Nestandardní posuzování námitek WPB Capital a podjatost pracovníků ČNB

redakce Peníze.CZ | rubrika: Co se děje | 6. 6. 2014
WPB Capital obdrželo 5. června 2014 od ČNB další z mnoha usnesení, která potvrzují nestandardnost správního řízení, které s WPB již od 15. 5. 2013 vede. ČNB tímto usnesením zastavila řízení, ve kterém WPB důvodně namítalo podjatost vybraných pracovníků ČNB, kteří se přímo podílejí na vedení správního řízení. WPB Capital mimo jiné disponuje informacemi, že jeden z členů bankovní rady, který je podepsaný pod řadou rozhodnutí směrem k WPB, přímo komunikoval s bývalým členem družstva – Ing. Pavlem Petrovičem, který stojí za řadou šikanózních útoků na WPB a jeho představitele.

Dne 27. 2. 2014 namítlo WPB podjatost určitých pracovníků ČNB z odboru dohledu obezřetnosti a pracovníků odboru sekce licenčních a správních řízení z důvodu neobjektivity, porušování a zneužívání pravomocí a porušování základních procesních povinností, například formou ovlivňování nezávislého auditora pracovníkem ČNB.

WPB se v stížnosti na podjatost vymezilo zejména vůči skutečnosti, že se ČNB v rámci probíhajícího správního řízení s WPB dopustila mnoha zásadních pochybení. WPB má za to, že zmiňované správní řízení je založené na účelových podáních osob blízkých bývalému členu, Ing. Pavlu Petrovičovi, přičemž fakta v nich jsou záměrně zkreslena, tak aby poškodila WPB Capital. ČNB přitom v rozporu se správním řádem zakládala do spisu podobné dokumenty, aniž by bylo uvedeno, kterou úřední osobou a za jakým účelem byly obstarány.

Právě dokazování skutečností formou výslechů osob z okolí Ing. Pavla Petroviče, které se podílely na očerňování WPB  před začetím, ale i v průběhu správního řízení, by zajisté bylo klíčovým důkazem ve prospěch WPB. Pracovníci ČNB odpovědní za vedení správního řízení však zcela nepochopitelně neumožnili WPB jediný účinný způsob obrany vůči těmto podáním, čímž vzniklo důvodné podezření ze zjevné zaujatosti těchto osob.

Rozpačitě pak rovněž vyznívají vyhýbavé odpovědi ČNB na dotazy WPB, zda je pravdou, že se jeden z členů bankovní rady ČNB opakovaně osobně setkal s Ing. Pavlem Petrovičem, s kterým si mimochodem přátelsky tykají, zda navštívil zasedání klubu FIDO, kterého je Ing. Pavel Petrovič předsedou a zda jej, případně i třetí osoby, informoval o průběhu správního řízení vedeném s WPB Capital, o jeho finanční situaci a o tom, že ČNB je připravena rozhodnout o odejmutí povolení působit jako družstevní záložna ještě v čase před vydáním samotného rozhodnutí v této věci.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

0
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

A tohle už jste četli?

Odložené platby: Do Česka vstupuje Klarna, láká na třetiny

27. 9. 2022 | Petr Kučera

Odložené platby: Do Česka vstupuje Klarna, láká na třetiny

Ztrátové tuzemské projekty Twisto a Mallpay dostávají silnou konkurenci. Do Česka oficiálně vstupuje Klarna, švédský průkopník odložených plateb. Mezi její první partnery se v Česku... celý článek

Sadil končí v ČSOB. Nové šéfy mají Hypoteční banka i penzijní společnost

26. 9. 2022 | Jiří Hovorka, Olga Skalková

Sadil končí v ČSOB. Nové šéfy mají Hypoteční banka i penzijní společnost

Skupina ČSOB hlásí změny v nejužším vedení. Na konci září opustí představenstvo i celou skupinu Jan Sadil a počet členů klesne z osmi na sedm. Na to jsou navázané také změny na šéfovských... celý článek

Mallpay se mění na Skip Pay. Sází na chytré nakupování

21. 9. 2022 | Petr Kučera

Mallpay se mění na Skip Pay. Sází na chytré nakupování

Služba Mallpay, která se zaměřuje hlavně na odložené platby, změní od 7. října jméno na Skip Pay. „Nový název je posledním krokem transformace, která s sebou mimo jiné přináší výrazné... celý článek

O pětinu levnější benzin. Hello bank láká na slevu

21. 9. 2022 | Petr Kučera

O pětinu levnější benzin. Hello bank láká na slevu

Hello bank vrátí 20 procent z ceny nákupu u jakékoliv čerpací stanice, pokud ho zaplatíte kreditní kartou HelloPay. Akce, která patří k nejvýraznějším na trhu, potrvá jen od čtvrtka... celý článek

Expobank má nového majitele. Creditas dostala zelenou

20. 9. 2022 | Jiří Hovorka, Olga Skalková

Expobank má nového majitele. Creditas dostala zelenou

Změnu už odsouhlasili regulátoři. Obě banky budou přinejmenším do roku 2025 fungovat samostatně.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.