Česká spořitelna oživuje termínované vklady

Petr Kučera | rubrika: Aktuality | 15. 2. 2022 | 21 komentářů
Česká spořitelna oživuje termínované vklady
Ilustrační foto.
Zdroj: Shutterstock

Česká spořitelna po více než šesti letech obnovila nabídku termínovaných vkladů pro nové zájemce. Vyplývá to z aktuálního oznámení o úrokových sazbách na jejím webu, produkt se jmenuje vkladový účet.

Na výběr jsou tři varianty. Nejvyšší úrok – 3 % ročně (p.a.) – přináší vklad na šest měsíců. Při závazku na dvanáct měsíců dá spořitelna úrok 2,8 %, na tři měsíce 2 %. Založení vkladu je možné přes internet (George) nebo osobně na pobočce.

Vklad na půl roku s 3% úrokem tedy v praxi přinese výslednou sazbu 1,5 %. Kdo si uloží 100 tisíc, získá za šest měsíců na úrocích 1500 korun – z nich ještě banka musí strhnout 15% daň, takže čistý zisk je 1275 korun. Při závazku na jeden rok přinese vklad 100 000 při sazbě 2,8 % úrok 2800 Kč, po odečtení daně z něj zůstane 2380 Kč. Na účtech si lze nastavit automatické obnovování vkladu na další období.

Termínované vklady obecně přinášejí vyšší úrok než na spořicím účtu výměnou za to, že bance dáváte peníze k dispozici na předem sjednaný čas. Sjednaný úrok se přitom po celou dobu vkladu nezmění – to se může nakonec ukázat jako výhoda, ale i nevýhoda. Když si termínovaný vklad vyberete předčasně, můžete přijít nejenom o úroky (dosud připsané zhodnocení), ale ještě si za to banka může strhnout nějakou sankci podle smlouvy.

Vkladový účet od České spořitelny teď umožňuje jednorázový výběr až 25 % částky bez jakékoliv sankce. Teprve při výběru nad tento limit – nebo při případném dalším výběru – nepřipíše úrok, další sankce (na úkor jistiny) nehrozí.

Srovnejte to s námi

Zdroj: Shutterstock

Hledáte to nejlepší? Zkuste to s námi. Rychle, objektivně a zadarmo.

Česká spořitelna tak na termínovaných vkladech nabízí vyšší úroky než na svém spořicím účtu. Ten od začátku prosince drží sazbu 1,5 % a je omezený limitem 200 tisíc korun pro klienty s běžným účtem Plus (400 tisíc s účtem Exclusive a milion s účty Erste Premier a Erste Private Banking). Klienti s účtem Standard, který je zdarma bez podmínek, mají na spořicím účtu úrok 0,2 %.

Nejlepší klasické spořicí účty na trhu přitom začínají trojkou. Noví zájemci teď získají 3,6 % v Bance Creditas, 3,18 % v Trinity Bank, 3,1 % % v Hello bank, 3,01 % v Expobank nebo 3 % v Air Bank a J&T Bance. Zvýšení na 3 % - až od začátku března – už oznámily i Equa a Raiffeisenbank. Podrobnější přehled spořicích účtů jsme přinesli ve včerejším článku. Na rozdíl od termínovaných vkladů si lze peníze ze spořicího účtu kdykoliv vybrat. Negarantují sice, že počáteční úrok brzy neklesne, vzhledem k situaci na trhu (inflace a postoj ČNB) se ale snižování sazeb v nejbližších měsících nečeká.

Jak vypadá porovnání termínovaného vkladu České spořitelny se stejným produktem konkurence? Úrok 3 % p.a. teď u vkladů na půl roku patří mezi nejlepší. Nejvyšší má záložna Ney (3,8 %), nový zájemce ovšem narazí na komplikované podmínky spojené s členstvím v družstvu. Úrok 3,5 % lze získat v J&T Bance, počáteční vklad však musí být aspoň jeden milion korun (tato podmínka neplatí pro stávající klienty, kteří už mají nebo měli v J&T Bance vklady aspoň ve výši milion korun nebo investice aspoň 100 tisíc korun). Víc než spořitelna už nabízí jenom Sberbank (3,1 %), která kromě minimálního vkladu 30 tisíc nemá další omezení.

Zdroj: Shutterstock

Už vám nic neuteče 

Přidejte si Peníze.cz na Twitter nebo Facebook: neuniknou vám důležité aktuality ani praktické tipy! 

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+60
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 21 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

15. 2. 2022 10:35, Šťoural

Jupí, jsem tady první :o) A tenhle znáte? Kohn navštíví Roubíčka. Mám špatný časy, nepůjčili by mi 5 000? Roubíček na to, mám jen 2 000... Kohn odvětí, to nevadí, beru je, a dlužíš mi ty tři tisíce.

+34
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

17. 2. 2022 9:05, Česká spořitelna

Dobrý den, mrzí nás, pokud jste získal tuto informaci prostřednictvím našich oficiálních komunikačních kanálů.
Vkladové účty jsou od 9. 2. 2022 v naší standardní produktové nabídce.

Zobrazit celé vlákno

-2
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (21 komentářů) příspěvků.
Simplecoin

A tohle už jste četli?

Stavební spoření jako termínovaný vklad. Známe nejvýhodnější nabídky

30. 5. 2022 | Petr Kielar | 16 komentářů

Stavební spoření jako termínovaný vklad. Známe nejvýhodnější nabídky

Ani na stavební spoření není nutné pravidelně ukládat peníze. Je možné jednorázově vložit větší částku. Prozkoumali jsme, jak si stojí stavební spořitelny ve srovnání s termínovanými... celý článek

Spoření vylepšuje i největší banka. Odmění za investice

23. 5. 2022 | Petr Kučera | 10 komentářů

Spoření vylepšuje i největší banka. Odmění za investice

Česká spořitelna, největší tuzemská banka podle počtu klientů, zvyšuje úročení vkladů. Sníží tak svou ztrátu za nejlepšími nabídkami na trhu.

Polovina Čechů může spořit maximálně 2000 Kč měsíčně

2. 5. 2022 | redakce Peníze.CZ | 31 komentářů

Polovina Čechů může spořit maximálně 2000 Kč měsíčně

Skoro polovina (47 %) obyvatel Česka zvládne měsíčně odložit stranou maximálně dva tisíce korun. Ukázal to únorový průzkum investiční platformy Portu na reprezentativním vzorku 1050... celý článek

Dáme víc, hlásí banky. Nejlepší spořicí účty a termínované vklady

2. 5. 2022 | Petr Kučera | 19 komentářů

Dáme víc, hlásí banky. Nejlepší spořicí účty a termínované vklady

Víc než desetinu úspor na běžném účtu může za rok ukousnout inflace. Jak je ochránit co nejlíp, když nechcete zkusit investice?

Spoření pro děti: Vyšší úrok jen tak nedostanou, odejít je těžší

26. 4. 2022 | Olga Skalková | 9 komentářů

Spoření pro děti: Vyšší úrok jen tak nedostanou, odejít je těžší

Převést úspory ze špatně úročeného účtu pro děti může být komplikované. Ale nevzdávejte to. Banky musí umožnit přinejmenším převod na jiný produkt vedený na jméno dítěte, a to i u konkurence. celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.