ČSOB zvýší úrok na spoření. Někde dál začíná nulou

Jiří Hovorka | rubrika: Aktuality | 14. 2. 2020 | 6 komentářů

ČSOB a Poštovní spořitelna zvýší od začátku příštího týdne úročení na termínovaných vkladech.

Výnos termínovaného vkladu na dvanáct měsíců vzroste z 1,3 na 1,4 procenta ročně (p.a.), u vkladu na šest měsíců z 0,9 na 1,1 procenta a u tříměsíčního vkladu za 0,01 na rovné procento. Tyto úroky banka poskytuje na vklady do tří milionů korun.

Delší vklady ČSOB nechává i nadále „nepoužitelné“, když na dva i tři roky dává roční úrok jenom 0,05 procenta.

Srovnejte si to s námi

U konkurence můžete dostat i víc. U ročního vkladu má nejvyšší úrok – 2,6 % – záložna Ney. U družstev ale musíte myslet na to, že minimálně desetinu z vkladů je potřeba dát do členského vkladu. A ten se nezhodnocuje úrokem na spoření, ale podle hospodářských výsledků záložny. S touto desetinou tedy můžete vydělat, ale i prodělat.

Z bank dává na jednoletém termínovaném vkladu nejvíce J&T Banka (1,9 %), musíte ale uložit alespoň 500 tisíc korun. Když máte méně, dostanete nejvíc v Expobank (1,75 %), Sberbank (1,55 %) a Equa bank (1,5 %).

Kdybyste na rok uložili třeba sto tisíc korun, dostanete při úroku 2,6 % v záložně Ney zpátky zhruba 2210 korun (po zdanění, ale bez započtení inflace). Když dáte peníze do ČSOB s úrokem 1,4 %, čistý výnos bude zhruba 1190 korun.

Pokud byste své úspory uložili na delší čas, získáte vyšší úrok. Například u tříletého vkladu je maximem 2,9 % ročně v Ney. Nejlepší banka, opět J&T Banka při alespoň půlmilionovém vkladu, dává 2,4 %. Nejlepší banka pro nižší vklady je v tomto případě Sberbank s 1,85 %.

Řežeme náklady!

Neplatíte zbytečně moc za elektřinu nebo plyn? Poradíme, jak odlehčit rodinnému rozpočtu – porovnáme nabídky a vybereme tu nejlepší.

U pětiletých vkladů se pak dostanete na tři procenta (Ney), 2,8 procenta (J&T Banka) a na dvě procenta v Equa bank.

Zaručený výnos 0,5 % nad inflaci nabízí státní protiinflační Dluhopis Republiky. Ten je sice šestiletý, v praxi ho lze ale bez ztráty zrušit jednou za rok.

Jestli chcete vyšší výnos, zkuste se poohlédnout po nějaké investici, například po podílových fondech.

Jestli naopak potřebujete mít úspory neustále k dispozici, vybírejte ze spořicích účtů, ale nečekejte zázraky. I u nich banky v posledních dnech zvyšovaly úroky. S nejlepšími se dostanete na zhruba 1,6 až 2,08 %. 

ČSOB dál nabízí na svém spořicím účtu jenom 0,5 % pro úspory do 250 tisíc korun, což je pod průměrem trhu. Vklady od 250 tisíc do 500 tisíc úročí 0,75 %, a to celou částku (nejde o méně výhodné pásmové úročení). Pro vklady od půl milionu do jednoho milionu nabízí 1 % – opět na celý vklad. Případnou část nad milion korun pak úročí jenom 0,15 %. U dětského spoření dává ČSOB 1 % i u nejnižších vkladů, s dalšími produkty lze získat až 1,4 %.

Podrobnější porovnání: Aktuální přehled nejlepších spořicích účtů

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+41
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 6 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

14. 2. 2020 22:41, Ivan

To aby som vybral detom ucty to setrim na dospelost a to bez uroku?aby zacal hladat novu banku po12 rokoch to som dopracoval CSOB ze vam nie je hamba!!!!!!!!!!!!!!!

+3
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

14. 2. 2020 11:51, Honza

Využívám termínovaného vkladu u Equa bank a jsem s ním spokojený. Mšl jsem volné finance, které jsem neplánoval v blízké době využít, pro mě ideální řešení.

-4
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (6 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

Úrok vyšší než Tatry. Nejlepší spořicí účet ale komplikuje daň

15. 11. 2022 | Petr Kučera | 4 komentáře

Úrok vyšší než Tatry. Nejlepší spořicí účet ale komplikuje daň

S nejvyšším úrokem na spořicím účtu přichází nováček ze Slovenska. Prozkoumali jsme jeho nabídku a porovnali ji s konkurencí.

Úrokové sazby nezměníme, rozhodla ČNB. Dál chce bránit korunu

3. 11. 2022 | Petr Kučera | 1 komentář

Úrokové sazby nezměníme, rozhodla ČNB. Dál chce bránit korunu

Bankovní rada České národní banky na svém dnešním jednání ponechala úrokové sazby na stávající úrovni. Dvoutýdenní repo sazba tak zůstává na 7 %, diskontní sazba na 6 % a lombardní... celý článek

Dáme víc, hlásí banky. Nové porovnání spořicích účtů

24. 10. 2022 | Petr Kučera | 3 komentáře

Dáme víc, hlásí banky. Nové porovnání spořicích účtů

Jak co nejlíp ochránit úspory před inflací, když je potřebujete mít snadno po ruce a nechcete zkusit investice? Tady je nezávislé porovnání spořicích účtů a termínovaných vkladů.

Pojištění vkladů kryje méně produktů, než si lidé myslí

17. 10. 2022 | Olga Skalková | 1 komentář

Pojištění vkladů kryje méně produktů, než si lidé myslí

Povědomí Čechů o ochraně jejich peněz v bankách, stavebních spořitelnách a družstevních záložnách za posledních pět let výrazně vzrostlo. Zatímco v roce 2017 vědělo o existenci zákonného... celý článek

Náhradu vkladů ze Sberbank si nevyzvedlo 36 tisíc klientů

12. 10. 2022 | Olga Skalková

Náhradu vkladů ze Sberbank si nevyzvedlo 36 tisíc klientů

Garanční systém finančního trhu už vyplatil 98 procent peněz určených na náhrady vkladů u zkrachovalé Sberbank. Od 9. března, kdy se náhrady začaly na pobočkách Komerční banky začaly... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.