Po třinácti letech krach banky. ERB bank nemá peníze

| rubrika: Aktuálně.cz | 16. 10. 2016 | 4 komentáře
V pondělí přestala ERB Bank vyplácet zákazníkům peníze. Odůvodňovala to chybou výpočetní techniky. V úterý ale Česká národní banka vyhlásila, že ERB nemá peníze na vypořádání závazků.

Česko-ruská ERB bank není schopna dostát za zákonných a smluvních podmínek svým závazkům vůči oprávněným osobám, potvrdila Česká národní banka. Do sedmi pracovních dnů tak musí začít výplata náhrad ze zákonného systému pojištění vkladů.

ERB bank nemá prostředky, aby vyplatila všem svým klientům vklady. Místo ní tak začne peníze vyplácet Garanční systém finančního trhu (dříve Fond pojištění vkladů). Ten v úterý obdržel oznámení České národní banky o neschopnosti ERB bank dostát za zákonných a smluvních podmínek svým závazkům vůči oprávněným osobám.

Kudy k penězům

Garanční systém nejpozději do 19. října 2016 stanoví den zahájení, místo a způsob vyplácení všech náhrad, o němž budou vkladatelé ERB bank, a.s. informováni prostřednictvím webových stránek Garančního systému, facebookových stránek Garančního systému a sdělovacích médií.

Do sedmi pracovních dnů od tohoto oznámení musí Garanční systém zahájit výplatu náhrady vkladů klientům. Ze zákona je pojištěno sto procent vkladů včetně úroků do výše maximálně sta tisíc eur (zhruba 2,7 milionu korun) na jednoho klienta.

Prakticky všechny vklady ponechané v ERB jsou pojištěné. Garanční systém v reakci na rozhodnutí České národní banky oznámil, že klientům ERB vyplatí přibližně 3,6 miliardy korun. Na konci roku 2015 bylo ve fondu 28, 8 miliardy korun.

Klienti ERB bank si pro peníze budou chodit na pobočky České spořitelny, nebo Moneta Money Bank. S nimi má garanční systém uzavřeny rámcové smlouvy a v nejbližších dnech si jednu banku pro výplatu vybere v takzvaném minitendru.

O tom, že ERB neplní požadavky ČNB, informovaly v polovině června Hospodářské noviny. Tehdy ERB podle zdroje z banky chyběla miliarda až miliarda a půl.

ERB se dvěma pobočkami v Praze a v Karlových Varech (a samostatnou směnárnou na karlovarském letišti) patří mezi malé banky. Objemem vkladů je srovnatelná spíše s kampeličkami. Ke konci druhého čtvrtletí vykazovala ERB aktiva za pět miliard korun a vklady v hodnotě 4,5 miliardy korun. Velikost vkladů meziročně klesla o 15 procent. Údaje jsou z výsledků hospodaření, které banka povinně hlásí centrální bance.

Ruský finančník Roman Popov, který ERB bank ovládá, tvrdí, že opatření ČNB bráni prodeji banky novému vlastníkovi. Serveru iHNed.cz sdělil, že banku by dokázal ozdravit a zachránit. ERB bank má podle Popova dostatek prostředků a pracuje na splnění požadavků regulátora. Navícprý  byla podepsána předběžná dohoda s investorem, který by banku koupil a navýšil její jmění o 700 milionů korun. Jméno investora, kterým má být finanční holding s evropskými akcionáři a se sídlem ve Švýcarsku, Popov odmítl zveřejnit.

Celý článek si přečtete na Aktuálně.cz

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

+3
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 4 komentářů
Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.