Přehled účtů pro studenty a mladé

Ondřej Tůma | rubrika: Když se řekne | 20. 11. 2017 | 2 komentáře
Která banka nabízí klientům ve věku od patnácti do šestadvaceti let nejlepší účet? A je vůbec důvod, proč hledat specializovaný účet, když máme dost účtů zadarmo?
Přehled účtů pro studenty a mladé

Konkurenční boj mezi bankami hraje do karet klientům. A projevuje se to už i v okrajovějších segmentech, které dřív banky spíš přehlížely. Ukázkovým příkladem jsou účty pro mladé a studenty, nabídka se v posledních letech viditelně lepší. Banky si uvědomují, že mladí od 15 do 26 let jsou ekonomicky stále silnější. A především: v Česku lidé nemění účty rádi, není vůbec na škodu zkusit si vychovat a připoutat klienty, kteří si časem můžou přijít sjednat spotřebitelský úvěr nebo hypotéku.

Jak vybírat

Dohromady u nás najdete devět bankovních účtů určených speciálně pro mladé a studenty. Až na jednu výjimku (navíc snadno překonatelnou) je ve všech případech vedení účtu zdarma bez jakékoli podmínky. Bez poplatku jsou u osmi z devíti účtů našeho přehledu i odchozí a příchozí internetové platby, inkasa a SIPO.

Nabídka se ale už začíná lišit v případě SEPA plateb (zvýhodněných plateb v eurech do zemí Evropské unie, Švýcarska, Norska, Lichtenštejnska, Monaka nebo na Island). Některé bankovní domy nabízejí transakce v eurech jednou měsíčně zdarma nebo za pár desetikorun, jiné si za stejnou službu účtují stokoruny. Klienty, kteří častěji platí v zahraničí, určitě zaujme i možnost multiměnové funkce, kterou nabízejí některé banky v rámci konta pro mladé.

Rozšiřte si výběr

Účty zdarma, bez dalších přívlastků

Pokud jste už plnoletí, nemusíte vybírat jen mezi specializovanými účty pro mladé. Pátrání po ideálním účtu rozšiřte o nabídku dalších bank, které sice nenabízejí „účet pro studenty“, jejich nízkonákladové účty „pro každého“ ale můžou být výhodnější. Nezapomínejte ale, že zadarmo mívá nějaké podmínky. Řada bank například nabízí účet zadarmo pouze v případě, že vám na něj každý měsíc přijde určitý obnos. A protože je to často přes deset tisíc, může to pro některé studenty být problém.

Velký přehled bankovních účtů zdarma

Podmínky vedení platebních karet se příliš neliší. U každého účtu je alespoň jedna debetní karta zadarmo. Některé banky nabízejí i platební nálepky. Výrazné rozdíly mezi bankovními konty pro mladé jsou naopak ve vybírání z bankomatů. Většina bank má bezplatné výběry hotovosti jen u vlastních bankomatů. Najdete ale také účet, u kterého můžete zadarmo vybírat po celém světě. A v jiném případě je zase zpoplatněné i použití bankomatu vlastní banky.

Studenti starší osmnácti let se při výběru bankovního účtu budou zřejmě zajímat také o možnost kontokorentu, tedy přečerpání konta do minusu (mladší se můžou zajímat taky, ale žádná banka jim půjčku nenabídne). Většina bank má pro tuto věkovou kategorii stanovený limit maximálního zadlužení v nižších desítkách tisíc korun. Kromě úrokové sazby půjčky je dobré sledovat i to, jak často banka vyžaduje, aby se klient dostal opět do plusu. 

Přehled bankovních účtů pro studenty a mladé

Česká spořitelna
ČSOB
Era/Poštovní spořitelna

Účet pro studenty

Věk: Od narození do 26 let. Do 20 let není potřeba potvrzení o studiu. Od jednadvacátého roku stačí doložit potvrzení o studiu jednou. Po dovršení 26 let služba Moje zdravé finance na dva roky zdarma.

Vedení účtu: Zdarma.

Platby: Všechny elektronické příchozí a odchozí tuzemské platby včetně trvalých příkazů, inkas a SIPO jsou zdarma. Za 25 korun je možné dokoupit dvě příchozí SEPA platby zdarma a dvě odchozí SEPA platby za zvýhodněnou cenu 30 korun. Jinak stojí příchozí SEPA platba 100 korun a odchozí 220 korun.

Bankomaty: Výběr z bankomatů České spořitelny zdarma, výběry z ostatních bankomatů v Česku 40 korun. Výběry v zahraničí v bankomatech Erste Group 5 korun, v ostatních 125 korun. Za 25 korun měsíčně je možné dokoupit balíček pro výběry z bankomatů v zahraničí: z bankomatů Erste Group zdarma a z bankomatů ostatních bank za zvýhodněnou cenu 40 korun.

Karty: Debetní karta Visa Classic zdarma, debetní nálepka za 6 korun, multiměnová funkce ke kartě za 25 korun.

Kontokorent: Vedení zdarma. Maximální povolené přečerpávání do 25 tisíc korun. Úroková sazba 18,9 procenta ročně. Lhůta pro splacení úvěru je 12 měsíců.

Více informací zde.

Komerční banka
mBank
Moneta Money Bank

Studentský účet G2

Věk: Od 15 do 30 let. Studenti starší dvaceti let předkládají potvrzení o studiu.

Vedení účtu: Zdarma.

Platby: Všechny elektronické příchozí a odchozí tuzemské platby včetně trvalých příkazů, inkas a SIPO jsou zdarma. Příchozí SEPA platba 145 korun, odchozí 195 korun.

Bankomaty: Výběry z bankomatů Komerční banky zdarma. Výběry z bankomatů jiných bank 39 korun. Jednou měsíčně výběr z bankomatu v zahraničí zdarma, další výběr za 99 korun.

Karty: Bezkontaktní debetní embosovaná platební karta VISA nebo Mastercard zdarma.

Kontokorent: Vedení zdarma. Přečerpávání do částky 20 tisíc korun. Úroková sazba 12 procent, do pěti tisíc korun bezúročně. Lhůta pro splacení úvěru je 360 dnů.

Více informací zde.

Oberbank
Raiffeisenbank
UniCredit Bank

StartKonto

Věk: Od 18 do 25 let.

Vedení účtu: Zdarma.

Platby: Odchozí platba zadaná elektronicky 4 koruny, příchozí 6 korun. Inkaso a SIPO s poplatkem 8 korun. Příchozí SEPA platby za 200 korun, odchozí za 250 korun.

Bankomaty: Výběry v bankomatech Oberbank stojí 6 korun, v bankomatech ČSOB 12 korun a v bankomatech ostatních bank 40 korun. Výběry v zahraničí za poplatek 100 korun.

Karty: Debetní karta Maestro v prvním roce zdarma. Později za poplatek 15 korun měsíčně.

Kontokorent: Poplatek za vedení kontokorentu 1,5 procenta z výše úvěru, minimálně 300 korun ročně. Maximální limit přečerpávání 50 tisíc korun. Úroková sazba od 8,3 procenta. Lhůta pro splacení úvěru je 12 měsíců.

Více informací zde.

Vyhledávání bankomatů

Abyste nemuseli tahat hotovost

Hledáte bankomat své banky? Nebo prostě jakýkoli, ten, co je blízko? Vybíráte banku a chcete vědět, jestli má bankomat i tam, kde bydlíte a kde pracujete? 

BankaPočet bankomatů
Air Bank a.s.274
Česká spořitelna, a.s.1 445
Československá obchodní banka, a. s.864
Equa bank a.s.16
Fio banka206
Hello bank!6
Komerční banka, a.s.703
MONETA Money Bank, a. s.541
Raiffeisenbank a.s.158
Sberbank CZ, a.s. 25
UniCredit Bank Czech Republic, a.s.225

Líbil se vám článek?

+20
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 2 komentářů

A tohle už jste četli?

Equa bank nabízí účty už od 15 let věku

25. 11. 2020 | Petr Kučera | 5 komentářů

Equa bank nabízí účty už od 15 let věku

Equa bank ode dneška umožňuje sjednat vkladové účty i zájemcům ve věku od 15 let. Doteď si u ní mohli založit účet lidé až od 18. narozenin.

Stavební spoření pro mladé. Porovnali jsme, kdo dá nejvíc

15. 9. 2020 | Petr Kielar | 5 komentářů

Stavební spoření pro mladé. Porovnali jsme, kdo dá nejvíc

Co nabízejí stavební spořitelny pro děti a další mladé klienty na začátku školního roku? A kde teď hledat nejlepší nabídku?

Studenti dostanou tisíce. Stačí, když vyzkoušejí účet

6. 9. 2020 | Petr Kučera | 10 komentářů

Studenti dostanou tisíce. Stačí, když vyzkoušejí účet

K nově založeným účtům nabízí řada bank v září bonusy, které je snadné získat. V některých případech nemusí jít ani o studenta, stačí se vejít do 26 let nebo vyzkoušet klasický účet... celý článek

Dětské účty: Jak si vybrat a kdo přidá na kapesné

1. 9. 2020 | Petr Kučera | 2 komentáře

Dětské účty: Jak si vybrat a kdo přidá na kapesné

Kdo dá nejvyšší úrok, všechny výběry zadarmo nebo originální kartu? Projděte si nový přehled bankovních účtů pro školáky.

Fio banka už pustí do aplikace i děti

24. 8. 2020 | Jiří Hovorka

Fio banka už pustí do aplikace i děti

Fio banka nově umožňuje přístup do své mobilní aplikace dětem, které u ní mají založený účet. Dosud tam mohly sledovat své finance jenom v internetovém bankovnictví. 

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.