Prohlášení WPB Capital k vykonstruovanému trestnímu stíhání několika osob v minulosti spojených s WPB

redakce Peníze.CZ | rubrika: Co se děje | 6. 6. 2014
V posledních dnech se na WPB Capital obrátilo několik osob s informací, že bylo zahájeno absurdní trestní stíhání více než 10 lidí, spojených v minulosti s WPB Capital, spořitelní družstvo. Uvedené osoby se měly údajně dopustit trestného činu „porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže“ tím, že nabýváním cenných papírů do majetku družstva a poskytováním úvěrů na kapitálové investice vydělalo WPB Capital pro svoje vkladové klienty údajně nepovoleným způsobem několik desítek milionů Kč. WPB Capital tím mělo podle policie ČR získat zásadní konkurenční výhodu nad ostatními družstevními záložnami.

I toto trestní řízení je bohužel důsledkem více než dvouletého obchodního sporu s bývalým členem družstva Ing. Pavlem Petrovičem, který pokračuje v nátlaku na WPB Capital spolu s dalšími osobami, jako jsou jeho zaměstnanci, především pak Ing. Lukáš Macků ze společnosti Tapovan s.r.o., nebo další spolupracovníci, mimo jiné z řad klubu milionářů s názvem Klub FIDO. 

Po více než dvou letech policejního vyšetřování, spuštěného na základě oznámení zmíněné skupiny, a po mnoha neúspěšných pokusech o konstrukci dramatických trestných činů typu zpronevěra a podvod, dospěla nyní situace ke sdělení obvinění, v němž je bývalým představitelům WPB Capital vyčítáno, že vydělali pro své členy peníze způsobem, který je označen jako sporný. Není přitom náhoda, že Ing. Lukáš Macků, jako člověk organizovaný Ing. Petrovičem, je nejen jednou z osob, které podaly absurdní trestní oznámení, ale také jako jednatel společnosti Tapovan s.r.o. podal na WPB Capital šikanózní insolvenční návrh.

Při výše uvedeném „trestném činu“ nevznikla jakákoliv škoda, bývalí představitelé a zaměstnanci WPB Capital jsou naopak zcela absurdně obviněni z toho, že pro své členy zhodnotili jejich vklady. Naprosto všechny poskytnuté úvěry na kapitálové investice byly poskytnuty zcela standardně a neporušovaly žádné regulatorní předpisy, navíc již byly i s příslušným výnosem splaceny. Poskytování těchto produktů bylo ve WPB Capital v mezidobí pozastaveno. Jedná se tak o vyšetřování úspěšně ukončených úvěrů z let 2010-2012.  Rovněž všechny nakoupené cenné papíry byly řádně splaceny s přiměřeným ziskem pro WPB Capital.

Ke sdělení obvinění ze strany Policie ČR, Krajského ředitelství Praha, přispěla svými podklady také Česká národní banka. Ta tyto informace získala právě na základě anonymních podání a ze záměrně zkreslených materiálů od výše zmíněné skupiny osob kolem Ing. Petroviče. Nakolik přijde toto absurdní obvinění bývalých zaměstnanců a managementu WPB Capital vhod České národní bance při rozhodování o rozkladu proti odebrání licence si WPB Capital netroufá předjímat. Načasování zahájení trestního stíhání ovšem nepovažuje vzhledem k probíhajícímu řízení o rozkladu za náhodné.

WPB Capital ve světle současné situace na trhu družstevních záložen odmítá, že by výnosy z úvěrů na kapitálové investice v řádech několika desítek milionů Kč mohly jakýmkoliv způsobem narušit hospodářskou soutěž v sektoru, zvlášť když se veškerý výnos promítal ke členům na zhodnocení jejich vkladů, podobně jako výnosy z dalších úvěrových produktů. Obdobné produkty jsou navíc běžné i u velkých hráčů na finančním trhu, snad jen s tím rozdílem, že bohužel nebývá pravidlem použití získaných výnosů ve prospěch zhodnocení vkladů klientů…

WPB Capital vyjadřuje lítost, že řada jeho bývalých zaměstnanců musí projít tímto vyšetřováním, které je jen další šikanou směrem k WPB. Zároveň je ale přesvědčeno, že stejně jako u jiných vykonstruovaných kauz z minulosti, které se týkaly WPB nebo jeho představitelů, bude prokázáno, že nedošlo k žádnému protiprávnímu jednání, natož ke spáchání jakéhokoliv trestného činu.

WPB Capital si velice váží důvěry, kterou klienti družstvu vyjadřují i v této nepříjemné době, a své členy může ujistit, že využívá všech právních prostředků k vyřešení dané situace.

WPB Capital

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

+1
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

A tohle už jste četli?

Kontokorent, kreditka, refinancování. Pozor, i tohle jsou půjčky

27. 11. 2020 | Gabriel Pleska | 6 komentářů

Kontokorent, kreditka, refinancování. Pozor, i tohle jsou půjčky

Když se něčemu říká půjčka, hned víte, na čem jste. Jeden si půjčuje od druhého, peníze musí včas vrátit a něco za to zaplatí. Pak jsou tu ještě půjčky, které se tak nejmenují. A ani... celý článek

Equa bank nabízí účty už od 15 let věku

25. 11. 2020 | Petr Kučera | 5 komentářů

Equa bank nabízí účty už od 15 let věku

Equa bank ode dneška umožňuje sjednat vkladové účty i zájemcům ve věku od 15 let. Doteď si u ní mohli založit účet lidé až od 18. narozenin.

Twisto má nákup na třetiny. Úrok zaplatí e-shopy

25. 11. 2020 | Jiří Hovorka

Twisto má nákup na třetiny. Úrok zaplatí e-shopy

Platební aplikace Twisto nově umožňuje platby za nákup nad 1500 korun rozložit na třetiny. Nová služba funguje ve vybraných e-shopech a je bez úroků. Ten uhradí e-shopy, přijde je na... celý článek

Platba odešla bez vašeho vědomí. Pozor na podvod

23. 11. 2020 | Petr Kučera | 9 komentářů

Platba odešla bez vašeho vědomí. Pozor na podvod

Česká národní banka (ČNB) upozorňuje na podvodné telefonní hovory z bezplatné telefonní linky 800 205 205, při kterých jsou jménem ČNB od osob vyžadovány citlivé informace k platbám,... celý článek

Komerční banka měla výpadek internetového bankovnictví

23. 11. 2020 | Petr Kučera

Komerční banka měla výpadek internetového bankovnictví

Komerční bance od dnešního rána nefungovalo internetové bankovnictví MojeBanka. Klienti zatím mohli použít mobilní aplikaci, která je dál funkční.

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.