Biden na trhu. Jak změna v Bílém domě ovlivní ekonomiku

Martin Mašát | rubrika: Komentář | 16. 12. 2020
Donald Trump prohrál všechny soudy, kterými chtěl zpochybnit volby. Volitelé v pondělí odevzdali svoje hlasy a o novém prezidentovi USA je snad definitivně rozhodnuto. Republikáni ale dál drží většinu v Senátu. A trhům, které nemají moc rády radikální změny kurzu, vyvážené rozložení sil vyhovuje.
Biden na trhu. Jak změna v Bílém domě ovlivní ekonomiku

Zdroj: Shutterstock

Rozložení sil, ve kterém bude muset nový demokratický prezident o každou větší reformu urputně bojovat s republikánským Senátem, patří mezi důvody, proč po volbách ceny amerických akcií rostly. Co se Bidenovi může navzdory Senátu podařit, co ne a jak to ovlivní trhy?

Válka s Čínou nekončí

Největší změny můžeme čekat v zahraniční politice, na kterou má v USA hlava státu zásadní vliv. Vstřícnější postoj se u nového prezidenta očekává hlavně vůči Evropě. Bidenova rétorika vůči Číně asi nebude tak útočná a nekompromisní jako Trumpova, ale z dosavadních pozic nemá Biden důvod zvlášť ustupovat. Viděl ostatně, že Trump svou politikou získával doma body a uznání. Obchodní válka bude pravděpodobně pokračovat.

Není proto divu, že první reakcí na výsledek voleb bylo oslabení dolaru, protože investoři věří i jiným regionům, a po mnoha letech rychleji rostly ceny akcií v Evropě než v USA. Trend by mohl pokračovat i v příštích měsících, zvlášť pokud se postupně přiblížíme řešení megaproblému s koronavirem.

Kurz dolaru k euru

Zdroj: peníze.cz

Daně a ekologie

Americká ekonomika je ve své velikosti ekonomikou velice uzavřenou a Američany zajímá především dostupnost práce a stabilní příjem. Na tom pracoval Trump celé své volební období a nebýt koronavirové krize, šel by si bez problémů pro druhý prezidentský mandát. Doma v Americe bude Biden tedy své sliby a myšlenky protlačovat mnohem hůř.

Největší změny se čekají v daních. Biden chce zvýšit daně bohatým Američanům a hlavně korporacím, kterým je Trump kvůli podpoře ekonomiky snižoval. Také by rád, aby se země víc soustředila na udržitelný rozvoj a environmentální politiku, podobně jako Evropa. Tuto transformaci ale určitě vezme s námořnickou rozvahou, protože se ukazuje, že evropská cesta překotných změn a nepromyšlených ekologických předpisů vede do pekla neefektivity a neschopnosti konkurovat.

Zkuste to s námi

Olbřímí dluh

Sociální politika, zdravotnictví a infrastrukturní projekty rozhodně nebyly Trumpovými favority. Za Bidena se Američané můžou těšit na víc dotací a obrovské stimulační balíky (které ovšem budou brzdit republikáni v Senátu). Ty podpoří domácí příjmy a poptávku. A samozřejmě taky inflaci, takže dolar bude klesat.

Nový prezident má výhodu, že nikoho netrápí rychle rostoucí zadlužování. Všechno se dá hodit na boj s covidem. Nebo se dluhy prodají centrální bance. Jenže americký dluh už překračuje všechny meze, už skočil nad sto procent HDP a Amerika dluží víc než po 2. světové válce. Nikdo radši ani nemyslí na to, co se stane, až centrální banka s tiskem peněz skončí.

Komentář vyšel v prosincovém Finmagu

Tady ještě investujte čas:

Martin Mašát

Autor článku Martin Mašát

Portfoliomanažer v Partners investiční společnosti. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou a Institut ekonomických studií při Univerzitě Karlově. Je držitelem prestižního mezinárodního titulu CFA (Chartered Financial Analyst).... Další články autora.

Líbil se vám článek?

+33
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

A tohle už jste četli?

Velká akciová revoluce. Robinhood a GameStop pro úplné laiky

4. 2. 2021 | Dominik Stroukal | 4 komentáře

Velká akciová revoluce. Robinhood a GameStop pro úplné laiky

Průvodce ničením Wall Street bez cizích slov.

Mít se aspoň jako Homer. Americký sen 2021

12. 1. 2021 | Pavel Jégl | 4 komentáře

Mít se aspoň jako Homer. Americký sen 2021

Elon Musk sní o Marsu. Běžný Američan by se klidně spokojil aspoň se životem, jako mají Simpsonovi.

Očima expertů: Trump vs. Biden. Jak volby ovlivní ekonomiku a akciové trhy

23. 10. 2020 | Ondřej Tůma | 5 komentářů

Očima expertů: Trump vs. Biden. Jak volby ovlivní ekonomiku a akciové trhy

Sestřelí výsledky prezidentských voleb v USA finanční trhy? Který z kandidátů je pro světovou ekonomiku přijatelnější? A kdo má větší šanci uspět?

Jak správně přihodit? Zlepšení aukcí dostalo Nobelovku

12. 10. 2020 | Jiří Hovorka | 2 komentáře

Jak správně přihodit? Zlepšení aukcí dostalo Nobelovku

Nobelovu cenu za ekonomii letos získali profesoři Stanfordské univerzity Paul R. Milgrom a Robert B. Wilson. Královská akademie věd ve Stockholmu jim ocenění udělila za zlepšení v oblasti... celý článek

Sen o penězích za nic ožívá. Nový test základního příjmu

24. 8. 2020 | Jiří Hovorka, Hana Vincourová | 16 komentářů

Sen o penězích za nic ožívá. Nový test základního příjmu

Koronavirová krize vrátila do hry myšlenku takzvaného nepodmíněného příjmu. S experimentem začalo Španělsko, chystá se k němu Německo.

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.