Spořitelna zjednoduší podmínky pro Plus účet bez paušálu
20. 10. 2022 | Petr Kučera | 1 komentář

Od února 2023 stačí čtyři platby kartou za měsíc. Odpadne podmínka pravidelného příjmu a využívání dalšího z vybraných produktů skupiny ČS.
Založte účet pro dítě od osmi do 18 let a dostane od nás 600 korun jako příspěvek ke kapesnému, láká ČSOB. Na Plus Konto založené do konce září pošle dětem každý měsíc na účet 100 korun po dobu šesti měsíců, jedinou podmínkou je sjednat si k účtu i platební kartu. Prakticky stejnou nabídku má i značka Poštovní spořitelna.
Na poloviční příspěvek ke kapesnému do 15 let věku láká do konce října Česká spořitelna. Když pošlete na nový dětský účet aspoň 50 korun v měsíci jeho založení a v každém z následujících pěti kalendářních měsíců, přidá banka pokaždé dalších 50 korun. Celkem tak může přispět až 300 korunami.
Účty pro děti nabízejí i některé další banky – ať už jde o speciální produkty, nebo různě upravené varianty standardních účtů pro dospělé.
Proč může být jejich sjednání výhodné a na co si dát pozor? V našem shrnutí jsme se podrobně zaměřili na školáky do 15 let. Na studentské účty, obvykle samostatnou kategorii pro mládež od 15 do 26 let, se podíváme v některém z dalších textů.
Jedním z hlavních plusů účtu pro školáka je, že vám ubydou časté starosti s doplňováním hotovosti do jeho kapes nebo peněženky. Hotovost se samozřejmě vždycky hodí, ale platební karta může pomoct v situaci, kdy na doplnění zapomenete, nebo při nečekaných výdajích.
Na kartě si jako rodič (nebo jiný zákonný zástupce) můžete nastavit nízké limity, koneckonců celkově na dětském účtu zřejmě nebude tolik peněz jako na vašem dospěláckém kontě. U klasických dětských kont nejsou oba účty nijak provázány, dítě ho nemusí mít ve stejné bance jako vy – takže ani když kartu ztratí, nemůže její „nálezce“ vysát peníze z vašeho hlavního konta.
Díky účtu pro dítě získáte i snadný a prakticky okamžitý přehled o tom, kde nebo za co váš potomek utrácí.
Jasně, nachystat se na stáří. Dobře si vychovat hodně šikovných dětí, pořídit si byt, aby se nemusel platit nájem, a zahrádku, aby si člověk sám vypěstoval lacino dobroty.
Ale k tomu pořád investovat a šetřit.
Rádi poradíme s výběrem a pomůžeme porovnat. U vybraných podílových fondů neplatíte vstupní poplatek.
Většina bank z těch, které vůbec založení účtu pro dítě umožňují, mu na vaši žádost vydá kartu od osmi let věku. U Komerční banky a Creditas může mít kartu už od šesti let.
Na atraktivní bonus lákají ČSOB a Komerční banka: dítě si může vybrat vlastní motiv na kartě, a to nejenom z několika variant připravených bankou, ale i jiný obrázek podle svého přání. Služba je bez poplatku. Česká spořitelna pak dává na výběr ze šesti připravených motivů.
Dětské konto tedy může fungovat jako předplacená karta, na kterou průběžně doplňujete peníze. Mnoha rodičům by tahle možnost i stačila, nepotřebují pro dítě přímo celý účet. Samostatnou předplacenou kartu pro dítě pod 15 let nabízela jako poslední z tuzemských bank ČSOB, od loňska ale není pro nové zájemce dostupná. Už dřív skončila předplacená karta od České spořitelny.
Zajímavý tip dává Hello bank. „Dětské účty jako samostatný produkt sice nenabízíme, ale naši klienti využívají pro děti platební nálepky, kde mohou nastavit limity pro platby a sledovat transakce,“ říká mluvčí Gabriela Pithartová. Čím dál víc bank ale přestává nálepky podporovat (Moneta) nebo je nechá doběhnout jenom pro dosavadní uživatele (Raiffeisenbank, ČSOB nebo Česká spořitelna).
Zpátky k platebním kartám: Zajímejte se také o cenu a dostupnost výběrů z bankomatů. Creditas a Raiffeisenbank umožňují bezplatné výběry ze všech tuzemských i zahraničních bankomatů. U jiných bank bývají bez poplatku jenom výběry z vlastní sítě (Česká spořitelna, ČSOB a Poštovní spořitelna, Komerční banka, Moneta), což u těch velkých nemusí být na úkor dostupnosti. Výběr z cizího tuzemského bankomatu vyjde s dětskou kartou nejdráž u Monety – na 59 korun. U mBank nebo Fio jsou podmínky složitější, přinejmenším na pár bezplatných výběrů tam ale dítě dosáhne.
Druhým častým důvodem k založení dětského účtu je spoření. Dítě se chce dívat, jak jeho úspory rostou, a nejenom babičky dostanou další možnost, jak mu přispívat.
Ani ty nejlepší spořicí účty ale nedokážou dlouhodobě uchránit úspory aspoň před inflací – to znamená, že ve skutečnosti dětem peníze ubývají. I když budeme optimisticky předpokládat, že inflace v dalších letech zase klesne ke dvěma procentům, pro bezpečné zhodnocení úspor radši využijte jiné možnosti.
Ve stručnosti: Protiinflační státní Dluhopis Republiky garantuje každý rok nejenom pokrytí inflace, ale i hrubý výnos 0,5 % nad růst cen – podle současných čísel tedy dá na nejbližší rok přes tři procenta. Ještě víc můžete získat na stavebním spoření, srovnatelný spořicí účet by musel nabízet kolem čtyř procent. Výhodnější bývají také termínované vklady.
Přesto možná chcete zůstat u spoření formou dětského účtu – třeba proto, aby si dítě mohlo peníze kdykoliv vybrat nebo mohlo jednoduše online sledovat, jak úspory „rostou“. V tom případě nabídne nejlepší úrok Banka Creditas, a to rovnou na běžném účtu Richee Junior. Zůstatek do 50 tisíc korun se úročí 1,5 % ročně – víc teď žádná banka nenabízí ani novým zájemcům z řad dospělých. Větší úspory si pak mohou děti v Creditas odložit na spořicí účet s úrokem 0,5 % pro vklady do 350 tisíc korun (a 0,2 % nad tuhle hranici).
Nadprůměrný úrok nabízí na dětském účtu i Moneta: 1,5 % do částky 30 tisíc korun. A z dnešního pohledu solidních 0,7 % lze získat v ČSOB.
Dodejme, že úrok na běžném či spořicím účtu může banka prakticky kdykoliv snížit i zvýšit, zatímco u zmíněného spořicího dluhopisu, stavebního spoření nebo termínovaných vkladů se nezmění po celou dobu vkladu – to může být výhoda, ale i nevýhoda.
Pro někoho je důležitá také jednoduchá možnost vkládat další peníze jinak než převodem z jiného účtu. Zajímejte se pak o to, jestli má banka dostupné vkladomaty a kolik případně stojí vklad hotovosti u přepážky na pobočce, zvlášť kdyby by je chtěl uložit někdo jiný než dítě nebo jeho rodiče.
Pro konzervativní prarodiče může být pořád atraktivní klasická vkladní knížka. Tu nabízejí jenom Česká spořitelna (s úrokem 1 % do 250 tisíc korun) a Poštovní spořitelna (pro nové zájemce už prakticky nepoužitelnou, protože nejvyšší úrok je momentálně jenom 0,15 % při závazku aspoň na dva roky).
Dítě ale nejspíš ocení, když vedle karty a spoření dostane i „skutečný“ účet jako dospělý. Tedy když bude moct aspoň sledovat zůstatek a historii plateb. Vedle větší odpovědnosti může získat i základy finanční gramotnosti.
Děti se v praxi obvykle dostanou jenom k náhledu na internetové bankovnictví, nemůžou tedy samy zadávat odchozí platby a už vůbec ne měnit vámi nastavené limity. Obecně přísnější bývají také pravidla pro platby kartou na internetu. Mezi výjimky se zařadí Banka Creditas, která dítěti umožní odesílat i platby přes internetové bankovnictví nebo mobilní aplikaci, i když jenom v rámci nízkých limitů zadaných rodiči.
Dětské účty nabízí většina bank zadarmo – jak bez paušálu za vedení, tak bez poplatků za základní věci jako výběry z bankomatů (přinejmenším vlastní sítě) nebo odchozí a příchozí platby.
Většina bank už převede peníze v řádu vteřin, a to kdykoliv. Které to umí, na co si dát pozor a co čekat, když okamžité platby nemůžete využít?
V novém ceníku, který začne platit od 1. září, se Raiffeisenbank rozhodla pro radikální krok. Jako první z tuzemských bank zavede poplatek za „starý“ způsob potvrzování plateb v internetovém bankovnictví prostřednictvím SMS.
Koronavirus napadl i spořicí účty. Zatímco před rokem začínaly nejvyšší úroky dvojkou, teď budete rádi za polovinu.
Ani ne před deseti lety to byla velká inovace. Ukázala se však jako slepá cesta. Po Monetě a Raiffeisenbank přestanou nálepky vydávat i ČSOB a Česká spořitelna.
Pozor si dejte na Komerční banku: Dětský účet sice na webu prezentuje na první pohled jako bezplatný, přitom účtuje šest korun za každou odchozí platbu zadanou elektronicky. „Nepředpokládá se, že by dítě dělalo mnoho příkazů, natož těch trvalých nebo inkas,“ říká k tomu mluvčí Pavel Zúbek.
Většina bank povede jako majitele účtu skutečně dítě, vy budete mít práva disponenta a zákonného zástupce. To mimo jiné znamená, že naspořené peníze na účtu patří dítěti a může protestovat, pokud mu je proti jeho vůli seberete. Je to podobné jako se stavebním spořením, přinejmenším když půjde o větší částky. Jsou ale i výjimky: Komerční banka zdůrazňuje, že její dětský účet patří rodiči.
Pro dítě mladší 15 let můžete v současnosti založit účet u Banky Creditas, České spořitelny, ČSOB a Poštovní spořitelny, Fio banky, Komerční banky, mBank, Moneta Money Bank, Raiffeisenbank a UniCredit Bank.
Komplikovanější je to v Air Bank. Ta nedávno umožnila, aby majitel účtu přidal jako disponenta ke svému účtu i své dítě od 10 let věku, pokud má dětský občanský průkaz. A protože Air Bank nabízela bezplatné vedení až deseti účtů, mohl rodič používat jeden účet pro sebe a jiný v praxi jenom pro dítě, dokonce se speciálním designem. Po změně ceníku od 3. listopadu však bude bez paušálu jediný účet, za další si majitel připlatí 10 korun.
Trendem posledních let je sjednocování dětských účtů s dospělými, aspoň pokud jde o názvy a základní parametry. Pro banky je to jednodušší, protože místo dvou odlišných kont nabízejí jediné, pouze s odlišně nastavenými možnostmi. I proto už skončilo samostatné konto Slůně od ČSOB nebo Beruška od Komerční banky.
Zatímco v Creditas, Komerční bance, mBank nebo ČSOB (jen klienti) si lze dětské konto sjednat online, jinde je potřeba zajít osobně na pobočku. V České spořitelně nestačí ani rodič s rodným listem, je nutné přijít osobně s dítětem. Většinou není podmínkou, abyste jako rodič už měli ve stejné bance vlastní účet nebo si ho kvůli tomu sjednávali.
Následující přehled dětských účtů jsme seřadili abecedně.
Sdílejte článek, než ho smažem