Nestandardní posuzování námitek WPB Capital a podjatost pracovníků ČNB

redakce Peníze.CZ | rubrika: Co se děje | 6. 6. 2014
WPB Capital obdrželo 5. června 2014 od ČNB další z mnoha usnesení, která potvrzují nestandardnost správního řízení, které s WPB již od 15. 5. 2013 vede. ČNB tímto usnesením zastavila řízení, ve kterém WPB důvodně namítalo podjatost vybraných pracovníků ČNB, kteří se přímo podílejí na vedení správního řízení. WPB Capital mimo jiné disponuje informacemi, že jeden z členů bankovní rady, který je podepsaný pod řadou rozhodnutí směrem k WPB, přímo komunikoval s bývalým členem družstva – Ing. Pavlem Petrovičem, který stojí za řadou šikanózních útoků na WPB a jeho představitele.

Dne 27. 2. 2014 namítlo WPB podjatost určitých pracovníků ČNB z odboru dohledu obezřetnosti a pracovníků odboru sekce licenčních a správních řízení z důvodu neobjektivity, porušování a zneužívání pravomocí a porušování základních procesních povinností, například formou ovlivňování nezávislého auditora pracovníkem ČNB.

WPB se v stížnosti na podjatost vymezilo zejména vůči skutečnosti, že se ČNB v rámci probíhajícího správního řízení s WPB dopustila mnoha zásadních pochybení. WPB má za to, že zmiňované správní řízení je založené na účelových podáních osob blízkých bývalému členu, Ing. Pavlu Petrovičovi, přičemž fakta v nich jsou záměrně zkreslena, tak aby poškodila WPB Capital. ČNB přitom v rozporu se správním řádem zakládala do spisu podobné dokumenty, aniž by bylo uvedeno, kterou úřední osobou a za jakým účelem byly obstarány.

Právě dokazování skutečností formou výslechů osob z okolí Ing. Pavla Petroviče, které se podílely na očerňování WPB  před začetím, ale i v průběhu správního řízení, by zajisté bylo klíčovým důkazem ve prospěch WPB. Pracovníci ČNB odpovědní za vedení správního řízení však zcela nepochopitelně neumožnili WPB jediný účinný způsob obrany vůči těmto podáním, čímž vzniklo důvodné podezření ze zjevné zaujatosti těchto osob.

Rozpačitě pak rovněž vyznívají vyhýbavé odpovědi ČNB na dotazy WPB, zda je pravdou, že se jeden z členů bankovní rady ČNB opakovaně osobně setkal s Ing. Pavlem Petrovičem, s kterým si mimochodem přátelsky tykají, zda navštívil zasedání klubu FIDO, kterého je Ing. Pavel Petrovič předsedou a zda jej, případně i třetí osoby, informoval o průběhu správního řízení vedeném s WPB Capital, o jeho finanční situaci a o tom, že ČNB je připravena rozhodnout o odejmutí povolení působit jako družstevní záložna ještě v čase před vydáním samotného rozhodnutí v této věci.

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

0
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

A tohle už jste četli?

George klíč místo SMS. Spořitelna mění platby kartou

2. 12. 2020 | Jiří Hovorka | 9 komentářů

George klíč místo SMS. Spořitelna mění platby kartou

Česká spořitelna nově umožňuje potvrzovat platby kartou na internetu přes mobilní aplikaci George klíč. Klienti tak už nebudou muset opisovat SMS kódy, aby potvrdili své transakce v... celý článek

Moneta spustí nový internetbanking. Takhle vypadá

2. 12. 2020 | Petr Kučera | 1 komentář

Moneta spustí nový internetbanking. Takhle vypadá

Dosavadní internetové bankovnictví z roku 2007 nahradí zcela nová verze. Podívejte se, co přinese.

Velké banky přijdou s virtuální kartou. Opravdu potřebujete plast?

2. 12. 2020 | Jiří Hovorka | 12 komentářů

Velké banky přijdou s virtuální kartou. Opravdu potřebujete plast?

Česká spořitelna dá ještě do konce roku klientům na výběr, zda skutečně chtějí plastovou kartu, nebo jim bude stačit virtuální. Na novinku se chystají i další banky.

Expobank dostala obří pokutu, hrozila ztráta licence

1. 12. 2020 | Petr Kučera | 2 komentáře

Expobank dostala obří pokutu, hrozila ztráta licence

Česká národní banka uložila pokutu 20 milionů korun Expobank, spojované s ruským finančníkem Igorem Kimem, který ji koupil v roce 2014. Jde o jednu z nejvyšších pokut na tuzemském finančním... celý článek

George nově umí stavební spoření od Buřinky

1. 12. 2020 | Jiří Hovorka

George nově umí stavební spoření od Buřinky

Stavební spoření od Buřinky jde nově sjednat v internetovém nebo mobilním bankovnictví George. Klienti České spořitelny tak mají snazší možnost, jak si založit nové spoření v rámci... celý článek

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.