Biden na trhu. Jak změna v Bílém domě ovlivní ekonomiku

Martin Mašát | rubrika: Komentář | 16. 12. 2020
Donald Trump prohrál všechny soudy, kterými chtěl zpochybnit volby. Volitelé v pondělí odevzdali svoje hlasy a o novém prezidentovi USA je snad definitivně rozhodnuto. Republikáni ale dál drží většinu v Senátu. A trhům, které nemají moc rády radikální změny kurzu, vyvážené rozložení sil vyhovuje.
Biden na trhu. Jak změna v Bílém domě ovlivní ekonomiku

Zdroj: Shutterstock

Rozložení sil, ve kterém bude muset nový demokratický prezident o každou větší reformu urputně bojovat s republikánským Senátem, patří mezi důvody, proč po volbách ceny amerických akcií rostly. Co se Bidenovi může navzdory Senátu podařit, co ne a jak to ovlivní trhy?

Válka s Čínou nekončí

Největší změny můžeme čekat v zahraniční politice, na kterou má v USA hlava státu zásadní vliv. Vstřícnější postoj se u nového prezidenta očekává hlavně vůči Evropě. Bidenova rétorika vůči Číně asi nebude tak útočná a nekompromisní jako Trumpova, ale z dosavadních pozic nemá Biden důvod zvlášť ustupovat. Viděl ostatně, že Trump svou politikou získával doma body a uznání. Obchodní válka bude pravděpodobně pokračovat.

Není proto divu, že první reakcí na výsledek voleb bylo oslabení dolaru, protože investoři věří i jiným regionům, a po mnoha letech rychleji rostly ceny akcií v Evropě než v USA. Trend by mohl pokračovat i v příštích měsících, zvlášť pokud se postupně přiblížíme řešení megaproblému s koronavirem.

Kurz dolaru k euru

Zdroj: peníze.cz

Daně a ekologie

Americká ekonomika je ve své velikosti ekonomikou velice uzavřenou a Američany zajímá především dostupnost práce a stabilní příjem. Na tom pracoval Trump celé své volební období a nebýt koronavirové krize, šel by si bez problémů pro druhý prezidentský mandát. Doma v Americe bude Biden tedy své sliby a myšlenky protlačovat mnohem hůř.

Největší změny se čekají v daních. Biden chce zvýšit daně bohatým Američanům a hlavně korporacím, kterým je Trump kvůli podpoře ekonomiky snižoval. Také by rád, aby se země víc soustředila na udržitelný rozvoj a environmentální politiku, podobně jako Evropa. Tuto transformaci ale určitě vezme s námořnickou rozvahou, protože se ukazuje, že evropská cesta překotných změn a nepromyšlených ekologických předpisů vede do pekla neefektivity a neschopnosti konkurovat.

Zkuste to s námi

Olbřímí dluh

Sociální politika, zdravotnictví a infrastrukturní projekty rozhodně nebyly Trumpovými favority. Za Bidena se Američané můžou těšit na víc dotací a obrovské stimulační balíky (které ovšem budou brzdit republikáni v Senátu). Ty podpoří domácí příjmy a poptávku. A samozřejmě taky inflaci, takže dolar bude klesat.

Nový prezident má výhodu, že nikoho netrápí rychle rostoucí zadlužování. Všechno se dá hodit na boj s covidem. Nebo se dluhy prodají centrální bance. Jenže americký dluh už překračuje všechny meze, už skočil nad sto procent HDP a Amerika dluží víc než po 2. světové válce. Nikdo radši ani nemyslí na to, co se stane, až centrální banka s tiskem peněz skončí.

Komentář vyšel v prosincovém Finmagu

Tady ještě investujte čas:

Martin Mašát

Autor článku Martin Mašát

Portfoliomanažer v Partners investiční společnosti. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou a Institut ekonomických studií při Univerzitě Karlově. Je držitelem prestižního mezinárodního titulu CFA (Chartered Financial Analyst).... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+34
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů
Simplecoin

A tohle už jste četli?

V žebříčku nejbohatších lidí světa je devět Čechů

5. 4. 2022 | redakce Peníze.CZ | 1 komentář

V žebříčku nejbohatších lidí světa je devět Čechů

Nejbohatším člověkem světa je padesátiletý Elon Musk, který stojí za společnostmi jako Tesla a SpaceX. Vyplývá to z čerstvého žebříčku časopisu Forbes. Muskův majetek odhaduje na 219... celý článek

První bitcoinový stát má problémy. Experiment nefunguje

2. 4. 2022 | Jana Divinová | 21 komentářů

První bitcoinový stát má problémy. Experiment nefunguje

Salvadorský prezident se nevzdává a chce v bitcoinech financovat chod země. Chystá dluhopisy na nové město, kde chce kryptoměnu těžit. Z dálky to připomíná vzdušné zámky.

Ropa zlevňuje, koruna posiluje. Trhy věří v příměří

14. 3. 2022 | Jiří Hovorka | 6 komentářů

Ropa zlevňuje, koruna posiluje. Trhy věří v příměří

Na Ukrajině se dál bojuje, trhy dnes ale věří, že by válka nemusela být na dlouho. V reakci na včerejší slova vyjednavačů, že hovory o příměří poprvé výrazně pokročily, dnes posilují... celý článek

Akcie dál padají, benzin zdražuje. Korunu brání ČNB

7. 3. 2022 | Jiří Hovorka | 2 komentáře

Akcie dál padají, benzin zdražuje. Korunu brání ČNB

Finanční trhy jsou dál otřesené z války na Ukrajině.

SWIFT podrobně. Odstřižení lze obejít, zvlášť částečné

1. 3. 2022 | Michal Skořepa | 13 komentářů

SWIFT podrobně. Odstřižení lze obejít, zvlášť částečné

Jestli ve SWIFTu zůstane byť jen jediná ruská banka, půjde pouze o hru na „atomovou“ sankci, uvádí v analýze Michal Skořepa, ekonom České spořitelny.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.