Expobank znovu mění šéfa, má dokončit prodej

Petr Kučera | rubrika: Aktuality | 3. 6. 2022 | 4 komentáře
Expobank znovu mění šéfa, má dokončit prodej
Petr Krumphanzl
Zdroj: Expobank CZ

Novým předsedou představenstva Expobank CZ je ode dneška Petr Krumphanzl. „Jednou z jeho priorit bude dokončení dříve oznámeného prodeje banky strategickému investorovi, který posílí její pozici na tuzemském trhu,“ píše Expobank v oficiální zprávě.

Krumphanzl působil do února loňského roku jako předseda představenstva PrivatBank, největší ukrajinské banky. Předtím v čínském Home Creditu řídil oblast Operations a IT. Sedm let strávil v Raiffeisenbank na pozici provozního ředitele – nejdříve v Česku a později na Ukrajině. Vystudoval matematiku na Univerzitě Karlově.

Ve funkci předsedy představenstva Expobank CZ nahrazuje Jana Winklera, který ji vykonával od letošního 3. ledna, kdy nahradil Lubomíra Lízala. Banka dnes napsala, že Winkler byl ve funkci pouze dočasně a zůstává v bance coby člen představenstva a provozní ředitel. Vedle Krumphanzla a Winklera tvoří představenstvo Expobank CZ ještě Martin Kubíček a Martin Provazník.

„Mezi naše současné priority patří především hladké završení plánované změny vlastníka banky a ve spolupráci s ním následně úprava pozice a prezentace banky na českém trhu v zájmu jejího dalšího rozvoje,“ říká Krumphanzl.

Letos v březnu oznámila Expobank CZ dohodu o prodeji 100 procent akcií. Koupí je konsorcium složené z lotyšské Signet Bank a amerických investorů. Signet Bank získala na začátku roku 100% podíl v lotyšské Expobank. Transakce čeká na souhlas České národní banky.

Nechte si to spočítat

Zdroj: Shutterstock

Na trh spotřebitelských úvěrů vstupuje ambiciózní nováček. Sází na snadné, plně online sjednání a nízký úrok při řádném splácení.

Expobank spouští Refixo. Nejlepší refinancování úvěrů, říká

Expobank patří k nejmenším tuzemským bankám. Pod tímto názvem působí od roku 2014, kdy ji ovládl ruský ekonom Igor Kim sídlící na Kypru. Banka tehdy převzala tuzemskou síť LBBW, ještě předtím působila pod názvem Bawag. Původně vznikla na začátku 90. let jako společný švýcarsko-maďarský podnik InterBank, později fungovala jako Interbanka.

Podle zatím posledních dostupných informací klesly vklady v Expobank CZ ke konci letošního března na 9,22 miliardy korun (z toho 5,16 miliardy připadalo na domácnosti, SVJ a neziskové instituce sloužící domácnostem). Ke konci loňského roku dosahovaly vklady celkem 13,48 miliardy korun. Úvěry a pohledávky činily ke konci března téměř 10,4 miliardy, ke konci loňského roku 14,37 miliardy. Počet klientů banka nezveřejňuje – poslední informace byla „přes 20 tisíc“ ke konci března roku 2018.

Expobank CZ se zaměřuje hlavně na klienty z řad firem, rozvíjí i nabídku pro retail. Její běžný Neo účet díky vysokému úroku bez podmínek dlouhodobě patří mezi špičku i mezi spořicími účty. Klienti však zatím nemohou využít ani okamžité platby, ani plnohodnotnou bankovní mobilní aplikaci. Expobank CZ má jedinou pobočku v Praze.

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+13
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 4 komentářů

Oblíbená témata

banka, personální změny

A tohle už jste četli?

Expobank se mění na Max banku. Má nejlepší spořicí účet

3. 10. 2022 | Petr Kučera | 3 komentáře

Expobank se mění na Max banku. Má nejlepší spořicí účet

Skupina Creditas představila další plány s Expobank CZ, kterou nedávno koupila.

Česká pošta zdražuje. Připlatíte si za dopisy, poukázky i balíky

2. 10. 2022 | Petr Kučera | 1 komentář

Česká pošta zdražuje. Připlatíte si za dopisy, poukázky i balíky

Státní podnik Česká pošta od 1. listopadu zdraží dopisy, poštovní poukázky i službu Balíkovna. Vyplývá to z nového ceníku, který podnik zveřejnil na svém webu.

Spořitelna prodlužuje 15% slevu na nákupy v řetězcích

30. 9. 2022 | Petr Kučera

Spořitelna prodlužuje 15% slevu na nákupy v řetězcích

Lidé, kteří platí kartou od České spořitelny, mohou ušetřit až 500 korun při nákupech v řetězcích Albert a Globus také během října. Banka totiž prodloužila akci o další měsíc. Strop... celý článek

Air Bank vylepšuje dětský účet, přidá spoření a kapesné

30. 9. 2022 | Petr Kučera | 2 komentáře

Air Bank vylepšuje dětský účet, přidá spoření a kapesné

Klienti Air Bank mohou pro své děti od 8 do 14 let věku založit běžný účet nově i v mobilní aplikaci My Air. Banka zároveň ke každému novému dětskému účtu přidá jednorázové kapesné... celý článek

Odložené platby: Do Česka vstupuje Klarna, láká na třetiny

27. 9. 2022 | Petr Kučera | 1 komentář

Odložené platby: Do Česka vstupuje Klarna, láká na třetiny

Ztrátové tuzemské projekty Twisto a Mallpay dostávají silnou konkurenci. Do Česka oficiálně vstupuje Klarna, švédský průkopník odložených plateb. Mezi její první partnery se v Česku... celý článek

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.