle charakteru nemoci 6)dodatek tvoří nedílnou součást pojistné smlouvy, která se v ostatních bodech nemění. Dodatek obsahuje jednu stranu a je vyhotoven ve dvou stejnospisech, přičemž každá smluvní strana obdrží jeden stejnopis. 7)dodatek nabývá platnosti a účinnosti dnem jeho podpisu poslední smluvní stranou, přičemž datum posledního podpisu nesmí být pozdější, než počátek pojištění uvedený na návrhu pojistné smlouvy. Tento dodatek jak píší v bodě 6) jsem já jako klient vůbec neobdržela a navíc si nejsem vůbec vědomá, že jsem tento dodatek podepsala, i když podpis na můj vypadá. Navíc co jsem zjistila je, že tento dodatek nechávají podepisovat jen lidi, co udají při podepisování návrhu smlouvy nějaké zdravotní problémy, což já jsem neudávala a o svých zdravotních problémech jsem nemluvila, tak nevím, zda je tento dodatek opravdu mnou podepsaný.Měl by být podepsaný hned při podpisu návrhu smlouvy. Navíc ve všeobecných podmínkách píší doslovně! "Uzavření pojistné smlouvy pojišťovna stvrzuje pojistkou vydanou pojistníkovi." a k tomu doloží certifikát, kterým může klient ručit na hypotékách apod. Oni nemají za povinnost dodržovat své podmínky? Jak já toto nesplnění jejich podmínek můžu napadnout, když na veškeré dopisy, co do Prahy pošlu odpovídají vždy stejně, že smlouva běžela, ale o svých porušených podmínkách se nezmiňují. Taky mám snad svá práva nebo ne? Děkuji předem mnohokrát za vaši opětovnou odpověď!!!

Dotaz poslal/a: , 26. 08. 2004 08:05

Nezlobte se, ale těžko se mi odpovídá, když Vy nevíte, zda jste dodatek podepsala či nikoliv. Takovýto dodatek bývá dáván k podpisu v případě, že pojišťovna vyhodnotí na základě zdravotního dotazníku Váš zdravotní stav jako příliš rizikový. Vy jej samozřejmě nemusíte podepsat, smlouva pak skončí výpovědí ze strany pojišťovny a je Vám vráceno zaplacené pojistné (to může být kráceno o alikvótní část, po kterou jste byla pojištěna). Píšete, že jste "nemluvila o svých zdravotních problémech". Nezlobte se, ale Vy jste povinna u životní pojistky vyplnit pravdivě zdravotní dotazník!!! Pojišťovna pak může učinit i dotaz k obvodnímu lékaři, jehož jméno a sídlo do návrhu uvádíte (zpravidla ji k tomu v návrhu zmocňujete, aby nebyl problém s lékařským tajemstvím).
Pokud jde o akceptaci, záleží na konkrétních VPP a smluvních podmínkách. Většina pojistek poskytuje tzv. předběžné pojištění, které platí například jen pro smrt úrazem, ale platí i tehdy, pokud návrh ještě nebyl akceptován. Je to v zájmu klienta, aby byl alespoň částečně pojištěn již od sepsání návrhu, nikoliv až po akceptaci, na kterou má pojišťovna 2 měsíce.
Platí pravidlo, že jakmile podepíšete návrh a chcete se následně pojistky "zbavit", musíte dát výpověď. Stejně tak pojišťovna, pokud je pro ni klient příliš rizikový, musí dát ve lhůtě 2 měsíců výpověď. V žádném případě nestačí, že Vy přestanete platit nebo že pojišťovna nezašle akceptaci návrhu!!! Bohužel většina lidí toto pravidlo nezná a domnívá se, že stačí přestat platit a pojistka zanikne. Ona opravdu zanikne - ale až za 6 měsíců a pojišťovna následně vymáhá za těchto 6 měsíců dlužné pojistné - je to přesně v souladu s ustanovením § 800 a násl. občanského zákoníku. Zbývá jen dodat, že od 1.1.2005 bude vztah pojistníka, pojištěného a pojistitele upraven samoztatným zákonem (37/2004Sb.) o pojistné smlouvě, který vše řeší mnohem detailněji, než občanský zákoník.
Obávám se, že v daném případě jste prostě byla 6 měsíců pojištěná (buď za podmínek v návrhu uvedených nebo za podmínek dle dodatku, pokud jste jej podepsala) a pojišťovně náleží za toto období pojistné. Můžete se pokusit s pojišťovnou o dohodu, pokud by ale došlo k soudnímu sporu, pravděpodobně byste prohrála a hradila ještě celé soudní výlohy protistrany a úroky z prodlení. Otázkou je, jak vysoké pojistné skutečně dlužíte. Pokud byla pojisná ochrana dodatkem zúžena, mělo být také sníženo pojistné. Můžete tedy s pojišťovnou diskutovat o výši Vašeho dluhu, o jeho podstatě však nikoliv. Doporučuji Vám tedy nechtat si dlužné pojistné podrobně vyčíslit a odůvodnit co do jeho výše.

Petr Šafránek -

Předseda Legislativně právní komise a generální sekretář Asociace finančních zprostředkovatelů a finančních poradců České republiky (AFIZ).

, 26. 08. 2004 09:21

Nenalezeny žádné články

Partner sekce

ČSOB Pojišťovna, a.s.

ČSOB Pojišťovna, a.s.

ČSOB Pojišťovna je univerzální pojišťovnou nabízející celou řadu životních i neživotních pojištění pro fyzické i právnické osoby. Objemem předepsaného pojistného se řadí na 4. místo mezi všemi pojišťovnami českého trhu.

Za tuto kategorii odpovídá:

http://www.csobpoj.cz

Ušetřete s Peníze.cz

Naši čtenáři s námi ušetřili už  15 291 646 Kč. Podívejte se na poslední poptávky a vyzkoušejte nás také. Vše je zcela zdarma.

Aktuální články

Máte zneužitý účet. Fio varuje před podvodem

Máte zneužitý účet. Fio varuje před podvodem

Na klienty Fio banky míří další phishingový podvod přes SMS.

Covid jako nemoc z povolání. Kdo má nárok a jak žádat

Covid jako nemoc z povolání. Kdo má nárok a jak žádat

Koronavirus přepisuje celou statistiku nemocí z povolání. Zatímco v posledních letech...více

Hypotéky rekordně zdražily, ukazují nová čísla z bank

Hypotéky rekordně zdražily, ukazují nová čísla z bank

Ani na prosincových 2,99 % už teď v praxi nikdo nedosáhne. Noví zájemci v lednu těžko...více

Interaktivní grafiky

Průvodce výpisem z katastru nemovitostí

Průvodce výpisem z katastru nemovitostí

Vyznat se ve výpisu z katastru nemovitostí je často složité. Připravili jsme průvodce, který vám pomůže se zorientovat v jeho jednotlivých částech.

Spočítejte si osobní inflaci

Spočítejte si osobní inflaci

Inflace se měří indexem cen průměrného koše výrobků a služeb. Jenže každý kupuje něco jiného, proto na každého inflace působí jinak.

Jak se vyvíjejí v Česku mzdy a nezaměstnanost

Jak se vyvíjejí v Česku mzdy a nezaměstnanost

Unikátní mapa, na které můžete sledovat vývoj nezaměstnanosti a průměrných platů v jednotlivých českých krajích od roku 2006.

Přihlášení k newsletteru

Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.

Informace ke zpracování osobních údajů
Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.