Bankovní žně pokračují a čekají se i letos

| rubrika: Co se děje | 3. 3. 2008
Bankovní žně pokračují a čekají se i letos
Tři největší tuzemské banky dosáhly loni rekordních zisků hlavně díky velké poptávce po úvěrech. I když růst české ekonomiky se letos zpomalí, výdělky bank se budou i nadále zvyšovat.

Banky jsou barometr ekonomiky. Když se jí daří, kvete byznys i bankám, a naopak. Česku se podle této poučky musí vést skvěle.

V pátek jako poslední ze tří velkých českých bank zveřejnila výsledky za rok 2007 Česká spořitelna. V soutěži o největší loňský zisk své konkurentky, Komerční banku a ČSOB, s přehledem porazila. Celkem Spořitelna loni vydělala 12,15 miliardy korun, Komerční banka 11,225 miliardy korun a třetí ČSOB 10,837 miliardy korun. Ve srovnání s rokem 2006 vzrostl zisk velké trojce zhruba o dvacet procent.

Banky dokázaly zvýšit zisk i navzdory americké hypoteční krizi či obavám z recese v USA. „Banky v České republice se pouze v omezené míře věnují investiční činnosti, a proto nevykazují tak velké ztráty v porovnání s velkými investičními bankami v zahraničí jako třeba Citigroup či UBS,“ říká Milan Lávička, analytik Atlantik FT. Komerční banka například vlastní cenné papíry v celkové hodnotě zhruba 180 milionů korun. Když cenné papíry ztrácí hodnotu, musí se přeceňovat. A kdyby je Komerční banka odepsala na nulu, její jednáctimiliardový zisk bude stále úctyhodný.

U bank jsou tržby závislé na hrubém domácím produktu, vysvětluje Patrick Vyroubal z Atlantik FT. V tomto ohledu se Česku v letech 2005 až 2007 dařilo. Růst reálného HDP se pohyboval nad šesti procenty. Dobrá nálada českých domácností, ale i firem, se přelila na banky. Lidé si více půjčovali, jelikož se jejich ekonomická situace zlepšila, nebo očekávali zlepšení. „Pokud bych měl jmenovat jeden společný rys nárůstu zisků, uvedl bych úvěrový boom,“ říká Marek Hatlapatka ze společnosti Cyrrus. Stejného mínění je i Lávička: „V roce 2007 se bankám dařilo především díky pokračujícímu zájmu o úvěry.“ A kdo měl naopak finanční přebytek, více investoval, většinou zase prostřednictvím bank. S úvěry a investicemi je spojené i to, že banky vydělávají více na poplatcích za transakce a služby.

Podle odhadu Patrika Nachera, provozovatele serveru bankovnipoplatky.com, tvoří poplatky až třetinu bankovních výnosů. „To je nejvíce z okolních zemí,“ říká Nacher. Gernot Mittendorfer, generální ředitel České spořitelny, ovšem tvrdí, že poplatky reálně klesají, protože jsou kvůli inflaci nižší. Patrik Nacher označuje takováto slova za „chytristiky“, jak ospravedlnit poplatky za základní služby, kterým se člověk nemůže vyhnout. „Rok 2008 může situaci rozhýbat. Už to není jen debata spotřebitelé versus banky, ale jde i o souboj spotřebitelé plus některé banky versus jiné banky,“ naráží Nacher na vstup polské mBanky, která si za základní služby nic neúčtuje.

Podle Lávičky vstup mBanky na český trh urychlí trend zlevňování či rušení některých poplatků a tvrdí: „S rostoucím objemem úvěrů, přinášejícím vyšší úrokové výnosy a s rostoucí nabídkou komplexnějších služeb by mohly být banky nadále schopny snižovat své poplatky, aniž by se to promítlo do nižšího zisku.“

Bankovní velká trojka v číslech

ČSČSOBKB
čistý zisk12,15 mld.10,84 mld.11,23 mld.
poměr nákladů k výnosům50 %52,9 %45,7 %
čistá úroková marže*3,72 %2,73 %3,2 %
meziroční nárůst
čistý zisk 17 %21,9 %21,9 %
čistý úrokový výnos16,7 %16,3 %14,7 %
čistý výnos z poplatků a provizí7,1 %6,1 %5,9%
* Čistá úroková marže je podíl rozdílu úrokových výnosů a nákladů na průměrně úročených aktivech

Dopad pozitivních výsledků na cenu akcií českých bank patrně utlumí nynější nepříznivá situace na finančních trzích. Z nynějšího kolísání akcií se banky ještě nejspíš nějakou dobu nedostanou. „Kdo si přesto chce akcie některých českých bank koupit, tomu může napovědět směr dalšího vývoje až prezentace výsledků bank za první čtvrtletí 2008,“ říká Lávička. Banky s nimi vyjdou na světlo většinou v průběhu května. Výše zisku bude záviset na tom, jak bude letos česká ekonomika šlapat.
„Letos se očekává, že hospodářský růst poklesne na úroveň kolem 4,2 procenta,“ tvrdí bývalý hlavní ekonom České spořitelny Viktor Kotlán. „Proto ani zisky bank neporostou tak rychle jako loni,“ tvrdí Hatlapatka a dodává: „Konkrétní čísla budou záviset na tom, jak banky dokážou zkrotit náklady. Očekával bych 10 – 15procentní růst.“ Ve prospěch bank hovoří skutečnost, že české domácnosti jsou oproti průměru eurozóny stále relativně málo zadlužené a chuť na další půjčky jim nejspíš vydrží i letos.

Co si myslíte o výdělcích bank? Imponují vám? Podělte se o názor.

 

Partners Financial Services

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.