Expobank znovu mění šéfa, má dokončit prodej

Petr Kučera | rubrika: Aktuality | 3. 6. 2022 | 4 komentáře
Expobank znovu mění šéfa, má dokončit prodej
Petr Krumphanzl
Zdroj: Expobank CZ

Novým předsedou představenstva Expobank CZ je ode dneška Petr Krumphanzl. „Jednou z jeho priorit bude dokončení dříve oznámeného prodeje banky strategickému investorovi, který posílí její pozici na tuzemském trhu,“ píše Expobank v oficiální zprávě.

Krumphanzl působil do února loňského roku jako předseda představenstva PrivatBank, největší ukrajinské banky. Předtím v čínském Home Creditu řídil oblast Operations a IT. Sedm let strávil v Raiffeisenbank na pozici provozního ředitele – nejdříve v Česku a později na Ukrajině. Vystudoval matematiku na Univerzitě Karlově.

Ve funkci předsedy představenstva Expobank CZ nahrazuje Jana Winklera, který ji vykonával od letošního 3. ledna, kdy nahradil Lubomíra Lízala. Banka dnes napsala, že Winkler byl ve funkci pouze dočasně a zůstává v bance coby člen představenstva a provozní ředitel. Vedle Krumphanzla a Winklera tvoří představenstvo Expobank CZ ještě Martin Kubíček a Martin Provazník.

„Mezi naše současné priority patří především hladké završení plánované změny vlastníka banky a ve spolupráci s ním následně úprava pozice a prezentace banky na českém trhu v zájmu jejího dalšího rozvoje,“ říká Krumphanzl.

Letos v březnu oznámila Expobank CZ dohodu o prodeji 100 procent akcií. Koupí je konsorcium složené z lotyšské Signet Bank a amerických investorů. Signet Bank získala na začátku roku 100% podíl v lotyšské Expobank. Transakce čeká na souhlas České národní banky.

Nechte si to spočítat

Zdroj: Shutterstock

Na trh spotřebitelských úvěrů vstupuje ambiciózní nováček. Sází na snadné, plně online sjednání a nízký úrok při řádném splácení.

Expobank spouští Refixo. Nejlepší refinancování úvěrů, říká

Expobank patří k nejmenším tuzemským bankám. Pod tímto názvem působí od roku 2014, kdy ji ovládl ruský ekonom Igor Kim sídlící na Kypru. Banka tehdy převzala tuzemskou síť LBBW, ještě předtím působila pod názvem Bawag. Původně vznikla na začátku 90. let jako společný švýcarsko-maďarský podnik InterBank, později fungovala jako Interbanka.

Podle zatím posledních dostupných informací klesly vklady v Expobank CZ ke konci letošního března na 9,22 miliardy korun (z toho 5,16 miliardy připadalo na domácnosti, SVJ a neziskové instituce sloužící domácnostem). Ke konci loňského roku dosahovaly vklady celkem 13,48 miliardy korun. Úvěry a pohledávky činily ke konci března téměř 10,4 miliardy, ke konci loňského roku 14,37 miliardy. Počet klientů banka nezveřejňuje – poslední informace byla „přes 20 tisíc“ ke konci března roku 2018.

Expobank CZ se zaměřuje hlavně na klienty z řad firem, rozvíjí i nabídku pro retail. Její běžný Neo účet díky vysokému úroku bez podmínek dlouhodobě patří mezi špičku i mezi spořicími účty. Klienti však zatím nemohou využít ani okamžité platby, ani plnohodnotnou bankovní mobilní aplikaci. Expobank CZ má jedinou pobočku v Praze.

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+12
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 4 komentářů

Oblíbená témata

banka, Expobank, personální změny

Simplecoin

A tohle už jste četli?

Půjčka na nečekané výdaje? Víme, na které si dát pozor

22. 6. 2022 | Jiří Hovorka | 2 komentáře

Půjčka na nečekané výdaje? Víme, na které si dát pozor

Může být férová, nebo se taky pořádně prodražit. Nový žebříček ukazuje, u koho se nespálíte a komu se radši vyhnout.

Nový rodinný účet nabídne i nejvyšší úrok na spoření

15. 6. 2022 | Petr Kučera | 10 komentářů

Nový rodinný účet nabídne i nejvyšší úrok na spoření

Moneta přichází s novým Rodinným účtem. Vedle moderní aplikace chce zaujmout hlavně nadprůměrným úrokem na spořicím účtu: 5 % ročně do limitu 50 tisíc korun.

ČSOB zpřísní ověření bez Smart klíče. Za aplikaci dá odměnu

15. 6. 2022 | Petr Kučera | 16 komentářů

ČSOB zpřísní ověření bez Smart klíče. Za aplikaci dá odměnu

Klienty ČSOB, kteří ještě nepoužívají ověřovací aplikaci Smart klíč, čeká od 20. června při práci s internetovým bankovnictvím častější zadávání přihlašovacího hesla.

Nevýhodný kurz DCC už umí blokovat i největší banka

14. 6. 2022 | Petr Kučera | 15 komentářů

Nevýhodný kurz DCC už umí blokovat i největší banka

Dobrá zpráva před dovolenou v cizině: Česká spořitelna se přidává k menším bankám a ukazuje, že platební kartu lze před nechtěnou službou chránit líp.

Ke sdílení bankomatů se chtějí přidat další dvě banky

14. 6. 2022 | Olga Skalková | 2 komentáře

Ke sdílení bankomatů se chtějí přidat další dvě banky

Spojená síť přinese výhody hlavně těm klientům, kteří zatím neměli výběry z konkurenčních bankomatů zdarma. Ve druhé fázi budou dostupnější i vkladomaty.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.