Kdo je kdo v online světě? Finančníci z Consequ zvolili k ověření identity idGuard

PR článek | rubrika: FINEXPO | 29. 3. 2021
Klienti žádají služby poskytované po internetu a doba covidová si je přímo vynucuje. Jak ale na dálku zkontrolovat totožnost? Přední nezávislý správce investic vsadil na řešení od Unicornu.
Kdo je kdo v online světě? Finančníci z Consequ zvolili k ověření identity idGuard

Zdroj: Unicorn

Komerční spolupráce

Papírování je zdlouhavé, otravné a vzniká při něm mnoho chyb. Ve finanční společnosti Conseq, která lidem, firmám a dalším institucím spravuje investice, se tak už před lety rozhodli pro digitalizaci, která zjednoduší vše od náboru klientů po obsluhu jejich portfolií. S převodem dokumentů a formulářů do elektronické podoby přišly na pořad dne elektronické podpisy. Další rozvoj digitálního investování pak přinesl potřebu důvěryhodně online ověřit totožnost klienta. V Consequ, který je se zhruba 77 miliardami korun ve správě největším nezávislým investičním manažerem v Česku, zvolili řešení od Unicornu nazvané idGuard.

Jedničky a nuly místo papírů

V první fázi digitalizace se v Consequ soustředili na elektronické návrhy smluv, které se po vyplnění standardně tiskly a podepisovaly. „Už to, že se formulář vytvoří elektronicky a software zkontroluje, zda jsou vyplněna všechna pole, není mezi nimi konflikt, rodné číslo má správný formát a podobně, byla velká pomoc a prevence nepřesností,“ říká Richard Siuda, ředitel sekce retailového prodeje společnosti Conseq Investment Management. 

Poté přibyly různé formy elektronických podpisů – ať už dvoufaktorové ověření e-mailem a SMS zprávou, nebo biometrický podpis, což umožnilo proměnit sjednání smlouvy v bezpapírový proces. „Papírové dokumenty už nejsou potřeba. Je to velké plus i pro nezávislé zprostředkovatele, kteří naše služby a produkty nabízejí, protože náš systém je navázán na jejich interní systémy. Finanční poradce tak jednou zadá údaje o klientovi do svého systému a může je následně využívat pro tvorbu dalších smluv či dokumentů,“ říká Siuda. 

V další fázi digitalizace hodlá Conseq přinést klientům možnost zadávat elektronicky i pokyny při správě investic. „Zejména u některých transakcí, jako je přesun peněz mezi fondy či výběr peněz z investičního účtu, potřebujeme ověřit identitu klienta. Proto jsme se rozhodli využít idGuard, abychom měli jistotu, že ten, kdo operaci provádí, je opravdu klient, který je přihlášen a k tomu oprávněn,“ vysvětluje Siuda. A dodává, že služba od Unicornu může pomoci i při identifikaci klienta během prvotního sjednávání smlouvy online.

Jednoduchost se pojí se spolehlivostí

„Finanční služby jsou jednou z klíčových oblastí, kde vidíme pro idGuard uplatnění. Jeho potenciál je ale daleko širší. Online identifikaci klientů mohou využít ubytovací služby, pronajímatelé aut, vzdělávací instituce i e-shopy a výčet tím zdaleka nekončí,“ říká manažer idGuardu Pavel Horák.

Unicorn pojal idGuard jako maximálně spolehlivou, a přitom jednoduchou webovou službu. Uživatel naskenuje či nafotí doklad totožnosti a pořídí své aktuální selfie. Software z dokladu načte všechna textová data i fotografii, kterou následně porovná se selfie snímkem dotyčného. Přesnost biometrického porovnání dosahuje 99 procent. Důležitým bezpečnostním prvkem je „liveness check“, který ověřuje, že identifikovaná osoba je skutečně živým člověkem a nejde například o podstrčenou fotografii. 

Pro identifikaci prostřednictvím idGuardu stačí telefon či jiné zařízení s kamerou. Celý proces trvá nejvýše minuty. Firmě nebo instituci zabere podle Horáka nasazení služby řádově hodiny. „Stačí nastavit základní parametry a k idGuardu se připojit prostřednictvím jedné URL, zatímco na druhé je za okamžik k dispozici výsledek se získanými daty, včetně potvrzení identity zákazníka,“ popisuje Horák. Služba je navíc propojitelná s databázemi a registry, jako je registr obyvatel, databáze odcizených dokladů či registr dlužníků. 

Líbil se vám článek?

0
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

Chcete prodat svou nemovitost?

Nechte si zpracovat ZDARMA cenovou nabídku!

Stačit nám bude pár základních informací o vašem bytě nebo domě a kontakt.

Cenu zjistíte OBRATEM.

Mám zájem prodat:

Prodej bytuByt
Prodej domuDům
Prodej pozemkuPozemek
Ostatní prodej nemovitostiJiné
Zpět

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

A tohle už jste četli?

Kampelička Československé úvěrní družstvo zkrachovala

2. 8. 2021 | Petr Kučera | 3 komentáře

Kampelička Československé úvěrní družstvo zkrachovala

Československé úvěrní družstvo (ČSUD) nedokáže dostát závazkům vůči oprávněným osobám za zákonných a smluvních podmínek. Informovala o tom Česká národní banka, která s družstvem už... celý článek

Revolut spouští banku i v Česku, nabízí pojištění vkladů

29. 7. 2021 | Petr Kučera | 3 komentáře

Revolut spouští banku i v Česku, nabízí pojištění vkladů

Fintechová firma Revolut využije svou evropskou bankovní licenci i v Česku. Tuzemští klienti – podle firmy je jich přes 300 tisíc – mohou přestoupit na Revolut Bank prostřednictvím... celý článek

ČSOB mění ceník a ruší sběrné boxy

27. 7. 2021 | Petr Kučera | 5 komentářů

ČSOB mění ceník a ruší sběrné boxy

Druhá největší banka podle počtu klientů chystá od listopadu nový sazebník. Zdraží některé služby na pobočkách, jinak nepřináší zásadní změny. Tu hlavní – vedení účtu zdarma bez podmínek... celý článek

Mall Pay chce být samostatnější, mění logo

26. 7. 2021 | Petr Kučera

Mall Pay chce být samostatnější, mění logo

Fintechová společnost Mall Pay mění svou vizuální identitu. Stylizovanou platební kartu v ní nahrazuje NFC symbol pro bezkontaktní placení. Slovo Mall sice v názvu zůstává, graficky... celý článek

K dětskému účtu dáme 600 Kč kapesné, láká banka

26. 7. 2021 | Petr Kučera | 1 komentář

K dětskému účtu dáme 600 Kč kapesné, láká banka

ČSOB spustila akci na podporu svého dětského účtu. Podobně jako v předchozích letech nabízí „kapesné“ v celkové výši až 600 korun. Tentokrát ne jako stovku měsíčně po dobu půl roku,... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.