I když ke každé optimistické zprávě lze najít její méně příznivou protiváhu (v poslední době zejména obavy o udržení růstu v USA nebo velký rozdíl ve vývoji v Německu a zbytku EU), přesto se nezdá, že světu hrozí další propad ekonomiky. Otázkou spíše je, jak moc pozvolné bude "pozvolné oživení ekonomik" a kdo ze zlepšení situace bude nejvíce profitovat.
Méně globální recese
Prakticky všechny ekonomiky v našem regionu prošly v roce 2009 hlubokým poklesem. Všechny kromě Polska. To si díky jiné velikosti ekonomiky, většímu objemu domácího trhu, a zejména díky jiné fázi v ekonomickém cyklu (na rozdíl od ČR bylo Polsko ve stadiu urychlování růstu) udrželo i v roce 2009 kladné znaménko u růstu reálného HDP.
Ovšem úspěch polské ekonomiky je relativizován třeba pohledem na jiné součásti globální ekonomiky. Země, jako jsou Indie či Čína, totiž krizi z pohledu makročísel zaznamenaly pouze coby poměrně mírné zpomalení svého, na naše poměry raketového růstu vysoko nad 5 %, a nyní opět míří rychle vzhůru. Mnohem méně než Evropa (kde propady mimo zmíněné Polsko byly obvykle větší než 5 %) byla krizí poznamenána například také Austrálie. Brazílie nebo Mexiko buď krizí prošly jen s malými ztrátami (Brazílie), nebo mají podle prognóz nastartováno zpět k vysokému růstu (u Mexika kolem 4% pro letošní a příští rok).
Ukázalo se, že nejvíce postiženou "v Americe vyvolanou krizí" se nakonec stala Evropa. Pokles její ekonomické aktivity nejenže dosáhl vyšší úrovně (více než 4% pokles proti zhruba 2,5% v USA v roce 2009), ale i její cesta zpět k ekonomickému růstu bude zřejmě komplikovanější (očekávaný růst v EU bude letos i napřesrok zřejmě jen kolem 1,5 %, zatímco USA očekávají růst o polovinu vyšší).
Nepřehlédnutelný je fakt, že v protikladu ke zmíněným "dohánějícím" ekonomikám v Asii, jež krize zasáhla pouze minimálně, region střední a východní Evropy utrpěl značné a bolestivé ztráty.
Premianti v potížích
V předkrizových letech země východní a střední Evropy zažívaly své nejlepší časy. I země, které v 90. letech minulého století zaváhaly s reformami, se k nim nakonec probojovaly. Postupné začleňování do evropského ekonomického prostoru všem umožnilo významně zvýšit exporty i investice a řadě zemí (nikoli jen vládám, ale zejména podnikatelům) výrazně pomohl bezprecedentně dobrý přístup k financování. Nejen ve vyspělých zemích se banky předháněly v půjčování za dříve neslýchaných podmínek.
Zbytek článku si přečtete na investicniweb.cz
Sdílejte článek, než ho smažem